poniedziałek, 29 września 2014

Sałatka z selera

Sałatka z selera



Jesień kojarzy mi się zawsze z sezonem urodzinowym. Cóż kiedy w rodzinie przeważają wagi i panny. A jak urodziny to i obiad rodzinny wraz z obowiązkową surówką z selera. Jako młodszy pomagier byłam zatrudniana do tarcia rzeczonego warzywa. Praca nie mniej ciężka niż kręcenie maku. Ale ten smak.... Sam seler jest bardzo zdrowym warzywem, choć mocno nie docenianym. Dlatego zaprośmy go na stół w roli głównej. Tuż obok zrazików.


Składniki:
  • 1 średni seler
  • śmietana 28%
  • małe jabłko
Przygotowanie:
  1. Seler obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Podobnie robimy z jabłkiem.
  2. Całość mieszamy ze śmietaną w misce. Odstawiamy na 30 minut do lodówki. 
  3. Dolewamy trochę śmietany jeśli seler ją "wypił" i podajemy.


Smacznego!

piątek, 26 września 2014

Tosty z figami i serem feta

Tosty z figami i serem feta

niecodziennie, wyśmienicie


Owoce pełnią ważną funkcję w diecie śródziemnomorskiej. Na włoskim stole są obecne na co dzień. Autor najprawdopodobniej pierwszej książki kucharskiej - Apincjusz doceniał i wymieniał w swoim dziele mnóstwo owocowych rarytasów nie tylko znane nam jabłka i gruszki, ale także bardziej egzotyczne przykłady jak granaty, melony, kasztany, czy figi. Owoce stanowią słodki akcent do serów i słonych szynek. Bardzo popularne są antipasti sporządzone z cząstek melona owiniętych plasterkiem szynki prosciutto, czy figi z plasterkiem salami. Figi mają delikatną skórkę, przez co można je spożywać w całości - ale należy kupować nieuszkodzone i miękkie. Podawane są w całości, przekrojone na pół lub pokrojone w ćwiartki. Nieco podgrzane roztaczają pełnię swojego miłego zapachu.  Dzisiaj przygotowałam antipasti w formie tosta z dodatkiem już mniej włoskiego, ale świetnie komponującego się z figami marynowanego sera feta z dodatkiem skórki cytryny oraz świeżego tymianku. Tymianek jest często stosowanym w kuchni włoskiej ziołem. Jest niezwykle aromatyczny i idealnie pasuje do zdecydowanej w smaku fety. Całość potrawy bardzo mile mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że z połączenia tak prostych składników i przede wszystkim fig z pieczywem i serem może przynieść wyjątkowo smaczny efekt. Jest to danie bardzo smaczne i szybkie w przygotowaniu. Idealne jako przystawka, czy niecodzienne śniadanie. Naprawdę warto spróbować, szczególnie teraz, kiedy figi pojawiły się w sklepach i na targowiskach.



Składniki dla 2 osób:
  • 5-6 kromek chleba, najlepiej tostowego
  • 3 średnie świeże figi
  • 1 łyżeczka startej cytryny
  • 2 łyżeczki świeżych liści tymianku
  • 1 rozgnieciony ząbek czosnku
  • 1 kostka sera feta
  • 3/4 szklanki oliwy 
  • opcjonalnie: 1 łyżka posiekanego świeżego szczypiorku (pominęłam)



Przygotowanie:
  1. Przy pomocy widelca rozgnieć ser feta ze skórką z cytryny, tymiankiem, czosnkiem, oliwą i ewentualnie szczypiorkiem. 
  2. Przygotuj posty w tosterze lub na patelni. Posmaruj każdą kromkę marynowanym serem feta.
  3. Pokrój każdą figę na ćwiartki. Połóż cząstkę figi na każdym toście. Tosty możesz dodatkowo doprawić pieprzem według uznania.




Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Włoska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

(Nie) nudna kanapka

 Smacznego!

czwartek, 25 września 2014

Żeberka wieprzowe po chińsku

Żeberka wieprzowe mocno przyprawione

- na słodko, po chińsku


Mięsem najchętniej spożywanych przez Chińczyków niewątpliwie jest wieprzowina. To ona góruje na tamtejszych stołach. Nie jest to przypadek. Świnie czarnej rasy chińskiej nie wymagają pastwisk - a tych w Chinach jest niezwykle mało. W Chinach wieprzowina uznawana jest za najzdrowsze i najprostsze w przygotowaniu mięso.  W południowej części Chin spożycie wieprzowiny na tle innych rodzajów mięsa dochodzi nawet do dziewięćdziesięciu procent. Niegdyś mięso było przeznaczone wyłącznie dla najbogatszych - cesarzy i szlachetnie urodzonych - dzisiaj na mięso może sobie pozwolić znacznie więcej osób. Mięso najczęściej się smaży w woku na szybko z dodatkiem przypraw. Chińczycy cenią harmonię - szczególnie jeśli chodzi o posiłki. Od czasów dynastii Zhou, króluje połączenie pięciu podstawowych smaków: kwaśnego, słodkiego, słonego, gorzkiego i ostrego. Obecnie dostępne są gotowe mieszanki znane właśnie pod nazwą pięciu smaków. Przygotowane żeberka mają lekko pikantny, słodko - słony smak. Świetnie pasują do ryż, ale można także je serwować w bardziej polskim stylu - z ziemniakami. 



Składniki:
  • 1 i 1/2 kg wieprzowych żeberek, pokrojonych
  • 1 łyżka oleju arachidowego
  • 1 cebula, poszatkowana
  • 4 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki słodkiego sosu chilli 
  • 3 łyżki świeżego imbiru, utartego
  • 1/4 szklanki miodu
  • 1/4 łyżeczki przyprawy pięciu smaków
  • 1/4 szklanki sherry


Przygotowanie:

  1. Na dużej patelni gotuj we wrzątku, bez przykrycia, żeberka - około 5 minut. 
  2. W woku lub na dużej patelni rozgrzej olej i smaż porcjami żeberka aż zbrązowieją i zmiękną. Wyłóż je na papierowy ręcznik.
  3. W tym czasie zblenduj na gładką masę cebulę, czosnek, imbir z dodatkiem miodu, cukru, sosu chilli oraz przyprawy pięciu smaków. Wylej powstały sos na wytartą z tłuszczu po żeberkach patelnię. Dolej sherry i doprowadź do wrzenia. Dołóż żeberka i smaż przez około 10 minut, obracając, aż wieprzowina będzie dobrze pokryta gęstniejącym sosem.
  4. Podawaj gorące na przykład z dodatkiem ryżu i warzyw.

Przepis zaczerpnięty zmodyfikowany "Podróże kulinarne. Kuchnia Chińska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 24 września 2014

Wężymord w bułce tartej ze szczypiorkiem

Wężymord w bułce tartej ze szczypiorkiem

- staropolska skorzenera, czyli zimowe szparagi - reaktywacja


Ten gatunek czarnego korzenia należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz chłodniejszej części Azji - Syberii Zachodniej, Kaukazu, Zakaukazia i Dagestanu. Nie jest popularną rośliną uprawną, mimo, że nazywany jest zimowym szparagiem. Wygląda zupełnie niepozornie, przypomina korzeń rabatowej byliny. Charakteryzuje się ciemną skórką i białym miąższem, który w smaku przypomina właśnie szparagi. Skorzonera, bo tak brzmi alternatywna nazwa warzywa, jest bardzo sycący i nie posiada włókien. Wężymord jest bogaty w sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten. Zawiera także szereg witamin: E, B1, B2, C oraz kwas nikotynowy. A skąd pochodzi ta fantazyjna nazwa? Niegdyś, medycyna ludowa, wykorzystywała wężymord jako lek na jad żmij. W kuchni staropolskiej wężymord był popularną rośliną, szczególnie w okresie XIX wieku. Obecnie jest rzadko spotykany - nie ukrywam, że jego obecność na targu wzbudziła moje ogromne zaciekawienie - nie tylko ze względu na nazwę. Powoli następuje reaktywacja jego obecności w polskiej kuchni. Warzywo przygotowuje się podobnie do szparagów - świetnie komponuje się z rozmaitymi sosami tj. holenderskim, czy beszamelowym. Skoro jest to od dawien dawna warzywo wykorzystywane w kuchni polskiej, tak też postanowiłam je przygotować - w najprostszej postaci. Korzeń jest delikatny w smaku i rzeczywiście smakowo zbliżony do szparagów. Szkoda, że póki co tak trudny do zdobycia, bo chętnie bym przygotowałabym go także w innych przepisach.



Składniki dla 2 osób:
  • 1 pęczek wężymordu (ok. 1/2 kg)
  • 1/2 cytryny
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka masła
  • bułka tarta
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku


Przygotowanie:
  1. Obierz korzeń skorzonera ze skórki. Najlepiej w rękawiczkach ponieważ korzeń wydziela kleistą substancję, którą później nie tak łatwo zmyć.
  2. Skrop korzenie sokiem z połówki cytryny, aby zachowały swój biały odcień. Gotuj przez około 20 minut w osolonej i posłodzonej wodzie.
  3. W tym czasie przygotuj zasmażkę z bułki tartej i masła.
  4. Wyłów z wody korzenie posyp je zasmażką z bułki tartej oraz drobno posiekanym szczypiorkiem.



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z W sezonie

Smacznego!

wtorek, 23 września 2014

Pieczony pstrąg łososiowy po karaibsku

Pieczony pstrąg łososiowy o smaku limonki

z plasterkami cytryny i słodkim sosem chilli


Ryby i owoce morza nie są docenianie na Karaibach, w mniemaniu tamtejszej społeczności stanowią pożywienie dla biedaków. Niemniej jednak, każda wyspa ma swoje wyjątkowe dania z darów morza. Gwadelupa słynie z dorsza z dodatkiem chilli, podawanego z frytkami. Na Martynice serwowane są nadziewane kraby z mlekiem kokosowym i sokiem z limonki, natomiast na Jamajce możemy spróbować Eskovitch - czyli marynowane filety rybne podawane z ryżem i pomidorami. Karaiby niewątpliwie stanowią królestwo dań rybnych. Potrawy z ryb i owoców morza stanowią podstawę kuchni karaibskiej. Niektóre potrawy uznawane u nas za ekskluzywne i zarezerwowane dla posiadaczy zasobniejszych portfeli, na Karaibach goszczą na stołach najbiedniejszych. Ryb w morzu jest pod dostatkiem, każdy może samodzielnie złowić coś na obiad, a reszta zależy już od pomysłowości kucharza i jego zasobności - jeżeli chodzi o ograniczenie odnośnie reszty dodatków.  Dzisiaj prezentujemy danie niezwykle szybkie w przygotowaniu, proste jeżeli chodzi o składniki, ale przede wszystkim bardzo smaczne. Pstrąg łososiowy o smaku limonki stanowi bardzo ciekawy pomysł na niecodzienne podanie ryby na obiad. Ma lekko kwaśny, rześki smak dzięki zastosowaniu soku z cytryny, słodkiego sosu chilli i czosnku. Mi bardzo przypadł do gustu i z chęcią powtórzę ten przepis.


Składniki dla 2 osób:
  • 2 filety pstrąga łososiowego ze skórą*
  • 2 łyżki świeżego soku z cytryny
  • 2 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 2 łyżeczki słodkiego sosu chilli
  • 2 łyżki oliwy
  • 1/2 cytryny, pokrojonej na cienkie plasterki
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. W małej misce wymieszaj sok z cytryny, sos chilli, oliwę oraz czosnek. 
  2. Umyj i osusz filety pstrąga. Natłuść oliwą kawałek folii żaroodpornej i rozłóż go na płycie do pieczenia. Ułóż rybę i zaciągnij krawędzie folii, dopraw solą i pieprzem według uznania i polej mięso wcześniej przygotowanym sosem. 
  3. Na filecie polanym sosem ułóż plasterki cytryny. Zakryj filety ryby z wierzchu drugą warstwą folii i zaciągnij krawędzie, tak aby ryby były pod nią szczelnie schowane. 
  4. Piecz rybę przez 10-15 minut w piekarniku rozgrzanym do 18- stopni Celsjusza. Po tym czasie trzymaj rybę jeszcze przez 5 minut pod folią, następnie wyłóż filety pstrąga na talerz. Podawaj od razu na przykład z dodatkiem chrupiącej zielonej sałaty, słodkimi ziemniakami, czy warzywami gotowanymi na parze.

* Uwagi:
  • W oryginalnym przepisie zalecano użycie dzwonka łososia


Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

poniedziałek, 22 września 2014

Dynia z bazylią i chilli

Dynia z bazylią tajską i chilli

oraz groszkiem cukrowym


Warzywa stanowią istotny element tajskiej kuchni. Podaje się je w rozmaitej formie - gotuje na parze, dusi, piecze i smaży. To co jest charakterystyczne dla kuchni tajskiej to fakt, że w jakiej formie by nie były podane, to zawsze są mocno przyprawione. Dania przygotowuje się szybko, ale warunek jest jeden - muszą być świeże. Kupowane są codziennie na targowisku, a tamtejszy klimat i żyzne gleby sprawiają, że  warzywa i owoce mają niezwykły smak. Czosnek i chilli są bardzo cenionym składnikiem w gastronomii - stosuje się do większości potraw i stanowią bazę do ostatecznego smaku.  Także do potrawy prezentowanej dzisiaj czosnek i chilli stanowiły jego podstawę. Dynia z groszkiem cukrowym, bazylią tajską i orzeszkami arachidowymi stanowi danie nie wymagające długiego czasu na przygotowanie. Potrawę można konsumować jako danie główne -oddzielnie, czy  z dodatkiem ryżu, ale także może stanowić dodatek do potrawy. Ma lekko pikantny słodko-słony smak. 



Składniki dla 2 osób:
  • 1/4 szklanki oleju sezamowego
  • 1 mała cebula, pokrojona na cienkie talarki
  • 2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
  • 1/2 papryczki chilli, drobno pokrojona, bez gniazd nasiennych
  • 250 g groszku cukrowego
  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • 1/4 szklanki bulionu warzywnego
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1/3 szklanki liści bazylii fioletowej (tajskiej)
  • 1/2 szklanki orzechów arachidowych, prażonych, niesolonych


Przygotowanie:
  1. Olej rozgrzej w woku lub na patelni. Podsmaż w niedużych porcjach cebulę do zbrązowienia. Osusz ją na papierowym ręczniku.
  2. Usmaż na szynko czosnek z papryczką chilli do momentu aż zacznie wydobywać się z patelni intensywny zapach. Dodaj dynię i smaż aż ta lekko się zarumieni i zmięknie. Dodaj groszek cukrowy, cukier, bulion oraz sos sojowy. Smaż bez przykrycia aż sos zgęstnieje. 
  3. Zdejmij z ognia i dodaj bazylię tajską, cebulę oraz uprażone orzeszki arachidowe. Całość wymieszaj. Podawaj od razu.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany "Podróże kulinarne. Kuchnia Tajska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

sobota, 20 września 2014

Smażony kurczak z kwitnącym brokułem

Smażony kurczak z chińskimi brokułami

i makaronem w sosie sojowo-ostrygowym


Gorący i wilgotny klimat Wietnamu sprzyja uprawie warzyw. Od wieków wietnamska kuchnia obfitowała w dietę opartą o warzywa - oczywiście nie wolno tu umniejszać tradycjom buddyjskim rozpowszechnionym na tym terenie. Buddyzm jako religia dominująca znacząco wpłynęła na to jak wygląda obecnie kuchnia wietnamska. Niemalże w każdym ogrodzie wietnamskie wsi uprawia się rozmaite rośliny jadalne. Szczególnie cenione są rośliny kapuściane.  Uprawia i spożywa się je kilogramami. Kapusta uważana jest za warzywo wszechstronne, a jej odmian jest wiele. Brokuł stanowi odmianę kapusty warzywnej. W Wietnamie popularna jest odmiana chińskich brokułów - gai lan. W Chinach spożywa się jedynie kruche łodygi, w Wietnamie natomiast spożywa się także surowe liście. Ten rodzaj kapusty wykorzystuje się do zup oraz dań z makaronem. Brokuły chińskie znacząco od brokuła dostępnego na naszych targach - przypomina natomiast brokuł kwitnący, który wykorzystałam jako zamiennik dla gai lan. Danie przygotowuje się w przeciągu chwili. Jest delikatne, ale jednocześnie zdecydowane w smaku. Idealny pomysł na szybki obiad.




Składniki dla 3-4 osób:

  • 350 g świeżego makaronu do dań z woka (np. singapurski)
  • 1 łyżka oleju arachidowego
  • 500 g polędwiczek z kurczaka, przepołowionych
  • 1 duża cebula, pokrojona na cienkie talarki
  • 3 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 500 g kwitnących brokułów, grubo posiekanych
  • 1/3 szklanki sosu z ostryg
  • 1 łyżka jasnego sosu sojowego



Przygotowanie:
  1. Zalej makaron wrzątkiem. Pooddzielaj makaron widelcem i odcedź.
  2. Podgrzej w woku lub na patelni połowę oleju i smaż kurczaka partiami, mieszając, aż mięso się w pełni usmaży i zarumieni.
  3. Wykorzystując pozostały olek smaż szybko cebulę z czosnkiem, aż cebula zmięknie.
  4. Przełóż na patelnie z cebulą kurczaka, dodaj kwitnące brokuły oraz sos sojowy z ostrygowym. Podsmażaj energicznie mieszając do momentu aż liście brokuła staną się wiotkie.
  5. Wymieszaj zawartość patelni z makaronem. Podawaj od razu. 



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Wietnamska. Tradycyjne smaki i potrawy".

Smacznego!

piątek, 19 września 2014

Sałatka z zielonej papai

Sałatka z zielonej papai

- Som Tam - 

Papaja pochodzi z Ameryki Środkowej, rośnie głownie w Meksyku, jednakże została dobrze przyjęta na innych kontynentach. Za sprawą hiszpańskich i portugalskich odkrywców uprawa tego tropikalnego owocu została rozprzestrzeniona w miejscach odległych od Meksyku - jak Indie, czy Filipiny. Owoce papai są znane i wykorzystywane także w kuchni tajskiej. Owoce mają słodkawy, korzenny smak, który doskonale współgra z owocami morza, drobiem, jogurtem, czy warzywami. Im owoc bardziej dojrzały - tym staje się słodszy. W kuchni Azji Południowej często wykorzystuje się zieloną, niedojrzałą papaję - zarówno w stanie surowym, jak i po ugotowaniu. Warto tu wspomnieć, że owoc jest bogatym źródłem witaminy A oraz C. Zawiera dużo kwasu foliowego, witaminy K, ryboflawiny, niacyny oraz mikroelementów. Działa dobroczynnie na układ nerwowy, pokarmowy oraz wzmacnia odporność organizmu. Kuchnia tajska doskonale łączy w niebywale smaczny dla podniebienia sposób owoce i warzywa. Nie inaczej było w tym przypadku. Sałatka ma ciekawy, lekko słodki, pikantny smak. Jest orzeźwiająca i ma zdecydowany charakter. Jest idealna na lunch, czy kolację. Jej smak szybko przeniesie nas w miejsca odległe, egzotyczne, pełne słońca.




Składniki dla 2 osób:
  • 50 g fasolki szparagowej
  • 1 papaja
  • 8 pomidorków koktajlowych. poćwiartowanych
  • 1/3 czerwonej papryczki chilli, bez gniazda nasiennego, drobno posiekana
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka sosu rybnego
  • 1 łyżka startego cukru palmowego
  • 1/4 szklanki świeżej kolendry, grubo posiekanej
  • 1 szklanka sałaty lodowej, drobno posiekanej
  • 1 garść orzechów arachidowych, prażonych, grubo posiekanych, niesolonych



Przygotowanie:
  1. Pokrój fasolkę szparagową na kawałki o długości 5 cm. ugotuj fasolkę w wodzie, odcedź i natychmiast opłucz zimną wodą.
  2. Obraną papaję i przetnij na ćwiartki. Usuń nasiona i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. 
  3. Umieść papaję w misce wraz z fasolką, pomidorami oraz chilli. Dodaj sok z cytryny, sos rybny, cukier, czosnek oraz połowę kolendry - wymieszaj lekko potrząsając.
  4. Ułóż sałatę w misce, nałóż na nią sałatkę z papai i posyp po wierzchu rozdrobnionymi orzeszkami i resztą kolendry. Podawaj sałatkę od razu po przygotowaniu - inaczej papaja straci chrupkość.


Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany "Podróże kulinarne. Kuchnia Tajska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 17 września 2014

Karaibska zupa dyniowa

Zupa dyniowa

- prosto z Karaibów


Uprawy dyni można spotkać niemalże na całym świecie. Jest to warzywo niezwykle wdzięczne w hodowli. Jeżeli jednak chodzi o jej pochodzenie - to jej matczynej ziemi należy poszukiwać w Ameryce Środkowej. Dynia jest bardzo zdrowym warzywem - im kolor miąższu jest intensywniejszy, tym więcej zawiera witamin. Warzywa są bogatym źródłem witaminy A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Tu warto wspomnieć, że witamina A wzmacnia wzrok i chroni przed nowotworami. Będąc na targu w skrzyniach dostrzegłam piękne okazy z różnych stron świata - nie mogłam przejść koło nich obojętnie. Kupiłam kilka najbardziej kuszących. Pierwszy kawałek najbardziej pomarańczowy postanowiłam przeznaczyć na zupę. Wyszła wyśmienita, najlepsza zupa dyniowa jaką do tej pory udało mi się przygotować. Jest delikatna w smaku i pożywna, z powodzeniem można ją serwować dzieciom. Zupę można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno. Po ugotowaniu i przestudzeniu do temperatury pokojowej należy zupę schładzać przez przynajmniej godzinę w lodówce. Zupę można zamiast pora podawać posypaną drobno posiekanym szczypiorkiem.




Składniki na 4 porcje:
  • 90 g masła
  • 1 duża cebula, grubo posiekana
  • 2 ząbki czosnku, grubo posiekane
  • 1 łyżeczka curry w proszku
  • 2 średnie ziemniaki, grubo pokrojone
  • 400 g dyni, grubo pokrojonej
  • 3 szklanki bulionu z kurczaka
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
  • 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
  • 1 szklanka mleczka kokosowego
  • 1/2 niedużego pora, drobno pokrojonego
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany



Przygotowanie:
  1. Na patelni rozpuść połowę masła i smaż cebulę z czosnkiem. Dodaj curry i podgrzewaj przez 1 minutę, cały czas mieszając. Dodaj pokrojoną dynię oraz ziemniaki. Podgrzewaj przez kolejną minutę, do momentu aż warzywa pokryją się masłem. 
  2. Dolej bulion, sól, pieprz i natkę pietruszki. Zagotuj i trzymaj na wolnym ogniu pod przykryciem przez blisko 20 minut.
  3. Przecedź płyn do garna, a warzywa zblenduj na gładką masę i wrzuć do garnka. Dolej mleczko kokosowe i dokładnie wymieszaj. Gotuj na wolnym ogniu do chwili aż składniki dobrze się ze sobą połączą. 
  4. Rozpuść pozostałe masło na niedużej patelni i smaż, aż stanie się miękki. Podawaj zupę polaną kwaśną śmietaną i posypaną porem.


Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!


wtorek, 16 września 2014

Szarlotka z kruszonką

Szarlotka z kruszonką

jesień nadchodzi


Czas ciepłych dni powoli się kończy. Z babim latem pojawiają się pierwsze oznaki jesieni. A jak ona to i pora na świeże pyszne polskie jabłka.  Mimo długiej listy ciasto jest banalnie proste i szybkie w przygotowaniu. A co najważniejsze - kwaśny smak jabłek i słodki ciasta idealnie się przenikają. Ciasto idealne do herbaty. Wada ukryta - szybko się kończy, stanowczo za szybko.



Składniki:

Na ciasto:
  • 100g masła 
  • 100g cukru
  • 1 jajko
  • 150 mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka mleka
Na nadzienie:
  • 5 jabłek
  • 1,5 łyżki masła
  • 1 łyżeczka startego cynamonu
Na kruszonkę:
  • 100 g masła
  • 150 g mąki
  • 100g cukru

Przygotowanie:
  1. Jabłka myjemy obieramy i kroimy na kostkę. Wkładamy do garnka i razem z masłem i cynamonem gotujemy na niedużym ogniu około 5 minut. Studzimy.
  2. Pora na ciasto: masło ucieramy z cukrem na puszystą masę.
  3. Dodajemy mąkę z proszkiem i jajko. Mieszamy. Pod koniec dodajemy łyżkę mleka.
  4. Ciasto wykładamy na wyłożoną papierem do pieczenia tortownicę. Na to kładziemy jabłka.
  5. Kruszonka: wszystkie składniki mieszamy palcami tak by powstało ciasto o konsystencji grudek. Wysypujemy na ciasto.
  6. Całość pieczemy w 170 stopniach około godzinę.

Przepis zaczerpnięty zmodyfikowany: czeresniowa kuchnia


Smacznego!

poniedziałek, 15 września 2014

Tarta z jabłkami

Tarta z jabłkami

- po francusku


"Duszone są jabłka, pieczone są jabłka i z jabłek szarlotka i kompot i babka." I tak nam się złożyło, że powstał kolejny przepis z jabłkami w roli głównej. Może to przez sezon na pyszne owoce, a może genialne umysły myślą podobnie... w każdym razie tarta z jabłkami przed Państwem.


Składniki:
Ciasto
  • 100 g masła
  • 180 g mąki
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 jajko
Nadzienie:
  • 3 średnie jabłka
  • 2 jajka
  • 100 g cukru pudru
  • 1 łyżka cukru z wanilią
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • mała śmietana kremówka
  • 2 łyżki mąki
 

Przygotowanie:
  1. Suche składniki łączymy z masłem i siekamy na drobne kawałki.
  2. Dodajemy jajko i zagniatamy.
  3. Ciasto zawijamy w folię i odkładamy na 30 minut do lodówki
  4. Rozwałkowujemy ciasto przekładamy na przygotowaną wcześniej blachę. 
  5. Obciążamy i pieczemy 30 minut w 200 stopniach. Zdejmujemy przykrycie i pieczemy 5 minut.
  6. Jabłka myjemy dzielimy na małe cząstki i układamy na cieście.
  7. Wszystkie inne składniki mieszamy w garnku. Powstałą masą zalewamy jabłka.
  8. Ciasto pieczemy w 180 stopniach przez pół godziny

Przepis pochodzi ze strony:http://kotlet.tv

Smacznego!


piątek, 12 września 2014

Apple pie

Apple pie

- czyli szarlotka po amerykańsku


Słynne amerykańskie ciasto apple pie, tak naprawdę nie powstało w Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii. Pierwsze przepisy datuje się na 1381 rok, gdzie do przygotowania ciasta zalecano użycie dobrych jabłek i przypraw, fig, rodzynek oraz gruszek. Często do nadzienia dodawano szafran, aby nadać wypiekowi piękny kolor. American pie, często serwuje się z dodatkiem bitej śmietany, lodów, ale także co ciekawe sera cheddar. Ciasto na amerykańską szarlotkę dzieli się na dwie części - jedna służy jako pewnego rodzaju misa dla nadzienia jabłkowego, druga jako pokrywa dla nadzienia. Często też, ciasto na wierzch nadzienia tnie się na cienkie paski i tworzy kładzie się na kształt plecionki. W pierwszych koloniach angielskich jabłka były towarem bardzo cenionym - na przyrządzenie ciasta trzeba było czekać do momentu przybycia dostaw jabłek sprowadzanych zza Atlantyku. Mimo, że apple pie ma korzenie angielskie, to na przestrzeni XIX i XX wieku ciasto stało się symbolem amerykańskiego dobrobytu i narodową dumą. Za czasów II wojny światowej, amerykańscy żołnierze mawiali, że poszli na wojnę walczyć dla mamy i za apple pie. Ciasto w tym okresie miało wymiar patriotyczny. Często wykorzystywano wypiek w hasłach propagandowych i sloganach, ale także w reklamach. Popularne były stwierdzenia typu: jabłko zjedzone, zdrowie ocalone czy amerykański jak apple pie. Po dziś dzień apple pie utożsamia kuchnię amerykańską. Jest to jeden z czołowych deserów amerykańskich. Pełno go w filmach i kreskówkach. Postanowiłam sprawdzić jak smakuje słodko-kwaśna część amerykańskiego snu. 




Składniki:

Ciasto:
  • 2 i ½ szklanki mąki pszennej lub tortowej
  • 250 g zimnego masła
  • ½ szklanki zimnego mleka
  • 1 łyżeczka soli


Nadzienie:
  • 8 kwaśnych jabłek papierówek lub antonówek
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1/3 szklanki maki tortowej
  • ¼ szklanki cukru
  • kilka plasterków masła


Przygotowanie:
  1. Przesiej mąkę z solą. Dodaj posiekane zimne masło i rozetrzyj je dłońmi w mace z solą. Do ciasta dolej mleka i zagniataj do momentu powstania gładkiej zbitej masy. Podziel ciasto na dwie równe części, owiń folią i wstaw do lodówki na około 15 minut.
  2. Obierz jabłka, pozbaw gniazd nasiennych i pokrój na drobniejsze kawałki. Dosyp cukier, cynamon i mąkę - całość dokładnie wymieszaj. 
  3. Na oprószonym mąką blacie rozwałkuj jedna kulę ciasta na placek o średnicy około 25 cm. Przełóż go ostrożnie do tortownicy wysmarowanej masłem. Oblep ścianki ciastem, tak aby powstała pewnego rodzaju "miska".
  4. Przełóż przygotowane jabłka na ciasto. na wierzch rozłóż kilka plasterków masła. 
  5. Rozwałkuj drugą kulę na okrągły placek o podobnej średnicy. Nałóż go na jabłka i zlep brzegi z ciastem z poprzedniej kuli. Przyciśnij widelcem zlepiony brzeg ciasta. Na środku zrób podłużne nacięcia - przez nie będzie wydostawała się para podczas pieczenia.
  6. Wstaw formę na 15 minut ponownie do lodówki. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Wstaw ciasto do piekarnika i zapiekaj przez godzinę i 15 minut - aż do momentu, kiedy ciasto nabierze złotego koloru.
  7. Wyciągnij ciasto z piekarnika i odstaw do wystygnięcia - ja nie poczekałam, przez co trochę nadzienie się ulało - zatem tak w tym przypadku cierpliwość popłaca.





Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z matka.Wariatka.net


Smacznego!

czwartek, 11 września 2014

Szaszłyki z mielonego mięsa po turecku

Szaszłyki z mielonego mięsa

- aromatyczne, z miętą, po turecku



Kebab po turecku oznacza kęs mięsa. Dlatego też pod pojęciem kebaba rozumie się rozmaite potrawy mięsne. Turcy bardzo często przygotowują potrawy z mięsa mielonego z dodatkiem rozmaitych przypraw. Szczególnie ceniona jest jagnięcina, baranina, a także wołowina. Potrawy z mielonego mięsa nazywa się w Turcji köfte. Przybierają one postać pulpecików lub nadzianych na szpadki szaszłyków - Şiş köfte. Mięso się opieka na grillu i podaje z dodatkiem świeżych warzyw, a także słynnej tureckiej pszennej kaszy bulgur lub ryżu. Şiş köfte przygotowywane jest na wiele rozmaitych sposobów. Za sprawą mięty, czy też pietruszki mięso ma niezwykły aromat. Şiş köfte, jakie przygotowałam są delikatne w smaku, jednakże bardzo aromatyczne. Ich smak wzmocnić można sosami - czy to ostrym paprykowym, czy też czosnkowym. Köfte można spożywać na rozmaite sposoby, czy to z chlebem pita, ryżem, czy też z kaszą bulgur. Jest to potrawa sycąca i idealnie spełni się w roli potrawy obiadowej.




Składniki dla 4 osób:

  • 500 g mielonej wołowiny
  • 1 łyżka liści mięty, drobno posiekanych
  • 2 szalotki, drobno posiekane
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka mielonej papryki
  • 1 łyżeczka startej skórki z cytryny
  • 1 szczypta mielonych goździków
  • 2 łyżki bułki tartej
  • sól
  • pieprz, świeżo zmielony
  • 3 łyżki oliwy


Przygotowanie:
  1. W misce połącz i wyrób masę z mielonej wołowiny, szalotek, mięty, skórki z cytryny i bułki tartej. Dopraw masę przyprawami: goździkami, solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  2. Z masy uformuj kiełbaski nadziej je na długie wykałaczki lub jeśli posiadasz na drewniane szpadki. Posmaruj mięso oliwą i grilluj lub smaż na patelni grillowej przez około 8 minut ze wszystkich stron. Podawaj z miksem sałat i sosem - ostrym paprykowym lub czosnkowym.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Turecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 10 września 2014

Bułgarski deser z fig i jogurtu

Bułgarski deser z fig

-z jogurtem, miodem i szczyptą cynamonu


Kiselo mljako, czyli gęsty jogurt potrafi przygotować niemalże każdy Bułgar. Nic dziwnego, w końcu tak powszechny także i u nas jogurt naturalny pochodzi właśnie z Bułgarii. Gęsty jogurt, który nazywany jest także bułgarskim mlekiem idealnie nadaje się do deserów z dodatkiem owoców. Od maja do października bułgarskie stragany uginają się pod stosami arbuzów, jabłek, czereśni, gruszek brzoskwiń śliwek, moreli, a także fig. Figi cieszą się w Bułgarii ogromną popularnością i uważane są powszechnie za afrodyzjak. Figowce można spotkać niemalże wszędzie, nawet między blokowiskami. Drzewa pokochały ciepły klimat tego kraju, a Bułgarzy pokochali figi. Wykorzystując zaledwie kilka podstawowych produktów, można stworzyć wyjątkowo miły dla podniebienia i uroczy w swojej prostocie deser. Nie spodziewałam się, że jogurt i figi mogą stworzyć tak zgrany duet, a z miodem to już trio idealne. Mi bardzo przypadł do gustu. Szkoda tylko, że figi są mało dostępnymi owocami w Polsce.




Składniki dla 2 osób:

  • 2 dojrzałe figi
  • 200 g gęstego jogurtu naturalnego, najlepiej bułgarski
  • 2 łyżki miodu lipowego
  • szczypta cynamonu
  • 1 łyżka prażonych posiekanych migdałów lub orzechów włoskich


Przygotowanie:
  1. Figi pokrój na ćwiartki. Do szklanych pucharków nałóż jogurt i dodaj figi.
  2. Zalej figi miodem i oprósz cynamonem. Na wierzch dodaj posiekane i uprażone migdały lub orzechy włoskie.



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Bułgarska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita


Smacznego!

poniedziałek, 8 września 2014

Grillowany ser halloumi z bakłażanem

Grillowany ser halloumi 

z bakłażanem, pomidorami i świeżą sałatką z oliwkami


Halloumi jest gatunkiem sera cypryjskiego. Tradycyjnie wytwarzany jest z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego. Często do sera dodawane są liście mięty. Halloumi należy do  typu serów półtwardych, przez co idealnie nadaje się do podawania go po wcześniejszej obróbce termicznej - posiada wysoką temperaturę topnienia, przez co idealnie nadaje się do grillowania, czy smażenia. Ser o białym kolorze jest bardzo popularny w swojej ojczyźnie - przeciętny Cypryjczyk spożywa około 8 kg sera halloumi rocznie. Na początku XXI wieku zdążył skutecznie podbić serca Brytyjczyków. W Polsce ciągle stanowi rodzaj ciekawostki, nie jest najłatwiejszym towarem do zdobycia, mimo, że przepisy z jego wykorzystaniem kuszą co raz częściej. Jednakże, jak go już znajdziecie, warto spróbować go w formie najprostszej - czyli z grilla. Świetnie komponuje się z rozmaitymi rodzajami sałat i pomidorami. Ten prosty smak potrafi zauroczyć. Potrawa jest szybka w wykonaniu i świetnie spisze się w roli lunchu, kolacji, a nawet obiadu. Potrawa bezmięsna - ale nawet zagorzały mięsożerca się nią nasyci.


Składniki dla 2-3 osób:
  • 250 g sera halloumi
  • 1 mały bakłażan pokrojony na plastry
  • oliwa z oliwek
  • pomidor, pokrojony na plastry
  • dodatkowo: sałata, papryka, zielone oliwki

Przygotowanie:
  1. Bakłaża pokrojonego na plastry oprósz solą i odstaw na pół godziny, aby puścił sok. Następnie odsącz plastry z nadmiaru wody.
  2. Ser halloumi pokrój na dosyć grube plastry. Skrop bakłażana i ser halloumi oliwą. Trzymaj na grillu lub patelni grillowej aż bakłażan i ser halloumi się zarumienią.
  3. Wyłóż ser i bakłażana na talerze, podawaj z liśćmi sałaty. Nadaje się do tego świetnie lodowa, roszponka, czy też rukola. Talerz przybierz krojonymi na plasterki zielonymi oliwkami oraz czerwoną papryką, pokrojoną w słupki.

Uwagi:
  • Ser halloumi można zakupić w sklepach z orientalną żywnością. W Warszawie na przykład w sklepie Samira na ul. Powsińskiej.




Smacznego!

niedziela, 7 września 2014

Ciasteczka waniliowe

Ciasteczka waniliowe

- co znikają jak sen złoty



Czasami człowieka nachodzi apetyt nie do poskromienia na coś słodkiego, dobrego, ale przede wszystkim nieskomplikowanego. Zatem bez urokliwych, ale  czasochłonnych w przygotowaniu kremów, czy polewy czekoladowej. Są dni, kiedy potrzebujemy pilnie przygotować i zabrać deser domowej roboty do szkoły, czy pracy. W takiej sytuacji niezastąpione są ciasteczka. Przepis znalazłam, bo chciałam zrobić coś prostego i w miarę szybkiego. Udało się! Partia zniknęła jak sen złoty. Co oznacza, że w sytuacji, czy to awaryjnej, czy w zwykły leniwy dzień warto przepis na ciasteczka waniliowy powtórzyć.



Składniki:
  • 350 g mąki 
  • 180 g masła 
  • 200g cukru
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • sól

Przygotowanie:
  1. Masło wyjmujemy prosto z lodówki i kroimy na drobne kawałki. 
  2. Dodajemy do reszty składników i krotko wyrabiamy - tak by ciasto odchodziło od ręki.
  3. Owijamy folia spożywczą i chłodzimy w lodówce około 30 minut.
  4. Ciasto rozwałkowujemy i wycinamy ciasteczka.
  5. Pieczemy w 180 stopniach 15 minut aż się zarumienią. Trzeba uważać by od spodu się nie spaliły.

Przepis zmodyfikowany pochodzi z książki Doroty Świątkowskiej "Moje Wypieki"

Smacznego!

czwartek, 4 września 2014

Lumaconi ze szpinakiem i suszonymi pomidorami

Makaron lumaconi ze szpinakiem i suszonymi pomidorami

- a także anchois, zielem oliwnym, kaparami w sosie śmietanowym


Lumaconi stanowi rodzaj makaronu kształtem nieco przypominającym muszle. Większe lumaconi idealnie nadają się do nadziewania i zapiekania, mniejsze sztuki o ile starczy cierpliwości kucharzowi także. Z niedoboru czasu i uciążliwego uczucia ssania w żołądku postanowiłam przygotować danie ekspresowe. Nadziewanie i zapiekanie nie wchodziło w grę. Włoskie wariacje na temat pasty są niezliczone,  a ich przygotowanie zajmuje najczęściej bardzo mało czasu. Nie zastanawiając się długo sięgnęłam do lodówki po to, co było pod ręką - szpinak, suszone pomidory w zalewie, anchois, kapary, ziele oliwne, cebulę, czosnek i śmietanę. Chwila na patelni i wyszła bardzo smaczna i ciekawa w smaku potrawa. Jeżeli nie masz ziela oliwnego, swobodnie możesz użyć w tym celu oliwek. W końcu ziele oliwne pełni funkcję zastępczą dla nich. Danie nadaje doskonale zarówno na szybki lunch, jak i na kolację. 



Składniki:
  • 300 g świeżego szpinaku
  • 5-7 części suszonych pomidorów
  • 1 łyżka świeżych liści bazylii
  • 1 ząbek czosnku, pokrojony drobno
  • 1 cebula, poszatkowana
  • 1 łyżeczka opłukanych kaparów
  • 4 małe filety anchois, pokrojone
  • wiązka ziela oliwnego, drobno pokrojona*
  • 1 szklanka kwaśnej śmietany 18%
  • 200 g makaronu lumaconi, ugotowany
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Ugotuj makaron lumaconi według instrukcji na opakowaniu, czyli przez 15-17 minut we wrzącej osolonej wodzie.
  2. Szpinak i liście bazylii umyj, odetnij ogonki. Porwij na mniejsze części. Suszone pomidory pokrój na drobne paski. 
  3. Na patelni z oliwą smaż cebulę i czosnek do momentu aż się zeszkli. Dodaj drobno pokrojone ziele oliwne. Włóż na patelnie szpinak, bazylię, kapary i anchois. Energicznie mieszaj całość i smaż do momentu aż szpinak zwiotczeje.
  4. Dodaj śmietanę, wymieszaj, następnie dopraw solą i pieprzem. Dołóż ugotowany makaron lumaconi. Starannie wymieszaj aby makaron pokrył się sosem. Wyłóż na talerze. Makaron smakuje dobrze zarówno na ciepło, jak i pełniąc formę sałatki.
Zamiast ziela oliwnego możesz dodać zielone oliwki


Smacznego!

środa, 3 września 2014

Placek drożdżowy ze śliwkami i kruszonką

Placek drożdżowy ze śliwkami

z kruszonką


Ciasto drożdżowe i owoce tworzą niezwykle zgrany duet. Lato powoli dobiega swojego schyłku, ale jednocześnie na targowiskach można przebierać w rodzimych owocach - jabłkach, gruszkach i śliwkach. Świeże śliwki są bogate w wiele mikroelementów i witamin. Warto także wiedzieć, że śliwki bogate są w hormon szczęścia, czyli w serotoninę. Aby nabrać większej ochoty do życia  w te coraz chłodniejsze dni, stwierdziłam, że trzeba ratować czym się da, najlepiej na słodko. Placek drożdżowy jest banalnie łatwy w wykonaniu, a jednocześnie momentalnie uwodzi swoją prostotą smaku. Uwielbiam zapach dopiero co upieczonego drożdżowego ciasta, który potrafi ukoić duszę i ciało.

Składniki:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 opakowanie świeżych drożdży
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 małe opakowanie cukru wanilinowego 
  • 25 g roztopionego masła
  • 2 jajka
  • 1 szklanka jogurtu greckiego
  • 500 g śliwek
  • na kruszonkę: 8 łyżeczek cukru, 8 łyżeczek masła, 10 łyżeczek mąki



Przygotowanie:

  1. W misce ubij jajka z  z cukrem na puszystą masę.
  2. Lekko podgrzej jogurt i rozpuść w nim drożdże. Odstaw na kilka minut do wyrośnięcia. 
  3. Połącz w jednej misce masę jajeczną z jogurtem oraz roztopionym masłem. Dodawaj stopniowo mąkę i za pomocą jak najmniejszej ilości ruchów połącz ze sobą składniki aż do uzyskania jednolitej masy.Wlej gotowa masę do tortownicy o średnicy 26 cm posmarowanej margaryną lub masłem i oprószoną otrębami.
  4. Umyj śliwki, przekrój wszystkie na pół i wyrzuć pestki. Wyłóż owoce jak najbliżej siebie na powierzchni ciasta. 
  5. Przygotuj kruszonkę poprzez wymieszanie w rękach wszystkich składników aż do uzyskania drobnych grudek. W razie potrzeby dodaj więcej mąki.  Posyp wierzch ciasta kruszonką.
  6. Piecz ciasto w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 30 minut aż ciasto wyrośnie i się przyrumieni. 





Smacznego!