Strony

czwartek, 19 września 2013

Szarlotka

Szarlotka

francuska szarlotka Vs. polski jabłecznik


Szarltoka, to ciasto, które od dawien dawna gościło na polskich talerzach. Niemniej jednak ów wyrób cukierniczy przypisuje się Francji, a dokładnie Marie-Antoine'owi Carême'owi. Jak mówi opowieść, Carême miał stworzyć ciasto o nazwie charlotte russe specjalnie dla cara Aleksandra I, który był jego wieloletnim pracodawcą. Swoją nazwę szarlotka zawdzięcza księżnej Charlotcie, szwagierce imperatora, a późniejszej carycy. Jeśli chodzi o samą szarlotkę, nadzieniem najczęściej są jabłka, ale nie muszą nim być. Można także używać gruszek, brzoskwiń, moreli, czy innych owoców W Polsce, sama nazwa wskazuje, jako nadzienie możemy użyć tylko jednego rodzaju owocu. Do jabłek w polskiej szarlotce dodawane są przyprawy korzenne, najczęściej cynamon i goździki. Są dwie szkoły jabłecznika, jeden gdy jabłka ścieramy na tarce i gotujemy - tworzy się wtedy jednolita masa oraz druga, gdzie kawałki jabłka są raczej większe. Co by nie było, jabłecznik stanowi jedno z najbardziej ulubionych ciast Polaków. W kawiarni, w gościach, czy we własnym domu chętnie serwujemy szarlotkę. Świetnie komponuje się z lodami waniliowym, czy z herbatą. Na ciepło i na zimno smakuje wybornie. Sezon na jabłka rozpoczęty - zatem pieczmy szarlotki!



Składniki:

Ciasto:
  • 3 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka cukru
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego
  • 250 g zimnej margaryny
  • 4 jajka

Nadzienie:
  • 2 kg jabłek (najlepiej szara reneta albo antonówka)
  • 12 łyżeczek cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • kilka rodzynek
  • 1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
  1. Jabłka obierz i pokrój na niewielkie kawałki. Podsmaż lekko na patelni z cukrem zwykłym i wanilinowym. Na koniec dodaj kilka rodzynek i łyżeczkę cynamonu.

  2. W większej misce lub na stolnicy przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia. Dodaj 3/4 szklanki cukru, opakowanie cukru wanilinowego oraz margarynę. Połącz składniki ze sobą i dodaj 1 jajko i 3 żółtka z pozostałych jajek. Zagnieć ciasto i podziel na dwie części. Włóż na godzinę do lodówki.

  3. Rozwałkuj ostrożnie ciasto i przełóż do formy wysmarowanej tłuszczem i oprószonej bułką tartą. Mi się ciasto bardzo rwało, więc układałam ciasto palcami. Wstaw do lodówki i z pozostałych z jajek białek ubij pianię stopniowo dodając przy tym pozostały cukier. Ubijaj aż piana stanie się sztywna i błyszcząca. 

  4. Wyjmij formę z ciastem z lodówki na wierzch wyłóż jabłka. Pokryj je ubitą pianą z białek, a na to wyłóż pozostałą połowę ciasta. Wstaw d rozgrzenaego do 175 stopni piekarnika na około 40 minut. W przepisie była godzina, po 45 minutach już niestety dochodził zapach węgla. Po upieczeniu posyp wierzch cukrem pudrem. Szarlotka najlepiej smakuje na ciepło lub n drugi dzień.





Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz