Strony

wtorek, 25 listopada 2014

Risotto po mediolańsku

Risotto alla milanese

- klasyczne risotto na sposób mediolański


Risotto stanowi popularną włoską potrawę przyrządzoną z ryżu podsmażonego na tłuszczu, najczęściej szpiku wołowym, maśle, rzadziej oliwie razem z cebulą lub czosnkiem z dodatkiem wytrawnego wina. Po odparowaniu wina  ryż gotowany jest w bulionie wołowym lub drobiowym z dodatkiem szafranu i soli. Na koniec ryż Arborio, który jest specjalnie przeznaczony do risotto mieszany jest z utartym parmezanem, porcją masła, a czasami także ze śmietaną, czy jogurtem, które nadają potrawie gładką konsystencję. Warto wspomnieć, że potrawa do końca nie jest taka włoska, na jaką wygląda - smażony ryż, na myśl przywodzi bardziej kuchnię azjatycką aniżeli włoską. Rozwiązanie jest proste - danie prawdopodobnie sprowadzona z Chin przez Marco Polo. Istnieje wiele odmian risotto. Częstymi dodatkami stanowi mięso, owoce morza, warzywa i grzyby. Największą popularnością cieszy się jednak risotto pozbawione dodatków - risotto alla milanese, czyli po mediolańsku. Po przygotowaniu potrawy, wcale ten fakt mnie nie dziwi. Risotto z Mediolany, ujmuje prostotą i niezwykle atrakcyjnym dla podniebienia smakiem. Przyznam, że to było moje pierwsze risotto w życiu i z efektu jestem bardzo zadowolona. Chętnie spróbuję tego przepisu ponownie.



Składniki dla 2-3 osób:
  • 1 szklanka ryżu Arborio (200 g)
  • 1 mała cebula
  • 3-4 łyżki masła
  • 150 ml białego wina (1/2 szklanki)
  • 4 szklanki bulionu drobiowego lub wołowego (1 litr)
  • szczypta nitek szafranu
  • 3-4 łyżki startego sera Grana Padano lub Parmezanu
  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:
  1. Cebulę bardzo drobno posiekaj i zeszklij na maśle. Dodaj ryż i podsmażaj całość przez kolejne 5 minut. Kiedy ryż stanie się przezroczysty dodaj szafran i białe wino wymieszaj całość. Wino powinno odparować po chwili.
  2. Stopniowo dodawaj gorący bulion. Dolewaj w momencie, kiedy zauważysz, że ryż zaczął wchłaniać płyn, dolej kolejną porcję. Przez cały czas trzymaj na małym ogniu i mieszaj co jakiś czas, aby ryż nie przywarł do dna garnka. Ryż powinien być miękki na zewnątrz i al dente w środku.
  3. Konsystencja risotto zależy od osobistych upodobań. Może być bardziej lub mniej gęste. Dopraw według uznania pieprzem i ewentualnie solą. Podawaj z startym serem lub ewentualnie posiekanym.
Smacznego!

2 komentarze: