niedziela, 17 listopada 2019

Arabska pizza z pikantną wołowiną

Pizza z pikantną wołowiną

- "Sfeeha" arabska odpowiedź na włoską klasykę


Mimo faktu, że Liban stanowi niewielkie państwo na Bliskim Wschodzie, to oferuje ogromny wachlarz orientalnych potraw, które podbiły już cały świat. Spośród wszystkich restauracji oferujących arabskie dania, to libańska zyskała największą popularność.  Kuchnia libańska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Liban, ze względu na swój ciepły klimat ma pod dostatkiem świeżych warzyw i owoców, z których komponuje się wiele sałatek, a także dodaje się do wszelkiego rodzaju potraw mięsnych. Dieta libańska opiera się również na produktach zbożowych. Libańskie gospodynie domowe są mistrzyniami w wypiekaniu chlebka typu pita, który spożywa się nawet do ryżu, czy ziemniaków. Każdy, kto chociaż raz miał w ustach świeżo przygotowane pieczywo typu pita, wie , że tworzy doskonały duet z oliwą, która jest tak samo wysoce ceniona w kuchni libańskiej, jak w kuchni włoskiej. Podobnie sprawa ma się z zastosowaniem ziół - libańska kuchnia jest niezwykle aromatyczna. Szeroki wachlarz oferowanych przez Liban potraw zawiera świeże przyprawy w postaci bazyli, orzeźwiającej mięty, kolendry, czosku, czy lekko kwaskowatego sumaka. Libańczycy lubią kwaśny smak oraz kiszonki, np. rozsławione m.in. przez Jamiego Oliviera kiszone cytryny, które podkręcają smak wielu potraw mięsnych. Jeśli chodzi o mięsa, to Libańczycy najchętniej sięgają po jagnięcinę i baraninę. Zwierzęta wypasane są na pastwiskach, gdzie przez cały rok mają swobodny dostęp do świeżej trawy. Smak ich mięsa jest zupełnie inny niż polskiej baraniny, która nie cieszy się większą popularnością. Do libańskiej pizzy zamiast mięsa jagnięcego, jak zalecał przepis z powyższych względów użyłam wołowinę. Danie jest niezwykle sycące i aromatyczne. Mielone mięso oraz ciasto na pizzę okazało się być niezwykle udanym połączeniem. Zachęcam do przygotowania. 




Składniki:
  • 1 łyżeczka suszonych drożdży
  • 0,5 łyżeczeki cukru
  • 0,75 szklanki wrzątku
  • 1,5 szklanki mąki
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 0,25 szklanki oliwy

Farsz:
  • 2 łyżeczki oliwy
  • 250 g mielonej wołowiny
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 1 ząbek czosnku, wyciśnięty
  • 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
  • 0,5 łyżeczki pasty sambal oelek
  • 1 mała cukinia, starta
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1 pomidor pokrojony na półplasterki

Przygotowanie:
  1. Wymieszaj drożdże, cukier i 1/4 szklanki wrzącej wody w misce, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut.
  2. Przesiej mąkę z solą. Mieszając stopniowo dolewaj resztę wody, wyrośnięte drożdze oraz oliwę. Wyrabiaj całość aż ciasto stanie się miękkie. Przenieś ciasto na blat oprószony mąką i ugniataj ciasto aż stanie się  gładkie i elastyczne.
  3. Umieść ciasto w wysmarowanej tłuszczem misce, nakryj kuchenną ścierką i odsyaw w ciepłe  miejsce  na około godzinę lub do momentu, kiedy ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie ponownie przenieś je na blat oprószony mąką i wyrabiaj do chwili aż ciasto stanie się gładkie. 
  4. W międzyczasie przygotuj farsz: Na patelni z rozgrzaną oliwą smaż mięso aż się zarumieni. Przełóż mięso do miski i na tej samej patelni podsmaż cebulę, czosnek, przyprawy, sambal oelek oraz cukinię. Smaż do momentu aż cebula stanie się miękka. Przełóż z powrotem wołowinę i dodaj przecier pomidorowy. Podgrzewaj, mieszając przez około 5 minut, a masa stanie się gęsta.  Odstaw do ostygnięcia.
  5. Podziel ciasto na 12 części, każdą część rozwałkuj na okrągły spód pizzy o średnicy około 10-15 cm. 
  6. Rozmieść powstałe kółka ciasta na papierze na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdy placek wyłóż tyle nadzienia, aby zachować odstęp 1 cm od brzegu ciasta. Brzego ciasta skrop odrobiną oliwy. Na wierzch farszu wyłóż  plasterki pomidora. 
  7. Piecz w średnio rozgrzanym piekarniku przez około 15 minut lub do chwili, kiedy ciastło się ładnie zarumieni. Możesz podawać z kleksem sosu czosnkowego lub oprószone posiekanymi liśćmi świeżej kolendry.




Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Arabska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

poniedziałek, 11 listopada 2019

Papryki faszerowane po serbsku

Papryki faszerowane po serbsku

- nadziewane mięsem

 


Polacy coraz chętniej poznają nowe smaki. Kuchnia bałkańska jest tą, na którą spoglądamy z coraz większym zaciekawieniem i coraz lepiej ją poznajemy, chociażby podczas wakacyjnych urlopów w Chorwacji, czy Czarnogórze. Serbowie słyną z tego, że lubią dobrze zjeść. Serbskie posiłki składaja się głównie ze sporej porcji mięsa. Nawet przekąski sprzedawane w przydrożnych budkach, czy piekarniach, które znajdują sie przy niemalże każdej wiekszej ulicy, serwowane są często z mięsnym dodatkiem. Fakt jest taki, że to kuchnia niezalecana przez dietetyków. Jednakże to tłuszcz jest jednym z najlepszych nośników smaku, a poza tym, obok wszelkich rodzajów mięs, daniom serbskim towarzyszą warzywa, których smak jest równie niezapomniany. Znawcy kuchni serbskiej są zdania, że dawniej bazowała ona przede wszystkim na warzywach, nabiale i chlebie. Papryki w Serbii, zarówno słodka jak i pikantna jest wyjątkowo soczysta i smaczna. Serbowie często z papryki przygotowują słynny na całym świecie ajwar, czy mniej inna gęsta pastę ljutenicę oraz pindżur. Niemniej jednak, papryki są bardzo częstym składnikiem świeżych sałatek. Serbowie dysponują wielona przepisami, w których warzywa laczą się z mięsem np. gulasz z wołowiny i fasoli - pasulj. Paprykę faszeruje się w wielu miejscach na śwecie - kiedy dorwałam przepis na papryki nadziewane na sposób serbski nie mogłam przejść obok niego obojętnie - jest prosty, szybki i wyjątkowo pięknie się prezentuje. Jednakże, to co najważniejsze - papryka nadziewana mięsem i ryżem jest przede wszystkim smaczna. Zachęcam do przygotowania. Pracy przy tym nie ma wiele, za to wielu zachwyci przepis. 


Składniki:
  • 4 papryki
  • 200 g mielonej wieprzowiny
  • 1,5 szklanki ugotowanego ryżu
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 1 jajko
  • 2 łyżki oliwy
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekanego
  • szczypta ostrej mielonej papryki
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Odetnij górną część papryki i usuń gniazda nasienne. 
  2. Na patelni z rozgrzaną oliwą zeszkolij cebulę z czosnkiem, następnie dodaj mięso i smaż przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
  3. Zdejmij z ognia i wymieszaj mięso z ryżem. Dopraw solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz papryką.
  4. Napełnij papryki farszem i piecz przez 20 - 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Podawaj z kleksem śmietany. 



Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Serbska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

sobota, 2 listopada 2019

Placek z morelami

Placek z morelami

-szybki, śmietankowy, lekko kwaśny


Jako dziecko nie lubiłam ciast, dopóki nie poznałam smaku ciast z owocami. Uwielbiam placki z dodatkiem porzeczek, malin, czy truskawek. Polska słynie na świecie z uprawy miękkich owoców sezonowych. Mimo, że przedkładam warzywa nad owoce, to gdy tylko owoce sezonowe pojawią się na targu nie jestem przejść koło nich obojętnie. O ile śliwki, maliny, czy borówki amerykańskie z przyjemnością konsumuję na świeżo, to kwaśniejsze owoce chętniej przeznaczam do wypieków. Morele, mimo, że kojarzą mi się z dzieciństwem i iście polskim owocem, to jednak jest to owoc bardziej azjatycki niż europejski. Morele uprawiane są w wielu rejonach świata, a Polska nie znajduje się na liście krajów o największej ich produkcji. Śmietankowe ciasto morelowe zainspirowane przepisem Doroty Świątkowskiej z Moje Wypieki, to ciasto, które zachwyciło każdego, kto został nim poczęstowany. Jest to ciasto piaskowe, ucierane z dodatkiem jogurtu. Lekkie i szybkie w przygotowaniu - idealne w momencie, gdy goście nadciągają w natarciu. W cieplejsze dni idealnie będzie się komponowało z gałką lodów śmietankowych lub waniliowych, a kiedy chłodniej na zewnątrz stworzy cudowny duet z ciepłą herbatą. Żałuje, że przepis na niego wykorzystałam tak późno. Jest przepyszne! Szczerze zachęcam do przygotowania.



Składniki:
  • 125 g masła
  • 150 cukru
  • 2 jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g jogurtu naturalnego
  • ok. 600 g moreli




Przygotowanie: 
  1. Przesiej mąkę, proszek do pieczenia oraz opakowanie budyniu śmietankowego. 
  2. Za pomocą miksera utrzyj masło z cukrem do momentu powstania jasnej i puszystej masy. 
  3. Nie przestając miksować dodaj kolejno jajka. Następnie dodając wcześniej przygotowaną mieszankę z mąką miksuj krótko na przemiam z dodawanym jogurtem naturalnym. 
  4. Formę o wymiarach około. 23 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia i przełóż na nią ciasto. Wyrównaj ciasto i rozłóż na nie przepołowione owoce moreli z nacięcienm ku górze.
  5. Piecz ciasto przez 40-45 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Sprawdź czy ciasto się upiekło za pomocą tzw. testu suchego patyczka. 
  6. Przestudzone ciasto oprósz cukrem pudrem. 






Przepis zaczerpnięty  z "Moje wypieki" Dorota Świątkowska. Wyd. Egmont

Smacznego!

niedziela, 20 października 2019

Warzywa pieczone po grecku

Pieczone warzywa

- na sposób grecki




Kuchnia grecka, to uczta przygotowywana dla całych rodzin. Grecy nie lubią jadać sami, uwielbiają za to biesiadować. Przygotowując grecki posiłek, najlepiej nastawić sie na czas kiedy masz gości, albo przez kilka dni będziesz go konsumować. Na współczesny smak kuchni greckiej wpływa przede wszystkim szerokie wykorzystane warzyw, oliwy, zbóż, ryb i mięsa. Natomiast za niepowtarzalny smak tejże kuchni odpowiada sok z cytryny oraz zioła. Jak przystało na kuchnię klimatu śródziemnomorskiego postrzeganą jako wzór do naśladowania w aspekcie zdrowia, sztuka kulinarna Grecji opiera się w głównej mierze na warzywach i owocach. Ze względu na niemalże całoroczny dostęp do świeżych naturalii, Grecja to królestwo meze, oliwek kalamata, świeżych sałatek, surówek, zup, nadziewanych papryk, bakłażanów i cukinii, pieczonych i duszonych warzyw. Początek jesieni to sezon, kiedy warzyw jest pod dostatkiem. Jest to czas marynowania i kiszenia. Stragany uginają się od rozmiatości pomidorów, papryki, cebuli, bakłażanów, czy cukinii. To okres kiedy powinniśmy szczególnie często siegać po warzywa. Pieczone warzywa to było to czego potrzebowało moje podbniebienie - pomidory ziemniaki, cebula i cukinia z dodatkiem świeżych ziół i oliwy zaprowadziły mnie do krainy kulinarnej rozkoszy. Danie można swobodnie podać jako samo w sobie, albo dodatek dla osób, które nie potrafią obejść się bez mięsa. Niemniej zapewniam, że potrawa syci w pełni i nie trzeba jej zestawiać z czymkolwiek. Gorąco zachęcam do przygotowania. 



Składniki:
  • 4 obrane ze skórki pomidorów
  • 3 małe ziemniaki
  • 2 średnie cebule
  • 2 cukinie
  • 1 łyżka posiekanej świeżej natki pietruszki
  • 1 łyżka posiekanego szczpiorku
  • 1 łyżeczka posiekanej mięty
  • 2 rozgniecione ząbki czosnku
  • 1/5 szklanki oliwy



Przygotowanie:
  1. Piekarnik ustaw na temperaturę 220 stopni Celsjusza. Wysmaruj naczynie żaroodporne oliwą. 
  2. Pokrój na cienkie plastry pomidora, Ziemniaki i cebulę pokrój w ćwiartki. Przekrój cukinię wzdłuż i pokrój w cząstki o długości mniej więcej 3 centymetrów. 
  3. Wyłóż na dno naczynia połowę pomidorów, przykryj je warstwą ziemniaków, cebuli oraz cukinii. Na to wyłóż pozostale plastry pomidora. 
  4. Oprósz wrzywa mieszanką ziół i czosnkiem, dopraw solą i pieprzem, a wierzch całośćci skrop oliwą. Zapiekaj bez rzykrycia przez 30 minut. Po tym czasie zamieszaj delikatnie warzywa i piecz przez kolejne 40 minut. 




Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

sobota, 12 października 2019

Rożki z ciasta filo

Greckie rożki z ciasta filo

z farszem z suszonych grzybów


Nazwa ciasto filo wywodzi się z greki, fyllo w języku greckim oznacza  dosłownie "liść". Nazwa nawiązuje do grubości ciasta, ktora jest cienka niczym liść. Z ciasta filo powstaje najsłynniejszy turecki smakołyk na świecie, czyli baklawa, a także zyskujący na popularności börek, czy bułgarska banica. Chociaż samo ciasto kojarzone jest bardziej z kuchnią grecką aniżeli turecką, to właśnie w Turcji ma swoje korzenie. W Turcji nazywane jest ciastem yuffka, jednakże w Europie częściej przyjęła się grecką nazwa ciasta. Do sporządzenia ciasta cienkiego jak papier używa się prostych składników takich jak mąka, oliwa, sól i woda. Powstałą z nich masę rozwałkuje się na bardzo cienkie warstwy, które przed przygotowaniem danej potrawy smaruje się obowiązkowo roztopionym masłem, a następnie zapieka. Filo jest uniwersalnym ciastem, które może być przygotowywane na wiele spososobów. Ciasto filo vel yuffka można podawać z rozmaitymi wypełnieniem, zarówno słodkim tak jak w przypadku sławietnej baklawy, czy także  z nadzieniem mięsnym i warzywnymi. Trafiłam na przepis z nadzieniem grzybowym, który od razu mnie zauroczył. Wykorzystałam zapasy suszonych prawdziwków i podgrzybków - ale z powodzeniem można użyc również grzybów świeżych, np. pieczarek. Rożki ciasta filo to doskonały pomysł na niebanalną przystawkę, czy przekaskę do pracy. Miło zaskoczy podniebienie nasze i gości. Na drugi dzień smakują jeszcze lepiej, zatem zachęcam do przygotowania ich dzień wcześniej. Do dzieła moi mili! A na koniec, piękna myśl, wypowiedziana przez greckiego filozofa Epikura: 


"Przyjemność brzucha jest podstawą i korzeniem wszelkiego dobra."





Składniki:
  • 60 g masła
  • 1 posiekana cebula
  • 750 g posiekanych grzybów (użyłam suszonych podgrzybków i prawdziwków)
  • 1/4 szklanki parmezanu
  • 1/4 szklanki grubo startej bułki tartej
  • 1 opakowanie gotowego ciasta filo
  • 100 g roztopionego masła
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Na patelni rozgrzej masło i usmaż do zeszklenia cebulę. Dodaj namoczone wcześniej grzyby (chyba, że użyte zostały świeże). Całość mieszaj aż zmięknie, a płyn wyparuje. Patelnie zdejmij z ognia cebulę z grzybami wymieszaj z parmezanem i bułką tartą. Farsz dopraw solą i pieprzem.
  2. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza. Płat ciasta posmaruj roztopionym masłem i złóż na pół. Dwuwartswowe płaty przetnij wzdłuż tworząc cztery paski. Ciasto nad którym aktualnie nie pracujesz przykryj pergaminem i ściereczką, bardzo szybko wysycha. 
  3. Na każdym końcu paska umieść 1 łyżkę przygotowanego wcześniej farszu. Złóż jeden róg ciasta po przekątnej, tak aby pokryć nadzienie i uwtorzyć kształ trójkąta. Zawijaj resztę paska ciasta w ten sam sposób, zachwoując trójkątny kształt. Uformuj rożki z pozostałych płatów ciasta, napełniając farszem i smarując masłem. 
  4. Wyłóż trójkątne rożki na blachę i piecz przez 15 minut lu do chwili kiedy ciasto się odpowiedno zarumieni. 



Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita!

Smacznego!

poniedziałek, 7 października 2019

Kalafior po grecku

Kalafior po grecku

- zwyczajnie niezwyczajny



Kuchnia grecka ma długą tradycję, niewątpliwie była prekusorem kuchni zachodniej. Do dzisiaj uznawana jest za jedna z najzdrowszych, a swoją prostotą urzeka podniebienie. W starożytności kuchnia Grecji charakteryzowała się niewielką ilością składników, jej filarami była pszenica, oliwa i wino. Mięso spożywane było okazjonalnie, odrobinę częściej jadano ryby. Zapotrzebowanie na tłuszcz zaspakajono poprzez szerokie zastosowanie oliwy z oliwek. Do dzisiaj na każdym greckim stole obowiązkowo musi znaleźć się oliwa. Najpopularniejszym typem spotykanych  w greckich gajach są oliwki kalamata, za którymi Grecy przepadają. Grecy od dawien dawna wiedzieli, że mięsa i warzywa smakują o wiele lepiej, jężeli tylko doda się do nich przyprawy. Jeżeli chodzi o zastosowanie ziół, które są pieczątką kulinarną danego regionu niewiątpliwie jest to koperek, oregano, natka pietruszki mięta oraz cynamon. Do marynowania mięs i warzyw również często stosuje się sok wyciśnięty z cytryny oraz skórkę cytynową. Tradycyjna kuchnia grecka w dużej mierze opiera się na warzywach nachętniej sięga się po pomidory, papryki, karczochy, paprykę i bakłażan, które przyrządza się na wiele sposób - głónie zapieka, smaży lub dusi, a za to bardzo rzako są zwyczajnie gotowane w wodzie. Kalafior może nie jest najpopularniejszym warzywem na greckim stole, ale we współczesnej kuchni częściej się pojawia - idealnie komponuje się bowiem z greckimi przyprawami i oliwą. Kalafior z cytryną, oliwą oraz ziołami w postaci posiekanej natki pietruszki i koperku ma kwaśny smak, co może zaskoczyć polskiego smakosza kalafiorów, ale niewątpliwie jest to pozycja warta przygotowania i podania jako zimny dodatek na stół. Zachęcam do przygotowania. A na koniec jak to mówią Grecy καλή όρεξη (kalí órexi), czyli smacznego!


Składniki:

  • 1 średniej wielkości kalafior
  • 1/2 szklanki oliwy
  • 1/4 szklanki octu z białego wina
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka osiekanej świeżej natki pietruszki
  • 1 łyżka posiekanego świeżego koperku


Przygotowanie:

  1. Kalafiora pokrój na mniejsze różyczki i ugotuj do miękkości. Od razu po ugotowaniu, jeszcze gorącego opłucz go pod zimną wodą, a następnie umieść w większej misce.
  2. W mniejszej misce połącz resztę składnikw i dobrze wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Powstałym sosem polej kawałki kalafiora. Przykryj miskę i umieść w lodówce na około godzinę. Podawaj schłodzone. 



Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita



Smacznego!

piątek, 4 października 2019

Czeskie muffinki z jagodami

Muffinki z jagodami

- łatwe, lekkie, czeskie


To, co szczerze uwielbiam w kuchni czeskiej, to jej ulubowanie prostoty. Czesi na każdym kroku pokazują, że do szczęścia nie trzeba wiele. Nie ma co na siłę komplikować sobie życia i wynajdować problemów - zamiast tego lepiej wyjść na wieczorne spotkanie ze znajomymi do knajpy pod domem. Długa lista składników nie gwarantuje udanego dania, za to zapowiada dużo roboty. Czeskie muffinki z jagodami to idealny smakołyk pod wieloma względami: minimum składników i ich dostępność oraz cena (swobodnie można użyć jagód mrożonych) sprawiają, że możemy je przygotować, kiedy tylko chcemy, ponadto łatwość w wykonaniu, a także niedługi czas, jaki trzeba spędzić do ich przygotowanie zdaje się być idealnym wypiekiem dla niespodziewanych gości, dla mam dzieci z potrzebą pomagania w kuchni, czy wieczornej pokusy na odpalenie piekarnika. Nie można zapomnieć także o jeszcze jednej ważnej kwesti dla każdego kto lubi spędzać czas w kuchni - po wszystkim można sprzątnać ekspresowo. Czeskie desery wielokrotnie mogą zastąpić całe dania obiadowe - najczęściej przygotowywane są z mąki, masła, jaj, cukru, śmietany i drożdży. Tamtejsze wypieki najczęściej nadziewane są serem, makiem lub owocami. Może muffinki z jagodami nie są tradycyjnym daniem czeskim, które przyszłoby nam na myśl, niemniej jednak spełniają wszystkie tamtejsze wymogi piekarnicze. Muffinki rzeczywiście, nie posłużyły mi jako deser, a zostały zaserowowane jako słodkie drugie śniadanie w pracy. Gorąco zachęcam do przygotowania! Szczególnie przy obecnej aurze. Poprawa humoru gwarantowana.



Składniki:
  • 120 g masła
  • 0,5 szklanki cukru
  • 1 jajko
  • 1,5 szklanki mąki 
  • 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego 
  • 200 g jagód
  • szczypta soli


Przygotowanie:
  1. Oprósz jagody 2 łyżkami mąki.
  2. Cukier utrzyj z masłem do momentu uzyskania kremowej konsystencji. Wbij jajko i delikatnie wymieszaj. Dodaj kolejno makę, sodę oczyszczoną, szczyptę soli oraz jogurt. Wymieszaj wszystko ze sobą i na sam koniec dodaj oprószone mąką jagody.
  3. Napełnij ciastem foremki do muffinek, najlepiej będzie użyć formy do pieczenia muffinek. Piecz przez około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. 





Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Czeska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!


wtorek, 1 października 2019

Amerykański placek z owocami

Placek z jeżynami i nektarynkami 

- słodycz po amerykańsku



Zdawać by się mogło, że ze względu na fakt, że Stany Zjednoczone są ogromną mieszanką kulturową pojęcie "kuchni amerykańskiej" powinno dotyczyć właściwie potraw, które stały się najbardziej powszechne w kraju Wuja Sama, jednakże mających swoje korzenie w  zupełnie innych częściach świata. Z drugiej strony są potrawy, które jednoznacznie kojarzą nam sie z kuchnią  typowo amerykańską: niemieckie hamburgery i hot-dogi, francuskie frytki, czy włoska pizza. Cechą wyróżniającą kuchnię amerykańską jest to w jaki sposób łączy style i sposoby potraw. Niewiątpliwie na dzisiejszy smak słodkich potraw amerykańskich największy wpływ miała kuchnia francuska i angielska. To kolonizatorzy z tych dwóch krajów zakrzewiła wśród Amerykanów zamiłowanie do słodkich zapiekanek, placków i ciast. Amerykanie mają ogromną słabość do słodyczy. Od najprostszych kremów i ciast po najbardziej wymyślne torty. Ameryka rozpieszcza dostępnością wszelkiej maści składników, jednocześnie koncerny  zachęcają to korzystania z drogi na skróty i sięgania po dania gotowe lub łatwe do zrobienia. Jest jednak duża grupa amerykańskich gospodyń, które przywiązane do tradycji, przygotowują słynny "pie" zgodnie ze sztuką kulinarną. Ulubionym ciastem Ameryki jest te, na kuchym spodzie, najlpiej z owocowym nadzieniem, a jeszcze lepiej z nadzieniem ze świeżych owoców. W przepisie, na którym się opierałam, nie było spodu z kruchego ciasta, co było niewątpliwie drogą na skróty. W miejsce spodou weszło od razu nadzienie - i to nie byle jakie, bo z nekatyrek i jeżyn. Wierzch ciasta - to pierzyna z białek, cukru i wiórków kokosowych. Całość ma słodko rześki smak. Jak na placek bez solidnego spodu przystało - lepiej nim się zajadać prosto z naczynia, w którym się zapiekało, niż kroić na porcje. ;) 



Składniki:
  • 3 nektarynki
  • 250 g jeżyn
  • 6 łyżek cukru
  • 4 białka
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 1 łyżeczka masła

Przygotowanie:
  1.  Sparz skórkę nektarynek wrzątkiem, następnie spłucz pod zimną wodą. Ściągnij skórę i pokrój w plastry. 
  2. Formę do pieczenia posmaruj masłem, następnie rozłóż plastry nekatynki z jeżynami i posyp je 2 łyżkami cukru. 
  3. Ubij białka z pozostałym cukrem na sztywną pianę. Dodaj wiórki kokosowe i delikatnie wymieszaj z pianą z białek. Wyłóż masę na owocach i zapiekaj przez około 20 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. 




Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Amerykańska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 7 sierpnia 2019

Kurczak z cieciorką po karaibsku

Kurczak z cieciorką i ryżem

- aksamitny smak mleczka kokosowego z charakternym tymiankiem


Tradycje kulinarne wysp Morza Karaibskiego są bogate i różnorodne. Powstały w wyniku fuzji kuchni z wielu stron świata. Począwszy od rdzennej kuchni indiańskiej tego obszaru, na obecny kształt i smak tamtejszych potraw miały ogromny wpływ europejskie i afrykańskie obyczaje kulinarne. Kolejni napływający przybysze z Chin i Indii zostawili swój ślad na zawsze w tym co dzisiaj możemy smakować na tamtejszych wyspach, niegdyś zwanych Indiami Zachodnimi. Jednakowoż, pomimo wielu wspólnych elementów, każda wyspa z czasem wykształciła indywidulany styl przyrządzania potraw. Jeżeli chodzi o cechy wspólne, charakterystyczne dla kuchni karaibskiej jest dodawanie owoców oraz mleczka kokosowego do potraw mięsnych. W jadłospisie karaibskiej ludności przede wszystkim znajdują się ryby i owoce morza, z mięs najczęściej sięga sie po wieprzowinę i drób. Podstawą pożywienia niewątpliwie jest ryż, który sprowadzany jest z Azji. Wśród warzyw prym wiodą bataty oraz odmiany bananów przeznaczone do gotowania i smażenia, równie chętnie sięga się po rośliny strączkowe, na przykład groszek lub cieciorkę. Napływająca ludność z Indii wprowadziła szereg aromatycznych przypraw. W kuchni karaibskiej chętnie sięga się po chilli, kolendrę, gałkę muszkatołową oraz imbir. Kurczak z cieciorką i ryżem w mleczku kokosowym był pierwszym daniem kuchni karaibskiej, jakie miałam okazję przygotować. Zakochałam się w tym smaku. Do dzisiaj jest to jedna z moich najchętniej przygotowywanych potraw, a kuchnia karaibska stała się jedną z moich ulubionych.





Składniki:
  • 50 g masła
  • 8 nóżek kurczaka (lub innych części kurczaka - ok. 1 kg)
  • 1 średnia cebula drobno posiekana (biała lub czerwona)
  • 2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
  • 1 świeża papryczka chilli (czerwona), drobno posiekana, bez gniazda nasiennego
  • 1 średnia czerwona papryka pokrojona na 1,5 cm kawałki
  • 200 g białego długoziarnistego ryżu (1 szklanka)
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 400 ml mleczka kokosowego (1 puszka)
  • 1 łyżka suszonego tymianku (oryginalnie w przepisie był zalecany świeży)
  • 400 g cieciorki z puszki, odcedzonej i wypłukanej
  • 1/2 łyżeczki nitek szafranu
  • 500 ml bulionu z kurczaka (2 szklanki)
  • 1 łyżka szczypiorku, drobno posiekanego

Przygotowanie:

1. Rozpuść masło na patelni i smaż kurczaka przez 5 minut, aż zarumieni się na całej powierzchni.

2. Dorzuć cebulę, chilli i paprykę, smaż aż zmiękną. Dosyp ryż i duś przez następne 2 minuty. Stale mieszaj - tak aby cały ryż został pokryty masłem.

3. Dodaj wiórki kokosowe, tymianek, cieciorkę i dolej mleczko kokosowe. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki.

4. Do buliony dosyp nitki szafranu i przelej jedną szklankę na patelnię. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i gotuj na wolnym ogniu bez przykrycia przez około 20 minut. Dolewaj kolejno pozostałą szklankę bulionu.

5. Wyłóż potrawę do naczyń (wychodzi na 4 porcje) i udekoruj szczypiorkiem.



Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

wtorek, 6 sierpnia 2019

Ratatouille

Ratatouille

- francuski klasyk z Nicei



Ratatouille to istna francuska rozkosz dla jarskiego podniebienia. Jednakże nie tylko jarosze pieją z zachwytu nad smakiem tej potrawy, uwiodła bowiem już niejednego mięsożercę. Na swoim koncie ma wielu zakochanych, nie dziwi więc fakt, że jest to jedno z pierwszych dań wymienianych przez ludzi na całym świecie jeśli chodzi o najbardziej znane potrawy kuchni francuskiej. Słowo ratatouille niegdyś oznaczało jedynie gruby gulasz. Obecne podstawą ratatouille stanowi podsmażony na oliwie czosnek, cebula, bakłażan, cukinia, pomidory oraz papryka. Magii smaku tej prowansalskiej potrawie nadają odpowiednio dobrane zioła takie jak majeranek, koper włoski, bazylia i tymianek. Oszczędzając czas przy doborze ziół często dodaje się gotowej mieszanki ziół prowansalskich. Istnieje wiele różnych metod przygotowania potrawy. Klasyka nakazuje, aby każdy rodzaj warzyw przygotowywać oddzielnie, a następnie wszystkie składniki należy połączyć ze sobą i gotować do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jako ciekawostkę dodam, że słowem ratatouille określa się czasami niewyszukaną potrawę, a nawet złą kuchnię. Ratatouille w wydaniu klasycznym jak najbardziej przedstawia dobrą, zdrową i smaczną kuchnię. Kosztujemy oczami, a należy przyznać, że widok moich warzywnych zarumienionych ulubieńców - bakłażana i cukinii, zachęca do skosztowania potrawy.



Składniki dla 2 osób:
  • 1 bakłażan
  • 1 cukinia
  • 1 czerwona cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 pomidory
  • 1 czerwona lub żółta papryka
  • garść posiekanej natki pietruszki
  • garść posiekanych liść bazylii
  • 1 łyżeczka tymianku
  • oliwa
  • sól

Przygotowanie:
  1. Bakłażana wraz ze skórą pokrój w większa kostkę, oprósz łyżką soli, wymieszaj i przełóż do durszlaka na około 30 minut. 
  2. Sparz pomidory i obierz ze skórki, następnie pokrój w ćwiartki i usuń gniazda nasienne. 
  3. Pokrój cukinię na grubsze plastry. Rozgrzej 2 łyżki oliwy na patelni i dodaj pokrojoną cukinię. Smaż do z każdej strony do zrumienienia. Następnie przełóż usmażoną cukinię do garnka. 
  4. Na tej samej patelni rozgrzej kolejną łyżkę oliwy i podsmaż przez 3-4 minuty pokrojoną w cząstki paprykę. Przełóż paprykę do garnka z cukinią.
  5. Opłucz i osusz cząstki bakłażana. Smaż na patelni z rozgrzanymi dwiema łyżkami oliwy do zrumienienia. Przełóż do garnka z papryką i cukinią.
  6. Na łyżce oliwy podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę i rozgnieciony czosnej. Smaż do zeszklenia cebuli. Dodaj pomidory wraz z tymiankiem i pietruszką. Smaż przez około 10 minut. Zawartość patelni wlej do garnka z warzywami. 
  7. Nałóż pokrywkę na garnek i gotuj jego zawartość przez około 10 minut - warzywa powinny być miękkie, ale jednocześnie jęrne. Kilka razy w trakci gotowania delikatnie przemieszaj łyżką. 
  8. Dopraw całość solą i świeżo zmielonym pieprzem. Podawaj przybrane listkami bazylii. 

Smacznego!

poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Duńska zupa z porów

Duńska zupa z porów 

- z serkiem topionym i szynką


Kuchnia duńska nie należy do skomplikowanych i czasochłonnych. Jednocześnie Duńczycy należą do narodów, które lubią dobrze zjeść, nie przywiązując wagi do kalorii. Surowy klimat kraju powoduje, że w ich jadłospisie często pojawiają się tłuste ryby i mięso. Posiłek ma przede wszystkim sycić i dostarczyć sił. Jednocześnie, Duńczycy starają się w swojej kuchni nie dopuszczać do marnowania żywności. W Danii na próżno szukać rożnorodności warzyw na talerzach. Najczęściej sięga się po te najpowszechniejsze - ziemniaki, buraki, marchew, ogórki, czy kapustę. Podawane są jako dodatek do głównego dania. Bardzo popularne są warzywa w rozmaitych zalewach, szczególnie w zalewie octowej. Szukajac przepisu po kuchniach świata na uratowanie pora przed zmarnowaniem trafiłam na Preisoep, czyli duńską zupę z porów. I jest taka, jaka powinna być - sycącą, oparta na prostych i łatwo dostępnych składnikach, a co najważniejsze - jest szybka w przygotowaniu. Por został uratowany przed zmarnowaniem, zgodnie z duńską ideologią kulinarną, a my zostaliśmy smacznie najedzeni. 



Składniki na 2 porcje:
  • 1 średni por, pokrojony w talarki
  • 1 cebula, posiekana
  • 150 g szynki w plasterkach, pokrojona
  • 1 kostka serka topionego
  • 500 ml bulionu drobiowego
  • 2 łyżki startego sera 
  • sól, świeżo zmielony pieprz
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • 1 łyżka masła

Przygotowanie:
  1. W garnku rozpuść masło. Dodaj pokrojonego pora i cebulę. Gotuj na małym ogniu przez około 5 minut ciągle mieszając, aby warzywa się nie przywarły do dna garnka. 
  2. Do garnka wlej bulion i gotuj pod przykryciem około 20 minut. Pod koniec gotowania dodaj pokrojoną w cienkie paski szynkę oraz ser topiony. Mieszaj całość do momentu rozpuszczenia serka. Zupę dopraw solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz szczyptą gałki muszkatołowej. 
  3. Rozlej zupę do misek, a każdą porcję oprósz tartym serem. 

Smacznego!

niedziela, 4 sierpnia 2019

Warzywa ze śmietaną po serbsku

Warzywa z kwaśną śmietaną 

- po serbsku




W kuchni serbskiej możemy odnaleźć silne wpływy kuchni greckiej, śródziemnomorskiej, orientalno-tureckiej a także, sięgające średniowiecza, inspiracje kuchnią słowiańską. Przede wszystkim jednak, kuchnia serbska, podobnie jak kuchnie innych narodów bałkańskich pełna jest świeżych i soczystych warzyw. Serbskie prawo zakazuje produkcji, jak również importu żywności modyfikowanej genetycznie. Zabieg ten uniemożliwił Serbii przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu, jendakże stołując się na terenie Belgradu, czy innych miast serbskich ma się pewność, że żywność pozbawiona jest GMO, na co wielu ludzi zwraca dzisiaj uwagę. W Serbii sałatki są spożywane jako dodatek do dania głównego. Najprostsze sałatki składają się z pokrojonej sałaty, kapusty, kiszonej kapusty, pomidorów, ogórków lub marchwi z olejem, octem i solą. Niekiedy sałatki, na przykład z buraków, czy ziemniaków wymagają gotowania. Warzywa z kwaśną śmietaną wymagają krótkiego okresu duszenia na patelni. Aromat pochodzący z duszonej na maśle cebuli i papryki jest niesamowity, dodatek ogórka, pomidora oraz wieńczący całość koperek ze śmietaną sprawiają, że jest to doskonały dodatek do głównego dania. Co więcej smak przenikających się warzyw może zdeklasować nawet wybornie przygotowane mięso. Serdecznie polecam. 



Składniki dla 4 osób:
  • 1 ogórek 
  • 3 małe papryki (zielona, żółta, czerwona)
  • 2 pomidory
  • 1 cebula
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 2 łyżki posiekanego koperku
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Ogórka obierz, przekrój wzdłuż, usuń pestki i pokrój na kwałki długości 1 cm.
  2. Paprykę przekrój na pół, usuń gniazda nasienne i pokrój w grubszą kostkę.
  3. Obrane ze skóry pomidory pokrój w ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Następnie, pokrój ćwiartki w mniejsze cząstki.
  4. Cebulę przepołów i pokrój w paski.
  5. Na rozgarzanym maśle na patelni zeszklij cebulę. Dorzuć ogórka i papryki, podsmaż krótko. Dopraw solą, papryką i pieprzem.
  6. Do całości dołóż pomidory i duś całość pod przykryciem na małym ogniu przez około 10 minut. 
  7. Na koniec dodaj posiekany koperek oraz kwaśną śmietanę, Dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj na ciepło. 




Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Serbska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita


Smacznego!

niedziela, 27 stycznia 2019

Szwedzkie klopsiki köttbullar

Szwedzkie klopsiki köttbullar

- z przyprawami korzennymi i skórką z cytryny


W Szwecji prosta kuchnia domowa jest wysoko ceniona. Szwedzi uwielbiają celebrować posiłki w gronie rodzinnym. Nieskomplikowanym i bardzo chętnie przygotowywanym posiłkiem - nawet w okresie świątecznym są pulpeciki. Szwedzkie köttbullar to nie tylko specjalość rozpwszechniona przez sieć sklepów meblowych Ikea, ale większości szwedzkich gospodyń. Ich przygotowanie zajmuje mało czasu, wystarczy drobno zmielone mięso wołowe lub wołowo-wieprzowe wymieszać w czerstwą bułką uprzednio namoczoną w mleku, jajkiem oraz dodać określone przyprawy, a następnie formować z tego drobne mięsne kulki. Dodatki do klopsików są rozmaite, może być to tarta cebula, musztarda, czy przyprawy korzenne. Tym razem wybór padł na przyprawy korzenne. Do klopsików dodałam mieszankę przypraw składającą się z mielonego kardamonu, goździków, ale przede wszystkim cynamonu, który z mięsem mielonym tworzy duet idealny. Dodatkowo, otarta skórka z cytryny zwięńczyła całość niepowtarzalnie kuszącym aromatem. Klopski podałam z sosem, a także, jak na szwedzkie klopsiki przystało konfiturą z żurawiny oraz ziemniakami. Obiad niedzielny idealny. Szczególnie porą zimową. Zachęcam do przygotowania!



Składniki dla 4 osób:
  • 500 g mięsa wieprzowo-wołowego 
  • 1 czerstwa bułka
  • 1/4 szklanki mleka do namoczenia bułki
  • 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 1 płaska łyżeczka cynamonu w proszku
  • szczypta mielonego kardamonu
  • szczypta mielonych goździków
  • 2 jajka
  • 3 łyżki bułki tartej
  • sól, świeżo zmielony pieprz
  • olej do smażenia

Przygotowanie:
  1. W misce wymieszaj mięso mielone z rozmiękczoną w mleku bułką oraz jajkami. Dodaj przyprawy: czosnek, cynamon, kardamon, goździki oraz otartą skórkę z cytryny. Dodawaj stopniowo bułkę tartą, aby masa dała się dobrze formować. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  2. Uformuj z masy drobne pulpeciki na więlkość skorupki orzecha włoskiego. Smaż na oleju ze wszystkich stron na złotobrązowy kolor. Podawaj z konfiturą z żurawiny i ziemniakami.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Swedzka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita



Smacznego!