czwartek, 31 grudnia 2015

Słodkie cygara z ciasta filo

Słodkie cygara

- po grecku, z ciasta filo


Grecja słynie ze swojego smaku. Wyraźnie wyczuwalne są w niej dwie nuty smakowe: cytrusowa oraz cynamonowa. Słodkie cygara przypominają smakiem baklawę. Orzechowy farsz owinięty w ciasto filo z dodatkiem słodkiego syropu cynamonowo-cytrusowego zabierze podniebienie prosto na słoneczne wybrzeże Grecji. Ciasto filo, chociaż kojarzone z Grecją, pochodzi oryginalnie z Persji. Intensywną słodycz greckich deserów Grecy zawdzięczają wpływom tureckim. Turcy również wprowadzili do greckiego cukiernictwa szerokie zastosowanie orzechów i bakalii: pistacji, orzechów włoskich, migdałów i innych. Greckie cygara będą oryginalną odmianą na naszym stole, która zaskoczy smakiem gości. Przygotowanie zajmuje niewiele czasu, dla sprawnych dłoni to 10 minut przygotowania plus dodatkowy czas na pieczenie. Zachęcam do spróbowania. Już jedno cygaro w zupełności zastąpi kawałek ciasta - jest sycące i świetnie będzie się prezentowało i smakowało w towarzystwie kawy, a tym bardziej herbaty. 


Składniki na 30 sztuk:

  • 10 płatów ciasta filo (1 opakowanie ciasta filo)
  • 1,5 szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich
  • 1/2 szklanki posiekanych, sparzonych migdałów
  • 1/4 szklanki drobnego cukru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki melonych goździków
  • 150 g roztopionego masła
  • 1 dodatkowa łyżka drobno posiekanych sparzonych migdałów
  • 1/4 dodatkowego mielonego cynamonu
Syrop:
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • skórka starta 1/2 cytryny
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 1 szklanka wody
  • 1 laska cynamonu
  • 2 goździki

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180-190 stopni Celsjusza. Blachę natrzyj tłuszczem lub wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Wymieszaj cukier, orzechy, migdały wraz z mielonym cynamonem i goździkami.
  3. Potnij każdy płat ciasta na 3 części, tak aby powstało 30 szerokich wstążek ciasta. Każdy płat ciasta posmaruj masłem. Nałóż trzy płaskie łyżeczki mieszanki orzechowej na końcu każdego paska, pozostawiając po bokach po około 3,5 cm. Zagnij paski ciasta po bokach, posmaruj masłem i zwiń ciasno, formując rulon w kształcie małego cygara. W ten sam sposób przygotuj pozostałe cygara.
  4. Cygara umieść na blasze, posmaruj resztą masła i piecz przez około 12-15 minut - do momentu zbrązowienia ciasta. W między czasie przygotuj syrop rozpuść w garnku cukier w wodzie z sokiem cytryny. Po rozpuszczeniu cukru dodaj skórkę z cytryny, laskę cynamonu i goździki. Gotuj przez 2 minuty na wolnym ogniu bez przykrycia. Lekko ostudź.
  5. Kiedy cygara ostygną ułóż je w jednej warstwie na płytkiej blasze i polej wszystkie ciepłym syropem. Schłodź do temperatury pokojowej, następnie oprósz migdałami i cynamonem.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 30 grudnia 2015

Ćwikła z chrzanem

Ćwikła z chrzanem

- niezapomniany dodatek do mięs prosto z Polski



Ćwikła jest dobrze znana na polskim stole. W końcu jest to rodzaj polskiej sałatki. Ćwikła powstaje z ugotowanych i utartych buraków ćwikłowych. Sałatka jest mocno przyprawiona tartym chrzanem, cukrem, solą oraz sokiem z cytryny. Niekiedy dodaje się również kminek, winne jabłka, jak również goździki, czy natki pietruszki. Ćwikła podawana jest najczęściej jako dodatek do pieczonych mięs. Tarte buraki z chrzanem znane są od zawsze w polskiej kuchni, warto jednak wiedzieć, że pierwszy polski przepis na ćwikłę został zanotowany przez Mikołaja Reja w 1567 roku w znanym powszechnie dziele "Żywot człowieka poczciwego". Bardzo podobna sałatka występuje w kuchni niemieckiej pod nazwą Salatrüben lub Rote-Bete-Meerrettich i stososowana jest jako przystawka do dań głównych. Ćwikła jest serwowana na stołach we wschodniej Ukrainie. Przystawka jest bardzo prosta w wykonaniu, jednakże nie ukrywam, wylałam na nią wiele łez. Krojenie cebuli, jest jednak łatwiejszym zadaniem niż tarcie chrzanu. 



Składniki na 2 mniejsze słoiki:
  • 5 ugotowanych buraków
  • 1 korzeń chrzanu
  • 1-2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny
  • 1 łyżeczka cukru pudru (opcjonalnie)
  • sól i świeżo zmielony pieprz


Przygotowanie:
  1. Ugotuj buraki w mundurkach. Ostudź i obierz ze skóry i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Przełóż do miski.
  2. Obierz korzeń chrzanu i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Wymieszaj z utartymi burakami. Dodaj sok z cytryny i opcjonalnie cukier puder. Dopraw szczyptą soli i pieprzu. Dodatkowo możesz wszystko dokładnie połączyć przy pomocy blendera.
  3. Przygotowaną ćwikłę włóż do słoików i pasteryzuj przynajnmniej przez 45 minut.

Smacznego!

wtorek, 29 grudnia 2015

Aromatyczna zimowa herbata z pomarańczą

Rozgrzewajaca zimowa herbata

- z cytrusami, przyprawiona cynamonem, goździkami, kardamonem i imbirem


Zimowa herbata rozgrzewająca, może nie jest tak powszechnie konsumowana na terenie całej Polski, jednakże to właśnie w naszym kraju, jak równiez w innych państwach, gdzie gości zima można rozkoszować się jej smakiem.  Szczególną popularnością cieszy się w kurortach typowo zimowych. Przygotowanie jej zajmuje niewiele czasu, bo zaledwie około dziesięć minut, a jej smak jest niezwykle rozkoszny dla zmysłów. Ponadto, herbata jest bardzo zdrowa, za sprawą cytrusów i imbiru. Magii smaku dodają widoczne w herbacie przyprawy, czyli kora cynamonu, goździki, zielony kardamon oraz kawałki pomarańczy i cytryny. Napój jest idealny wieczorową porą. Przygotowałam go pierwszy raz i od razu się zakochałam w smaku i jego kuszącym wyglądzie. Zapach herbaty roznosi się po całym domu. Gdy zmarznięci goście przybywają - jest to idealny sposób na ich przywitanie i rozgrzanie dłoni. 




Składniki dla 3-4 osób:
  • 1 litr wody
  • 4 torebki czarnej herbaty
  • 1 laska cynamonu
  • 1/2 łyżki goździków
  • kilka ziaren zielonego kardamonu
  • 4-5 cm imbiru, obranego, pokrojonego na plasterki
  • 4 grube plastry pomarańczy
  • 4 plastry cytryny
  • miód, syrop malinowy

Przygotowanie:
  1. W garnku z wodą dodaj torebki herbaty oraz wszystkie przyprawy: laskę cynamonu, kardamon, goździki i imhbir w plasterkach. Gotuj do momemntu aż wszystko stanie się wyraźnie aromatyczne.
  2. Kiedy herbata trochę przestygnie dodaj miód i syrop malinowy. 
  3. Plastry pomarańczy i cytryny przekrój na pół. Włóż do szklanek i zalej je przygotowanym naparem wraz z przyprawami.
Smacznego!

poniedziałek, 28 grudnia 2015

Avgolemono - grecka zupa cytrynowa

Kotósupa avgolemono 

-grecka zupa cytrynowa z jajkiem i kurczakiem 



Zupy greckie mają szczególny smak. Avgolemono oznacza z języka greckiego "jajko-cytryna", jest to rodzaj zupy, czasami również sosu dodawanego do potraw z drobiu czy cielęciny. Zupa powstała prawdopodobnie za sprawa wpływów francukich. Zbliżone smakiem zupy cytrynowe możemy znaleźć także w kuchni arabskiej pod nazwą tarbiya, czy tureckiej jako terbiye. W kuchni żydowskiej zupa pod nazwą sopa de huevo y limón podawana jest w czasie posiłku szabasowego oraz Rosz ha-Szana. Klasyczna wersja zupy cytrynowej kotósupa awogolemono - powstaje na bazie zawisistego rosołu z kury, z dodatkiem pienistej mieszanki cytrynowo-jajecznej podawana jest z dodatkiem ryżu i mięsa drobiowego. Zupa podawana jest w okresie chłodniejszym, szczególnie w okresie świątecznym dlatego turyści przybywający do Grecji latem nie mają okazji jej spróbować. Zupa jest uważana za odżywczą i zdrową, doskonałą do podania w okresie przeziębienia, a także niedyspozycji po spożyciu alkoholu, powszechnie znanym kacem. Avgolemono często nazywane jest grecką penicyliną. Wbrew pozorom zupa jest aromatyczna i delikatna. Zachwyca swoja aksamitną egzystencją. Moim domownikom wbrew obawom przypadła do gustu. Z pewnością ponownie ją przygotuję.



Składniki dla 3-4 osób:

  • 1 noga kurczaka
  • 8 szklanek wody
  • 2 ziarna pieprzu
  • 1 średnia posiekana marchewka
  • 1 średnia posiekana cebula
  • 1 posiekana łodyga selera naciowego
  • 100 g ryżu krótkoziarnistego
  • 1 jajko
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • sól, świeżo zmielony pieprz


Przygotowanie:
  1. W dużym garnkiem umieść nogę kurczaka, zalej wodą, dodaj ziarna pieprzu, cebulę i seler naciowy. Całość gotuj przez 2 godizny na wolnym ogniu pod przykryciem.
  2. Wyjmij kurczaka z ognia, mięso podziel na drobne kawałki i odłóż. Przecedź wywar przez sito, usuń przegotowane warzywo. Do wywaru dodaj ryż i gotuj całość przez 15 minut. Zostaw na oogniu mieszajaąc od czasu do czasu aż ryż zmięjnie. Dopraw zupę solą i pieprzem.
  3. Tuż przed podaniem ubij jajko z sokiem z cytryny w średniej misce, aż się spienią. Do miski stopniowo dolej goracy wywar i go wymieszaj. Następnie wlej całość mieszanki do garnka z bulionem i ryżem. Podgrzej całość, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
  4. Rozlej zupę do misek z kawałkami kurczaka. Udekoruj ziarenkami pieprzu lub kawałkami cytryny.
Avgolemono to kolejny przepis zainspirowany filmem Around The World in 20 Eggs:



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

niedziela, 20 grudnia 2015

Fasolada - grecka zupa fasolowa

Fasolada

- tradycjna grecka zupa fasolowa



Fasolada, czyli inaczej grecka zupa fasolowa jest jedną z napopularniejszych zup w kuchni greckiej, a przyrządzana na jej wzór w wielu miejcach w Europie i w krajach arabskich. We Włoszech znana jest pod nazwą pasta e fagioli, w Wielkiej Brytanii jako greek bean soup. Zupa szczególnie popularna jest na Cyprze, przez co niekiedy błędnie bywa zaliczana do kuchni cypryjskiej. Na Cyprze występuje pod nazwą zaczerpniętą z języka arabskiego fasoulia. Fasolada natomiast nazywana jest narodowym daniem Grecji. Pochodzi z okresu antycznej Grecji, stanowiła ofiarę dla greckiego boga Apollo podczas festiwalu ku czci Apolla mającemu miejsce w październiku. Jest to zupa wegetariańska, bo przygotowywana wyłącznie na wywarze warzywnym. Podstawowymi składnikami zupy jest biała fasola oraz oliwa. W zależności od regionu Grecji do zupy dodaje się różne składniki takie jak marchew, seler, pomidor, liście laurowe, jak również cebulę. Zupa ma delikatny, jak dla mnie europejski smak. Nie jest cieżka, zatem idealnie będzie się nadawać jako pierwsze danie obiadowe.



Składniki dla 4 osób:
  • 1 puszka białej fasoli
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 średnio cebula, posiekana
  • 1 rozgnieciony ząbek czosnku
  • 1 duża posiekana marchewka
  • 1 łodyga selera naciowego , drobno posiekana
  • 2 puszki obranych pomidorów, najlepiej od razu krojonych
  • 1 kostka bulionu warzywnego
  • 1/4 szklanki przecieru pomidorowego
  • 5 szklanek gorącej wody
  • 1/4 szklanki świeżej natki pietruszki, posiekanej
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Fasolę dokłądnie opłucz pod strumieniem bieżącej wody. W garnku rozgrzej oliwę  dodaj cebulę i czosnek - smaż do momentu aż do momentu zeszklenia. Dodaj marchewkę oraz seler naciowy. Smaż na małym ogniu przez blisko 10 minut. Mieszaj zawartość garnka od czasu do czasu.
  2. Do garnka wrzuć pokrojone drobno pomidory, pokruszoną kostkę bulionu warzywnego i wlej przecier pomidorowy. 
  3. Dodaj fasolę i wlej gorącą wodę. Gotuj całość pod przykryciem przez blisko 40 minut.Dodaj do zupy pod koniec gotowania połowę pietruszki, następnie dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. 
  4. Rozlej zupę do misek i przybierz pozostałą ilością natki pietruszki.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

piątek, 18 grudnia 2015

Grecka baklava

Grecka Baklava

- nieziemsko słodka rozkosz dla podniebienia



Grecy swoje zamiłowanie do bardzo słodkich deserów otrzymali w spuściźnie po tureckim okupancie. Ponadto, Attyka słynęła ze swoich miodów już w okresie starożytności. Dzisiejsze ciasta i ciasteczka greckie mają widocznie wschodni charakter za sprawą użytych migdałów, orzechów, rodzynek i pistacji, czy też orzeszków piniowych, jak również owoców kandyzowanych. Bakława jest najbardziej znanym na świecie ciastem greckim. Klasycznie deser przygotowywany jest z ciasta filo, które podobno pochodzi oryginalnie z Persji. Kiedyś greckie gospodynie wyrabiały je samodzielnie, teraz jest to coraz rzadszą praktyką. Płaty ciasto filo, posmarowane uprzednio masłem przekładane są masa orzechowo-miodową lub też migdałowo-miodową. Ciasto pokrojone na kwadraty po upieczeniu polewane jest gęstym syropem z dodatkiem cytryny, wody różanej, niekiedy pomarańczowej. Nadaje to całości bardzo miły aromat. Baklava jest niebywale słodkim deserem, dlatego spokojnie można ją spożywać aż do dziesięciu dni od przygotowania w mniejszych porcjach. Do takiego typu deseru idealnie będzie pasowała mocna kawa, czy też czarna herbata, której raczej nie trzeba już słodzić. Przepis przygotowany został przez męskie ręce mojego zaprzyjaźnionego sąsiada. Mężczyźni potrafią świetnie odnaleźć się w cukiernictwie - baklava wyszła znakomicie i tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. 



Składniki:
  • 75 g drobno posiekanych migdałów
  • 375 g drobno posiekanych orzechów włoskich
  • 1/2 kg ciasta filo
  • 1/2 szklanki tartej bułki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 szklanki roztopionego masła
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego
  • skórka otarta z 2 cytryn

Syrop:
  • 2 szklanki cukru
  • 1 szklanka miodu
  • 2 szklanki wody
  • 1 łyżka wody różanej lub esencji waniliowej
  • sok i skórka otarta z jednej cytryny
Dodatkowo:

  • posiekane pistacje
  • posiekane orzechy włoskie


Przygotowanie:
  1. W misce wymieszaj posiekane migdały, orzechy włoskie, bułkę tartą, cynamon oraz cukier. Rozpuść masło i wymieszaj z połowa szklanki oleju rzepakowego.
  2. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczena i ułóż na blasze cztery arkusze ciasta filo. Posmaruj go masłem wymieszanym z olejem. W ten sam sposób postą z trzema kolejnymi płatami ciasta. Posyp wierzch mieszanką orzechową - postępuj w ten sam sposób do momentu wykorzystania całej mieszanki orzechowej. Na koniec wyłóż ponownie 4 płaty ciasta filo, pamiętając, że każdy płat musi być posmarowany mieszanką masła i oleju.
  3. Ostatni wierzchni płat ciasta posmaruj masłem wymieszanym z jedną łyżką ciepłej wody. Potnij ciasto po skosie na kształt rombów i piecz w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza.
  4. Przygotuj syrop do baklawy: Gotuj wodę z cukrem i sokiem z cytryny przez blisko 8 minut. Następnie dodaj miód i trzymaj na ogniu przez kolejne dwie minuty. Odstaw z ognia i dodaj wodę różaną lub ekstrakt z wanilii.
  5. Przygotowany syrop zalej już ostygniętą baklawę. Odstaw baklawę na przynajmniej 4-5 godzin przed podaniem. Oprósz z wierzchu siekanymi orzechami włoski oraz pistacjowymi.
Autor: Paniczysko

Przepis zaczarpnięty-zmodyfikowany z Greek recipes

Smacznego!

wtorek, 15 grudnia 2015

Chińska sałatka z ogórka i marchewki z sezamem

Sałatka z ogórka, marchewki i ziaren sezamu

- chińska, lekka, chrupka i odświeżająca


Kuchnia chińska, jak sam kraj jest ogromna. Cechą Istnieje wiele jej odmian w zalezności od regionu np. pekińska, kantońska, szanghajska, czy syczuańska. Cechą wspólną kuchni chińskiej jest zastosowanie dużej ilości warzyw. Sałatki są chrupkie i mają zdecydowany smak. Przygotowana dzisiaj sałatka ma charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej słodko-kwaśny smak, co jest typowe dla kuchni Wschodnich Chin, obejmującej swoim zasięgiem Szanghaj, Suzhou, Hanzhou oraz Nankin. W tej kuchni powszechne jest dodawanie cukru do potraw, nawet mięsnych. Sałatka z ogórka i marchewki z dodatkiem prażonego sezamu jest znana nie tylko w Azji. Istnieje wiele szkół jej przygotowania - mimo, że jest ekstramalnie prosta. Warzywa można kroić na słupki, cienkie wstążki, czy talarki. W każdej z form podania wygląda kusząco i świeżo. Jest doskonała do dań z grilla. W formie surówki z powodzeniem może być podawana do obiadu. 


Składniki:
  • 1 ogórek
  • 1 duża marchewka, pokrojona w cienkie słupki
  • 1 łyżka olej z nasion winogron
  • 2 łyżki octu ryżowego (użyłam 1 łyżki jabłkowego)
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego
  • 2 łyżeczki cukru lub miodu
  • 2 łyżeczki sosu sojowego
  • 1 łyżka prażonych nasion sezamu (użyłam czarnego i białego w proporcji 1:1)
  • 1/4 czerwonej papryki, pokrojona w cienkie paski (opcjonalnie)
Przygotowanie:
  1. Ogórka przekrój wzdłuż na pół i usuń dokładnie gniazda nasienne przy pomocy łyżeczki od herbaty. Dzięki temu sałatka nie nabierze goryczy. Pokrój ogórka wzdłuż na cienkie słupki.
  2. Marchewkę obierz i pokrój na cienkie słupki, ewentualnie możesz posłużyć się obieraczką do ziemniaków i utworzyć wstążki z marchewki.
  3. W misce wymieszaj pokrojonego ogórka, marchewkę i opcjonalnie czerwoną paprykę. 
  4. W odrębnej, małej miseczce wymieszaj olej z nasion winogron, ocet, olej sezamowy, cukier oraz sos sojowy. 
  5. Wymieszaj warzywa z przygotowanym dressingiem. Na suchej patelni lekko upraż nasiona sezamu, odstaw aby ostygły, następnie oprósz nimi sałatkę. Włóż do lodówki na przynajmniej 20 minut. Podawaj schłodzoną.
Smacznego!

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Zupa z marchwi, pomarańczy i imbiru

Zupa z marchwi, pomarańczy i imbiru

- zdecydowany smak, kremowa konsystencja


Kuchnia marokańska jest jedną z najpopularniejszych kuchni krajów arabskich. Na smak współczesnych potraw marokańskich wpłynęła w ogromnej mierze śródziemnomorska, arabska, andaluzyjska oraz berberyjka kultura kulinarna. Dania marokańskie jakie znamy dzisiaj wywodzą się z tradycji kulinarnej kultywowanej na dworach królewskich. Przyprawy są powszechnie i intesywnie stosowane w kuchni marokańskej. Mimo, że wiele z przypraw zostało przywiezionych do Maroka przez Arabów, to przez tysiące lat wiele składników takich jak szafran, mięta, oliwki, pomarańcze i cytryny uprawiane były w przydomowych ogrodach.


Do najpopularniejszych przypraw  używanych w Maroku należą m.in. cynamon, kumin, kurkuma, imbir, papryka, nasiona sezamu, kopru włoskiego, kolendra, szafran, czy oregano. Dzisiaj na talerzu pojawiła się zupa - z marchewki, która jest cenionym warzywem w tym kraju, pomarańczy, które podobno najsmaczniejsze są właśnie z Maroka oraz imbiru, popularnie dodawanego do potraw. Zupa ma zmysłowy i rozgrzewający dla podniebienia smak. Kolorem i smakiem wyrwie z chandry spod szarych chmur.



Składniki dla 4 osób:
  • 1 kg marchwi
  • 100 g masła
  • 1 pomarańcza
  • 5 cm imbiru, startego
  • 1 mała biała cebula, poszatkowana
  • 1,5 litra bulionu drobiowego
  • 150 ml śmietany 30% lub jogurtu naturalnego
  • sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
  • ziarna nasion słonecznika do przybrania

Przygotowanie:
  1. Marchewki obierz i pokrój w plasterki. Masło rozpuść masło na patelni i dodaj starty imbir z cebulą oraz pokrojoną marchewkę. Smaż całość na małym ogniu przez blisko 10 minut.
  2. Do gorącego bulionu dodaj marchewki i gotuj przez 15 minut lub do momentu aż marchewka stanie się miękka. 
  3. Wyciśnik sok z pomarańczy i dodaj do zupy. 
  4. Zdejmij zupe z ognia i dokładnie zmiksuj na gładką mase. Powoli dodawaj śmietanę lub jogurt i ponownie podgrzewaj zupę przez mniej więcej 5 minut. 
  5. Dopraw zupę solą i pieprzem

Smacznego!

sobota, 12 grudnia 2015

Ciasteczka Linckie

Ciasteczka Linckie

- kocie oczka-


Ciasteczka linckie są typowymi łakociami znajdującymi regularnie swoje miejsce na świątecznym stole w rejonie dawnych Austro-Węgier. Na Słowacji występują pod nazwą Linecké koláčky. W Austrii znane są pod nazwą Linzer Plätzchen, czy też Linzer Augen. Na naszym Śląsku Cieszyńskim znajdziemy je pod uroczo brzmiącą nazwą Kocie Oczka. Do wykonania ciastek potrzebne są specjalne foremki z "dziurką" w środku. Na szczęście są już u nas dostępne w co niektórych sklepach, do tej pory ich obecność zauważyłam w dwóch sklepach. Do wypełnienia ciastek powinno się tradycyjne użyć konfitury malinowej. Ja użyłam dżemu porzeczkowego i był dobry. Zachęcam i zapraszam do wspólnego świątecznego pieczenia.


Składniki:
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 350 g mąki
  • 250 g masła
  • 130 g cukru
  • 1 białko
  • szczypta soli
  • 150 g dżemu z porzeczek
  • + cukier puder do posypania dla chętnych

Przygotowanie:
  1. Mąkę połączyć z pokruszonym masłem i cukrem. Dodać szczyptę soli, białko i wanilię po czym zagnieść na gładkie ciasto. Ciasto wstawić do lodówki na godzinę.
  2. Ciasto rozwałkować na cienki placek- ok 3 mm. Wycinać ciastka- 1/2 z dziurką i druga połowa bez - jako "plecy". 
  3. Ciasteczka piec w 200 stopniach przez 6 do 8 minut - aż będą złociste.
  4. Dżem lub konfiturę podgrzać w garnku. Jeśli jest dużo pestek przetrzeć przez sitko. 
  5. Roztopiony dżem rozprowadzamy po gładkich ciastkach i przyciskamy tymi z dziurką. 
  6. Zostawiamy do wystygnięcia dżemu. Dekorujemy/lub nie cukrem pudrem.

Przepis zaczerpnięty z Tchibo.

Smacznego!

niedziela, 6 grudnia 2015

Gubbröra - szwedzka przystawka jajeczna z anchois

Gubbröra

- szwedzka mieszanka chłopa



Gubbröra stanowi rodzaj tradycyjnej szwedzkiej sałatki-przystawki sporządzanej z jajek ugotowanych na twardo, słonych filetów sardeli z dodatkiem ziół jak koperek, pietruszka i szczypiorek. Sałatkę podaje się najczęściej w zestawieniu z ciemnym żytnim pieczywem. Jest to niezbyt ciężka przekąska często podawana w okresie świątecznym. Potrawa może być podawana na zimno, ale bywa również i na ciepło w postaci smażonej. Istnieje wiele wariantów sałatki, które mogą zawierać takie dodatkowe składniki jak między innymi czerwona cebula, kawior, sardynki i śledzie. Niekóre wersje zawierają ziemniaki. Gubbröra według szwedzkiej tradycji powinna być podawana z wódką, czy tez mniej bogatym w procenty, niemniej jednak dobrym szwedzkim piwem. Moja tradycyjna gubbröra została wzbogacona o niewielką ilość dodatków, bo wyłącznie o czerowną cebulę i odrobinę pasty kawiorowej. Ze względu na chwilowy brak ciemnego chleba w domu, podałam ją na pszennych tostach. W przeciwności do obowiązującej tradycji podałam z herbatą, nie trunkiem - jako, że pora była conajmniej nieodpowienia, poranna. 


Składniki dla 2-3 osób:
  • 2-3 jajka ugotowane na twardo
  • 1 puszka/słoiczek anchois
  • 1/2 czerwonej cebuli
  • 2-3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
  • 2-3 łyżki pasty kawiorowej
  • 1 łyżka posiekanej pietruszki
  • 1 łyżka posiekanego koperku
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:
  1. Jajka, cebulę i filety anchois drobno pokrój. Posiekaj pietruszkę, koperek i szczypiorek. Wymieszaj wszystko dokładnie wraz z dodatkiem śmietany i pasty kawiorowej.
  2. Rozłóż sałatkę na kromki ciemnego pieczywa, ewentualnie zarumienione tosty. Przybierz listkami pietruszki, szczypioru lub koperku. Podawaj lekko schłodzone.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z Sweden.se

Smacznego!

wtorek, 1 grudnia 2015

Melomakarono - greckie ciasteczka miodowe

Ciasteczka miodowe Melomakarono

- kruche, maślane, pyszne, greckie


Melomakarono to tradycyjny grecki deser o owalnym kształcie. Ciasteczka melomakarona przygotowuje się przede wszystkim w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ciastka przygotowuje się z mąki lub czasami też z grysiku, skórki pomarańczowej z dodatkiem świeżego soku wyciśniętego z pomarańczy i oliwy z oliwek. Często dodaje się również cynamon i orzechy. Po upieczeniu ciastka maczane są na chwilę w miodzie i posypuje sie z wierzchu kawałkami orzechów włoskimi. Można spotkać się także z bardziej nowoczesną wersją ciastek z polewą czekoladową i wieloma innymi odmianami bazujących na tradycyjnej recepturze. Melomakarona to ciasteczka bardzo kruche. Te, które przygotowałam na bazie masła i oleju, co nadało im dodatkowo przyjemnego maślanego aromatu. Ciastka są wyjątkowo smaczne i sycące. Z przyjemnością powtórzę ten przepis. Ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, co stanowi ich dodatkowy atut. Zachęcam do przygotowania.



Składniki:
  • 125 g masła
  • 2 łyżki startej skórki cytrynowej
  • 1/3 szklanki drobnego cukru
  • 1/2 szklanki oleju
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki kruszonych orzechów włoskich
  • 2/3 szklanki soku pomarańczowego
  • 1/2 szklanki miodu
  • 2 łyżki kruszonych orzechów włoskich, dodatkowo
  • 2 łyżeczki nasion sezamu

Przygotowanie:
  1. Rozgrzej piekarnik do 180-190 stopni Celsjusza. 
  2. Przy pomocy miksera wymieszaj masło, skórkę cytrynowa i cukier. Ubijaj, stopniowo dolewając olej, aż całość uzyska  lekką i spienioną konsystencję.
  3. Do miski przesiej mąkę z dodatkiem proszku do pieczenia. Dodaj pokruszone orzechy i sok pomarańczowy. Wymieszaj całość aż do momentu powstania delikatnej masy.
  4. Nabierz łyżką porcję ciasta i uformuj ciasteczko w kształcie jajka. Wyłóż ciastka na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Lekko spłaszcz ciastka i zwierzchy nakłuj je widelcem. 
  5. Piecz w umiarkowanie nagrzanym piekarniku przez 20 minut, aż ciasteczka zbrązowieją. Pozostaw ciastka przez blisko 5 minut na gorących blachach przed ich wyłożeniem. 
  6. W czasie pieczenia ciastek w małym rondlu podgrzej miód i przy pomocy pędzelka rozsmaruj go po wierzchu ciastek. Oprósz ciastka sezamem i dodatkowymi pokruszonymi orzechami włoskimi.


Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

niedziela, 29 listopada 2015

Pyttipanna - obiad po szwedzku

Pyttipanna

- drobno z z patelni po skandynawsku



Pyttipanna, zwana także pod nazwą pytt i panna, jest potrawą pocodzenia skandynawskiego. Niemniej jednak największą popularnością cieszy się w Szwecji. Nazwa dania oznacza "drobne kawałeczki na patelni" i dokładnie opisuje charakter dania. Potrawa składa się z drobno pokrojonych w kosteczkę ziemniaków, cebuli oraz mięsa - najczęściej wołowego oraz kiełbasy wieprzowej z niewielką ilością przypraw. Danie jest tak popularne w krajach skandynawskich, że w wersji mrożonej możemy je spotkać w większości tamtejszych supermarketów. W Polsce wersję mrożoną można również zakupić nie gdzie indziej niż w najpopularniejszym szwedzkim sklepie meblowym Ikea. Jest to potrawa, która przyrządzana jest obecnie w wielu wariantach. W dzisiejszej wersji dodatkowo wzbogaciłam danie o marchewkę i tymianek. Przygotowanie zajmuje wyjątkowo niewiele czasu. Tradycyjnie pytt i pannę podaje się z jajkiem sadzonym burakami.  Pyttipanna stanowi dokonałe danie do włączenia go do programu "akcja czyszczenia lodówki" idealnie bowiem do tego się nadaje wykorzystując ostatnie kawałki mięsa, wędlin oraz warzyw. Danie jest sycące i urokliwe w swojej prostocie. Danie numer jeden dla leniwych i zabieganych.



Składniki dla 3-4 osób:
  • 6 ziemnkaków, pokrojonych w drobną kostkę
  • 1 duża cebula, pokrojona drobno
  • 2 ząbki czosnku, posiekane
  • 200 g resztek pieczeni wołowej, może być też wieprzowa
  • 200-300 g kiełbasy, pokrojonej w kostkę
  • 1 marchewka, pokrojona w drobną kostkę
  • 2 łyżeczki tymianku
  • sól, świeżo zmielony pieprz
  • 3 łyżki oliwy lub oleju
Dodatkowo:
  • po 1 jajku sadzonym na osobę
  • koperek, szczypiorek - do smaku
  • buraczki w occie

Przygotowanie:
  1. Usmaż ziemniaki i marchewkę na oliwie do momentu kiedy lekko się zarumienia i będą miękkie. Oprósz całość tymiankiem.
  2. Dodaj cebulę z czosnkiem i smaż do chwili aż ta się zeszkli.
  3. Podsmaż kiełbasę i dodaj do patelni. Wrzuć pokrojone kawałki pieczeni i wymieszaj wszystko ze sobą. Dopraw solą i pieprzem.
  4. Pyttipannę możesz podawać na przykład z sadzonym jajkiem, posypaną koperkiem lub szczypiorkiem oraz buraczkami w zalewie octowej.
Kuchnia skandynawska 2015

 Smacznego!

sobota, 28 listopada 2015

Ryż ze smażonymi warzywami po wietnamsku

Ryż ze smażonymi warzywami

- po wietnamsku na sposób chiński



Ze względu na wielowiekowe chińskie wpływy kulturowe tradycyjne potrawy kuchni wietnamskiej są zbliżone do dań chińskich. Podobnie jak w Chinach do jedzenia stosowane są pałeczki, jak również potrawy najczęściej przygotowuje się w woku. Częściej jednak w kuchni wietnamskiej używa się sosu rybnego, kiedy prym w Chinach wiedzie sos sojowy. To co charakteryzuje kuchnie wietnamską to również zastosowanie trawy cytrynowej oraz liści limonki kaffir, częściej niż w chińskiej stosowana jest kolendra oraz powszechnie dodawana do potraw mięta wietnamska. W Wietnamie najczęściej stosuje się świeże warzywa, kiedy w kuchni chińskiej częstsza jest uprzednia obróbka cieplna. Ze względu na religię jaka króluje na terenie Wietnamu - buddyzm, cenione są psoiłki wegetariańskie. Dzisiaj na talerzach pojawił się ryż ze smażonymi warzywami na sposób chiński, jednakże danie jak najbardziej wietnamskie - jakoże, Wietnam, jak zostało już wspomniane, nie tylko pod względem kulinarnym przez wieki był pod silnym wpływem Chin. Przygotowanie potrawy zajmuje bardzo niewiele czasu. Smak jest wyraźny i rześki. Danie idealne na szybki i stosunkowo lekki obiad. Dla mięsożerców, będzie stanowił idealny dodatek do smażonej ryby, owoców morza, czy innego mięsa.



Składniki dla 4 osób:
  • 6 suszonych grzybów shiitake
  • 1 łyżka oleju arachidowego
  • 3 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 2 cm świeżego imbiru, startego
  • 10 cm łodygi świeżej trawy cytrynowej, drobno posiekanej
  • 2 średnie marchewki, pokrojone w cienkie paski
  • 200 g groszku cukrowego, pokrojone na 3 cm kawałki
  • 300 g kapusty pekińskiej, grubo pokrojonej
  • 3/4 szklanki bulionu warzywnego
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej
  • 2 łyżeczki sosu sojowego
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki sosu sambal oelek
  • 200 g ryżu, ugotowanego
  • 1 garść niesolonych orzeszków ziemnych, uprażonych

Przygotowanie:
  1. Włóż grzyby do żaroodpornej miski i zalej wrzątkkiem. Odstaw na 20 minut i odcedź. Wyrzuc nóżki, a kapelusze pokrój na cienkie paski,
  2. Podgrzej olej na patelni lub w woku, energicznie mieszając smaż szybko czosnek, imbir i trawę cytrynową do momentu aż zaczną wydzielać wyraźny aromat. Dodaj marchewkę i groszek cukrowy. Smaż szybko aż warzywa zmiękną.
  3. Dołóż na patelnię grzyby shiitake i kapustę, smaż energicznie przy tym mieszając aż składniki dobrze się podgrzeją. Dodaj bulion oraz mączkę kukurydzianą, sos z cytryny, sojowy oraz eoelek. Podgrzewaj, mieszając, aż potrawa sie zagostuje i lekko zgęstnieje. 
  4. W między czasie upraż orzeszki ziemne. Danie podawaj z ugotowanym ryżem i posypane prażonymi orzeszkami ziemnymi.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Wietnamska. Tradycyjne smaki i potrawy".

Smacznego!

sobota, 21 listopada 2015

Tradycyjny placek ze śliwkami

Tradycyjny placek ze śliwkami

- szybko, po polsku 



Na kuchnie polską wpływ miały przemiany historyczne. Na przestrzeni dziejów kuchnia ulegała wpływom kultur narodów, które zamieszkiwały nasze ziemie. W polskim jadłospisie odnaleźć możemy szczególnie silne wpływy wschodnie takie jak tatarsko-tureckie, ale także rusińskie, niemieckie, francuskie, włoskie jak również żydowskie. Polskie ciasta nie są skomplikowane, ani też przesłodzone - za to je cenie. Śliwki, jabłka i gruszki to owoce, które kojarzą mi się z jesienią od jej najlpeszej strony. Polska zajmuje dosyć wysokie miejsce na arenie światowej producentów śliwek. Lubię wykorzystywac owoce sezonowe w kuchni, a śliwki są wyjątkowo wdzięcznym owocem. Jesienne menu bogate jest w knedle ze śliwkami, dżemy i powidła. Sezon na śliwki dobiega końca, a pogoda za oknem jest dosyć melancholijna. Placek ze śliwkami, jest po prostu wdzięcznym ciastem, szczególnie przy takiej niepogodzie. Ciasto jest proste, wymaga zaledwie kilku śliwek i niewiele czasu. Pachnie miło, a jeszcze przyjemniej smakuje w zestawieniu z herbatą wieczorową porą.


Składniki:
  • 8-10 śliwek
  • 1 szklanka cukru
  • 4 jajka, lekko ubite
  • 1 szklanka oleju
  • 1 łyżeczkę ekstraktu z wanilii
  • 1 łyżeczka soku z wyciśniętej cytryny
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 2 szklanki mąki tortowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:
  1. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza. Wyłóż tortownicę lub blachę do pieczenia o wymiarach 20x30 cm.
  2. Śliwiki podziel wzdłuż na połówki i usuń pestki. Jajka połącz z cukrem i za pomocą trzepaczki doprowadź do powstania jednolitej, lśniącej i gęstej masy.
  3. Wymieszaj olej z ekstraktem waniliowym, sokiem wyciśniętym z cytryny i jogurtem. Połącz całość z mąką i proszkiem do pieczenia. Przy pomocy metalowej łyżki mieszaj do momentu powstania jednolitej masy. 
  4.  Połącz mase mączną z jajeczną i dobrze wymieszaj. Przełóż ciasto do tortwonicy lub blachy. Rozłóż śliwki na wierzch ciasta i lekki przyciśnij owoce. 
  5. Piecz ciasto przez 35-40 minut. Pozostaw ciasto w piekarniku do wystygnięcia. Wierzch ciasta wedle uznania możesz oprószyć cukrem pudrem.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z JamieOlivier.com

Smacznego!

poniedziałek, 16 listopada 2015

Sałatka z rukoli i suszonych pomidorów

Sałatka z rukoli i suszonych pomidorów

- z mozzarellą, ziemniakami i boczkiem


Rokieta siewna, znana powszechnie jako rukola bardzo charakterystyczną rośliną należącą do rodziny kapustowatych. Rośnie dziko w basenie Morza Śródziemnego, nad Morzem Czarnym, ale można ją również spotkać na przykład w Czadzie, Turkmenistanie, czy na Kaukaziu i Zakaukaziu. Rukola ma wyjątkowy orzechowy smak. Idealnie komponuje się ze słonymi i słodkimi dodatkami. Sałatki z rukoli mają charakterystyczny i intensywny smak. Dzisiejsza sałatka sporządzona jest z dodatkiem charakterystycznych włoskich produktów takich jak suszone pomidory w zalewie i ser mozzarella, a także smażony boczek - w oryginale powinna być pancetta, jak również, ziemniaki oraz nasiona słonecznika i dyni. Całość podawana jest z dodatkiem prostych przypraw jak pieprz, czosnek, bazylia, słodka papryka oraz odrobiny musztardy. Sałatka stanowi rodzaj kulinarnego zauroczenia. Jest wyśmienita i swobodnie zastąpi lekki obiad, czy będzie stanowiło jego dodatek. 



Składniki dla 2-3 osób:
  • 100-150 g świeżych liści rukoli
  • 8 plastrów suszonych pomidorów w zalewie
  • 8 plastrów boczku, pokrojone w paski
  • 3 ziemniaki, ugotowane, pokrojone w kostkę
  • 1 łyżka suszonej bazylii
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1 ząbek czosnku, wyciśnięty
  • sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
  • 4 łyżki nasion słonecznika
  • 1 łyżka nasion z dyni
  • 1 opakowanie mozzarelli
  • 2 łyżki musztardy


Przygotowanie:
  1. Liście opłucz i wysusz przy pomocy papierowego ręcznika. Pomidory pokrój w drobne paski. 
  2. Na małej ilośc oliwy usmaż pokrojone w paski plastry boczku.
  3. Ziemniaki pokrój w kostkę, oprósz solą, pieprzem, bazylię i słodką papryką. Wymieszaj z wyciśniętym czosnkiem. Możesz użyć również granulowanego. Na patelni, na której smażył się boczek smaż ziemniaki aż sie zarumienią.
  4. Osuszone liście rukoli wsyp do dużej miski, dodaj suszone pomidory, boczek, ziemniaki w ziołach, Dodaj poszarpane kawałki mozzarelli, musztardę oraz nasiona słoneczniki i dyni. Całość delikatnie wymieszaj. Wstaw do schłodzenia na godzinę do lodówki.
Smacznego!

niedziela, 15 listopada 2015

Duckanoo - karaibskie ciastecztka z kokosem

Duckanoo - karaibskie ciasteczka

- z kokosem i rodzynkami


Duckunoo jest popularnym deserem na Jamajce, a także wyspach takich jak Antigua, czy Barbados. Oryginalne ciastka wykonywane są z batatów z dodatkiem mąki kurudzianej, kokosa, brązowego cukru oraz przypraw - a całość powinna być otoczona liściem bananówca. Taki deser gotowany jest we wrzącej wodzie i przybiera często postać klusek. Duckanoo jest stosunkowo nową nazwą dla deserów zawiniętych w liść. Czasami duckanoo przybierają postać małego puddingu z mieszanki tartych słodkich ziemnniaków, kokosa i mąki. Kiedy indziej pod tą nazwą możemy spróbować mącznych babeczek. Duckanoo, które mi wyszło przybrało postać kruchych, kokosowych ciastek. Są proste w wykonaniu, idealne do wspólnego przygotowania w miłym towarzystwie. Ciastka są bardzo dobre same w sobie, ale również świetnie będą smakowały w zestawieniu z bitą śmietaną, czy też lodami. 


Składniki dla 5-6 osób:
  • 1/2 szklanki na polentę/mąki lub kaszki kukurydzianej
  • 2/3 szklanki mąki z dodatkiem proszku do pieczenia
  • 150 g wiórkow kokosowych
  • 1/2 łyżeczki esencji waniliowej
  • 1 szklanka mleka
  • 1/3 szklanki rodzynek
  • 1/4 szklanki brązowego cukru
  • 1/2 łyżeczki najlepiej świeżo startej gałki muszkatołowej
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 2 łyżki zimnej wody
  • 20 g masła


Przygotowanie:
  1. Rozgrzej piekarnik do temperattury 180 stopni Celsjusza. 
  2. W dużej misce połącz mąkę kukurydzianą i pszenną z wiórkami kokosowymi.
  3. Zmikusj mleko z esencją waniliową aż do uzyskania gładkiej mieszanki. Dodaj do miski z mąką i wiórkami kokosowymi. Wsyp rodzynki, cukier, gałkę muszkatołowa i cynamon. Całość dokładnie wymieszaj. Dolej wodę i roztopione masło. Ugniataj masę do momentu zniknięcia grudek.
  4. Z masy uformuj kulki wielkości  piłek golfowych i rozłóż je na blasze wyłóżonej papierem do pieczenia.
  5. Włóż blachę z duckanoo do piekarnika i piecz przez 30 minut.

Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 4 listopada 2015

Wieniec drożdżowy

Wieniec drożdżowy

z orzechami pekan

 

Ciasto jest proste do zrobienia. Jedynie wymaga czasu. I nie należy do najtańszych ze względu na cenę orzechów pekan (około 100 zł/kg). Jest za to pyszny słodki i sycący. I malowniczy. Orzechy Pecan pochodzą z wybrzeży Stanów Zjednoczonych i były już znane Indianom. Pecan w ich języku oznaczał "orzech zbyt twardy do zgniecenia dłonią" lub "coś do zmiażdżenia tylko narzędziem". Może dlatego orzechy u nas sprzedawane są bez skorupek. Ze względu na użycie syropu klonowego wypiek jest słodki.


Składniki:

Ciasto:
  • 4 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 i 1/2 szklanki mleka
  • 2 jajka + jedno żółtko
  • 120 g masła (roztopione)
  • 1/2 szklanki cukru z dodatkiem łyżeczki ekstraktu z wanilli
  • 1/2 łyżeczki soli

Nadzienie:
  • 200 g orzechów pekan
  • 1/2 szklanki syropu klonowego
  • 5 łyżek cukru
  • 3 łyżeczki cynamonu


Przygotowanie:
  1. Robimy zaczyn: drożdże mieszamy z 2 łyżkami cukru zalewamy 1/4 szklanką letniego mleka. Mieszamy aż do rozpuszczenia. Dodajemy 3 łyżki mąki mieszamy i zostawiamy na 30 minut do wyrośnięcia.
  2. Jajka mieszamy z mlekiem oraz cukrem z wanilią.
  3. W dużej misce wsypujemy mąkę dodajemy mleko z jajkami oraz masło i sól. Wyrabiamy ciasto tak by odchodziło od rąk. Następnie odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.
  4. Wyrośnięte ciasto chwilę wyrabiamy po czym rozwałkowujemy na placek o wielkości blachy od piekarnika.
  5. Orzechy pekan rozkładamy na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i podpiekamy przez10 minut -tak by się zarumieniły.
  6. Rozwałkowane ciasto smarujemy syropem klonowym posypujemy cukrem i orzechami. Zawijamy w roladę.
  7. Ostrym nożem przekrajmy wzdłuż - ale nie do samego końca.
  8. Paski splatamy ze sobą a na końcu robimy wieniec sklejając końcówki ze sobą. 
  9. Układamy na 30 minut na natłuszczonej blasze. Następnie pieczemy w temperaturze 190 stopni przez około 40 minut.

Przepis zaczerpnięty z książki "Moje wypieki i desery"  Doroty Świątkowskiej, Wydawnictwo Egmont 2013

Smacznego!




niedziela, 1 listopada 2015

Tiella

Tiella

- włoska zapienkanka z bakłażanów, ziemniaków i pomidorów



Tiella jest potrawą pochodzenia włoskiego. Powstaje na bazie ziemniaków, cebuli, często dodaje się do niej także ryż oraz małże. Danie powszechne jest w regionie Apulia w południowych Włoszech, natomiast na terenie Lacjum w południowo-zachodniej części Włoch tiella podawana jest w formie kieszeni z ciasta wypełnionej farszem. Niektóre dania pod nazwą tiella odnoszą się do potrawy w formie zapiekanki, czy też gulaszu. Dzisiejsza tiella nie zawiera owoców morza i stanowi rodzaj zapiekanki ziemniaczanej z plastrami bakłażana, posiekaną cebulą i pomidorami z dodatkiem świeżych ziół.  Ten rodzaj tielli wywodzi się z regionu Abruzji, słynącej ze swoich ziemniaków. Co ciekawe, korzenie tielli nie są do końca takie włoskie, jakby się mogło wydawać. Potrawa wywodzi się z XVI wieku, kiedy to Hiszpania miała duże wpływy na terenie Włoch. To był też czas, kiedy za sprawą Hiszpanów ziemniaki wkroczyły na ziemie włoskie i zaczęły powoli wpisywać się do tamtejszego jadłospisu.



Składniki:

  • 2 małe bakłażany
  • 2 łyżki grubej soli kuchennej
  • 1 kg drobno pokrojonych pomidorów, bez skóry i pestek
  • 1 drobno pokrojona cebula
  • 1 łodyga drobno pokrojonej łodygi selera naciowego
  • 2 rozgniecione ząbki czosnku
  • 1 łyżka drobno posiekanego oregano
  • 1 łyżka drobno posiekanej świeżej natki pietruszki
  • 1 kg obranych ziemniaków
  • 1/4 szklanki oliwy
  • 2 łyżki świeżych listków oregano


Przygotowanie:
  1. Pokrój bakłażana na cienkie plastry, następnie oprósz solą i odstawa w durszlaku na 30 minut, Po tym czasie opłucz warzuwo pod strumieniem zimnej wody i osusz przy pomocy papierowego ręcznika.
  2. Rozgrzej piekarnik do temperatury 160-180 stopni Celsjusza.
  3. W misce wymieszaj pomidory, cebulę oraz czosnek z oregano.
  4. Przy pomocy ostrego noża pokrój ziemniaki na cienkie plasterki. Osusz je papierowym ręcznikiem. W płytkim, dwulitrowym żaroodpornym naczyniu nasmarowanym oliwą wyłóż połowe porcji zimnieków, a na nie rozłóż połowę porcji bakłażana oraz połową wymieszanych wcześniej warzyw. Całość skrop połową oliwy. Powtórz czynność z resztą składników układając wszystko tymi samymi warstwami. 
  5. Przykryj naczynie folią aluminiową i piecz przez 1 godzinę. Zdejmij folię i piecz przez kolejne 30 minut, do momentu aż wszystkie warzywa zmiękną. Wyjmij z piekarnika, wyłóż na talerze i posyp danie świeżymi liśćmi oregano.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Włoska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

sobota, 31 października 2015

Ciastka z jabłkami

Ciastka z jabłkami

 

Jesień to czas pysznych owoców i warzyw. Dla mnie najbardziej jesiennym owoce zaraz po śliwce jest jabłko. Cytując polskiego poetę "Duszone są jabłka, pieczone są jabłka i z jabłek szarlotka i kompot i babka." U nas ostatnio zagościły pod postacią ciasteczek. Deser wyjątkowy bo robiony z małym pomocnikiem, który dzielnie zagniatał drożdże samodzielnie wałkował i wycinał kółka. Warte zrobienia w te szare długie wieczory. Ciasteczka zachowują świeżość 3 dni. Czy więcej nie wiadomo bo zniknęły.


Składniki:
  • 10 g świeżych drożdży 
  • 1 łyżka curku
  • 120 ml śmietany 22%
  • 350 g mąki
  • 200 g masła
  • 1 jajko +1 żółtko
  • 4 średnie jabłka *
  • szczypta soli

Przygotowanie:
  1. Robimy rozczyn:pokruszone drożdże mieszamy z cukrem i śmietaną. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce.
  2. Rozczyn mieszamy z mąką, solą i masłem. Dodajemy jajka i zagniatamy.
  3. Gdy ciasto jest spójne i nie klei się do rąk rozwałkowujemy na placek o grubości około 1/2 cm. 
  4. Wycinamy kółka np kubkiem.
  5. Jabłka obieramy ze skórki, wycinamy gniazdo i kroimy na ósemki.
  6. Na każdą połówkę placka kładziemy jabłko i przykrywamy po drugą połową. Nie dociskamy!
  7. Pieczemy w 200 stopniach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia przez 15 minut.

 * jabłka kroiłam na bieżąco i mi jeszcze zostało. Kwestia wielkości i cięcia na kawałki.


Przepis pochodzi z magazynu Kuchnia 9/2015

Smacznego!

środa, 21 października 2015

Ciasto Marchewkowe

Ciasto Marchewkowe

- słoneczne, smaczne i nie tylko dla królikczka


Brytyjczycy lubią ciasta pod każda postacią. Angielskie książki kucharskie pełne są przepisów zarówno na skomplikowane w przygotowaniu, eksluzywne słodkości, jak również możemy w nich znależć pełno prostych, niewymagających, a bardzo smacznych wypieków. O cieście marchewkowym pisałyśmy już  tutaj. Dziś wersja wymiarze maxi -  dobra, ale przede wszytskim zdrowa dla dzieci. Jeśli mały niejadek pomoże mamie mieszać ciasto, frajdy będzie bardzo dużo, a ciasto zniknie błyskawicznie w paszczy młodego piekarmistrza. Ciasto nie jest trudne w przygotowaniu, tym bardziej zachęcam do wdrożenia najmłodszych w jego przygotowaniu. A jak pod ręką będą zmyślne formy do ciast - to będzie najlepsza okazja do ich wykorzystania. Ciasto marchewkowe, to jedno z moich ulubionych ciast. Zachęcam do przygotowania.


Składniki:
  • 6 jajek
  • 3 szklanki mąki
  • 1,5 szklanki cukru
  • 1 szklanka oleju
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki sody
  • 1,5 łyżeczki mielonego cynamonu lub świeżo startego
  • 3 szklanki startej marchewki na drobnych oczkach
  • szczypta soli

Przygotowanie:
  1. Białka ubić na sztywną pianę  z solą, powoli dodawać cukier. 
  2. Stopniowo dolać żółtka i wymieszać.
  3. Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem. 
  4. Suche składniki dodawać stopniowo do masy jajecznej. Na koniec dolać olej i dosypać marchewkę.
  5. Wstawić do piekarnika na 45 minut i piec w temperaturze 180 stopni. 
Uwagi: Podana ilość jest na duże ciasto. Wersja z połowy będzie lepsza dla nie-marchewkożerców.

Smacznego!

czwartek, 15 października 2015

Dżem z ogórka i melona

Dżem z ogórka i melona

- zielono mi...w słoiku-



Dziś przepis zaczerpnięty z odmętów internetu. Połączenie trzeba przyznać nietuzinkowe, jednakże całkowicie zrozumiałe. Dlaczego? Właściwa nazwa dla melona to ogórek melon. Zatem jak najbardziej oba produkty pasują do siebie idealnie - w końcu to dwa różne gatunki ogórka jadalnego. Małżonek nadal szaleje w kuchni ze słoikami - autorstwo dzisiejszego cudu jak najbardziej przypisane jest jemu. Dżem powstał tradycyjną metodą długotrwałego gotowania i obrabiania. Myślę jednak, że odrobina żelfixu dodała by mu stałości uczuć w stosunku do kanapki. Połączenie melona i ogórka wydaje się trochę dziwne, niemniej w smaku dżem jest odświeżający i słodki. Skąd pomysł na takie zestawienie? Z kraju, gdzie wszystko jest możliwe, a marzenia się spełniają - Stany Zjednoczone Ameryki Półnoncnej. Jest to ciekawe rozwiązanie dla poszukiwaczy nowych smaków. Z pewnością nie zawiedzie, a będzie powiewem świeżości w domowej spiżarni.



Składniki:
  • 1 duży ogórek
  • 1/2 melona
  • 1/2 łyżeczki nasion wanilii (1łyżeczka ekstraktu)
  • 1/2 łyżeczki mięty (świeżej krojonej)
  • 1/2 kg cukru
  • sok z cytryny

Przygotowanie:
  1. Ogórki myjemy i obieramy. Następnie ścieramy na tarce lub roimy na drobne części.
  2. Melona bez skórki kroimy w drobną kostkę. 
  3. Oba wkładamy do miski, zasypujemy cukrem i zostawiamy na 6 godzin.
  4. Dodajemy nasiona wanilii  i gotujemy na małym ogniu przez 2 godziny od czasu do czasu mieszając.
  5. Dodajemy posiekaną miętę i sok z cytryny. Odstawiamy na kolejne 6 godzin.
  6. Zagotowujemy i gorące przelewamy do słoików.
  7. Szybko zakręcamy i odwracamy do góry dnem do wystygnięcia.

Smacznego!

środa, 14 października 2015

Pasta primavera

Pasta Primavera

- kanadyjski makaron we włoskim stylu



Primavera znaczy po włosku wiosna. Taka też jest pasta primavera - pełna świeżych warzyw szczególnie zielonych. Makarony to domena Włochów, jednakże ta potrawa, mimo że znana na całym świecie nie pochodzi z nie z kraju położonego na Półwyspie Apenińskim, a z Kanady. W 1975 roku szef kuchni, Sirio Maccioni, przyleciał do letniego domu włoskiego barona Carlo Amato zwanego Shangri-La Ranch w Kanadzie na Wyspie Roberta w Nowej Szkocji. Maccioni początkowo eksperymentował w kuchni, szczególnie z rybami, ale baron i jego goście oczekiwali od włoskiego szefa kuchni czego innego. Włoski kucharz wymieszał masło, śmietankę oraz ser z warzywami i makaronem i zabrał ten sam przepis prosto do Nowego Jorku. Makaron bardzi szybko zyskał popularność. O wiosennym makaronie ukazały się wzmianki w gazetach - sławę przyniósł mu artykuł w New York Times autorstwa Craiga Claborne oraz Pierre'a Franey, który to przedstawił przepis na Pastę Primavera. Od lat '70 powstało wiele modyfikacji przepisów na Pastę Primavera - to co ją charakteryzuje to duża ilość świeżych warzyw. Potrawa kusi kolorami i syci. Stanowi doskonałe lekarstwo na pochmurną aurę za oknem.



Składniki:

  • 150 g makaronu fusili 
  • 2 marchewki, pokrojone w słupki
  • 1/2 szklanki mrożonego groszku lub/i różyczek brokuła
  • 1/2 żółtej papryki pokrojonej w cienkie paski
  • 2 łyżki oliwy
  • 12 listków bazylii, drobno posiekanych 
  • 1 cukinia, pokrojona w cienkie plasterki
Sos:
  • 1 łyżki masła
  • 4 ząbki czosnku
  • 1/2 cebuli, drobno posiekana
  • 1/2 szklanki bulionu rosołowego
  • 1/4 szklanki białego wytrawnego wina
  • 1/2 szklanki gęstego jogurtu naturalnego
  • sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
  • 1/2 szklanki startego parmezanu

Przygotowanie:

  1. Podgrzej 2 łyżki oliwy na patelni. Dodaj marchewkę i smaż przez blisko 1 minutę. Wrzuć na patelnię groszek i trzymaj na średnim ogniu przez kolejną minutę. Następnie, dodaj paprykę i cukinię - znowu smaż całość przez jedną minutę. Odłóż usmażone warzywa na bok.
  2. Ugotuj makaron fusili według instrukcji na opakowaniu - al dente.
  3. Przygotuj sos. Na rozpuszczonym maśle na patelni zeszklij cebulę i czosnek - przez około 2 minuty. Wlej bulion drobiowy i mieszaj przez około 4 minuty. Pozostaw do zredukowania płynu o połowę. Wlej jogurt i parmezan. Mieszaj do momentu rozpuszczenia się parmezanu. Dopraw solą i pieprzem. 
  4. Dodaj warzywa do sosu wraz z bazylią i wymieszaj. Dodaj ugotowany wczesniej makaron fusili i delikatnie wymieszaj. Wyłoż makaron na talerze i udekoruj listkami bazylii oraz oprósz dodatkowym parmezanem.
Smacznego!

wtorek, 13 października 2015

Musaka z bakłażanem

Musaka z bakłażanem

- po grecku


Musaka stanowi jedno z najbardziej znanych dań kuchni bałkańskiej. Potrawa stanowi rodzaj mięsno-warzywnej zapiekanki. Każdy z krajów bałkańskich ma swój własny pomysł na jej przyrządzenie. Za najbardziej szlachetną odmianę uznaje się wersję grecką - sporządzanbą z bakłażanów. Musakas me melitzanes oznacza nic innego jak właśnie musakę z bakłażanem, inne popularne rodzaje to me patates - czyli z ziemniakami oraz kolokithakia - z kabaczków. Warstwa mięsa - najczęściej baraniny, ale także wołowiny z dodatkiem cebuli, pomidorów i czosnku przekładana jest plastrami warzyw. Kuchnia grecka słynie z zastosowania przyprawy, jaką jest cynamon, który nadaje wyjątkowy smak zapiekance. Często dodawana do musaki jest również gałka muszkatołowa. Przed zapieczeniem zapiekankę zalewa się zwierzchu białym sosem serowym. Wierzch sosu posypuje się twardym tartym serem. Musaka powinna być zapiekana w prostokątnych formach, a po upieczenia pokrojona na kwadratowe porcje. Jest to danie wyborne, mimo, że syte, rzadko kiedy jest w stanie przetrwać do dnia następnego. Potrawa znika pod naporem dokładek. Ze wszystkich próbowaqnych przeze mnie rodzajów musaki ta bezkonkurecyjnie wygrywa. Jest bardzo smaczna.



Składniki:
  • 2 bakłażany
  • sól gruboziarnista
  • 1/4 szklanki oliwy
  • 2 łyżki dodatkowej oliwy
  • 1 posiekana cebula
  • 2 rozgniecione ząbki czosnku
  • 1 kilogram mielonej wołowiny (powinna być jagnięcina)
  • 1 puszka pomidorów
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1/2 szklanki wytrawnego czerwonego wina
  • 2 łyżki świeżej natki pietruszki
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/4 szklanki startego parmezanu
  • 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
Sos serowy:
  • 125 g masła
  • 2/3 szklanki mąki pszennej
  • 4 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki startegto parmezanu

Przygotowanie:
  1. Pokrój bakłażany w półcentymetrowe plastry. Oprósz solą i odstaw na 20 minut. Po tym czasie opłucz plastry bakłażana pod strumieniem zimnej wody; Odsącz na papierowym ręczniku następnie ułóż na posmarowanej oliwą blasze i piecz z obu stron do zrumienienia.
  2. Rozgrzej dodatkową oliwę w garnku, dodaj cebulę i czosnek. Smaż do momentu aż cebula zmięknie. Dodaj mięso mielone i smaż aż zbrązowieje. Dodaj rozgniecione pomidory z puszki wraz z sokiem, wlej przecier, wino, dosyp natkę pietruszki, cukier oraz cynamon. Dopraw całość solą i pieprzem. Duś pod przykryciem przez około 30 minut. 
  3. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Nasmaruj tłuszczem naczynie żaroodporne, pod którym będzie piekła musaka.bakłażana i resztą mięsa. 
  4. Przygotuj sos serowy. Rozpuść masło w rondlu, wsyp mąkę i mieszaj aż pojawią się bąbelki. Zdejmij patelnię z ognia i stopniowo dodawaj mleko cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje. Zdejmij naczynie z ognia, dodaj ser i pozostaw chwilę do ostudzenia. Dodaj jajka i mieszaj sos do momentu uzyskania gładkiej masy.
  5. Wyłóż naczynie 1/3 plastrów bakłażana, nakryj je mięsem, następnie połową pozostałych plastrów. Na wierzch wyłóż pozostałe plastry bakłażana. Rozprowadź sos serowyna wierzchu ostatniej warstwy. Oprósz całość parmezanem i gałką muszkatołową. Piecz bez przykrycia przez 45 minut.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

sobota, 10 października 2015

Smażona wieprzowina po koreańsku

Dwaejigogi-bokkeum

- smażona wieprzowina po koreańsku


Najbardziej znaną koreańską potrawą kuchni koreańskiej stanowi niewątpliwie kimchi. Jednakże kuchnia koreańska to nie tylko potrawy oparte na kiszonej pikantnej kapuście - lista dań jest długa i bardzo interesująca. Podobnie jak kuchnie innych krajów Dalekiego Wschodu opiera się głównie na ryżu i makaronie z dodatkiem towarzyszących dań  zwanych banchn, sporządzonych z warzyw, mięsa oraz soi. Potrawa dwaejigogi bokkeum, znana jest także pod nazwą jeyuk bokkeum. Jest to danie typu stir-fry. Dwaejigogi znaczy wieprzowina, natomiast bokkeum to ogólny termin odnoszący się do dań kuchni koreańskiej z gęstym sosem po ugotowaniu. Jeyuk bokeum to potrawa pikantna, świetna na pogodę, jaką mamy za oknem - szybko rozgrzeje podniebienie i nasyci. Przygotowanie tego dania zajmuje niewiele czasu i nie potrzeba też wielu składników. Wystarczy wszystko wymieszać i smażyć na patelni przez około dziesięć minut. 




Składniki dla 2-3 osób:
  • 400 g wieprzowiny, najlepiej karkówki
  • 1 średnia cebula, drobno poszatkowana
  • 1 duży por, pokrojony w cienkie talarki
  • 1 ostra zielona papryka, drobno pokrojona
Marynata do mięsa:
  • 3 łyżki sosu paprykowego
  • 1 łyżka mielonej papryki
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżka drobno posiekanego czosnku
  • 2 łyżki białego wina
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka miodu
  • sok z imbiru do smaku
  • pieprz do smaku
Dodatkowo:
  • 1 łyżka oleju sezamowego
  • 1 łyżeczka ziaren sezamowych

Przygotowanie:
  1. Do pokrojonej karkówki dodaj wszystkie składniki marynaty i wymieszaj wszystko ze sobą. ze sobą. 
  2. Stopniowo dodawaj ccebulę, por oraz zieloną paprykę. Wymieszaj wszystko delikatnie. Odstaw całośc na 20 minut.
  3. Wlej olej na patelnie. Rozgrzej i smaż mięso. 
  4. Kiedy mięso już w pełni się usmaży i stanie się miękkie dodaj łyżkę oleju sezamowego oraz jedną łyżeczkę ziaren sezamowych. Wyłóż mięso do miski. Podawaj z ryżem.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Potrawy kuchni Koreańskiej"

Smacznego!

czwartek, 8 października 2015

Greckie ciasto jogurtowe

Ciasto jogurtowe 

- proste, szybkie, smaczne



Desery w Grecji odgrywają ważną rolę w tamtejszej kuchni. Zazwyczaj są bardzo słodkie, dużo w nich korzennych przypraw, jak również miodu orzechów i suszonych owocógosw. Warto jednak zwrócić uwagę, że greckie desery wcale nie jada się zaraz po najczęściej dużym i raczej ciężkim obiedzie. Czas na słodkości przychodzi późnym popołudniem, a także wieczorem. Co prawda najczęściej deserów kosztuje się w kawiarniach, to jednak większość gospodyń w swojej spiżarni poczęstunek na wypadek przybycia gości. Słodycze podawane są w towarzystwie mocnej i słodkiej kawy. Jogurt nie jest rzadkim dodatkiem do deserów. Bardzo popularnym wśród Greków deserem jest jogurt podawany z miodem. Tym razem na talerze poszło ciasto na bazie jogurtu, z dodatkiem migdałów. Ciasto jest wyjątkowo proste do przygotowania, jednocześnie bardzo smaczne. Jest puszyste, lekko wilgotne, a jednocześnie sycące. Idealnie będzie do niego pasowała wyżej wspomniana mocna posłodzona kawa. 


Składniki:
  • 125 g masła
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 3 jajka
  • 2 szklanki mąki
  • 1 opakowanie proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki, drobno posiekanych prażonych migdałów
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego
  • cukier puder


Przygotowanie:
  1. Zmiksuj cukier z masłem do powstania pienistej masy. Stopniowo dodawaj żółtka jaj, ciągle ubijając masę.
  2. Przełóż masę do dużej miski, wsyp mąkę z proszkiem do pieczenia, orzechy oraz jogurt. Mieszaj wszystko do momentu uzyskania jednolitek konsystencji. 
  3. Ubij przy pomocy miksera białka jaj do uzyskania sztywnej piany. Dodaj białka do ciasta i wymieszaj. 
  4. Rozprowadź ciasto na blasze o wymiarze 20x30 cm lub w tortownicy wysmarowanej cienką warstwą tłuszczu i oprószonej bułką tartą, otrębami lub mąką.
  5. Piecz ciasto w temperaturze 180-190 stopni Celsjusza przez około 35 minut. Wyjmij ciasto z piekarnika i oprósz je cukrem pudrem.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

niedziela, 27 września 2015

Szparagi w sosie z niebieskiego sera

Szparagi w sosie serowym

- z niebieskiego sera pleśniowego


Sery niebieskie stanowią grupę serów z dodatkiem grzyba rodzaju Penicillium, dzięki któremu ser jest pokryty niebieską, niebiesko-szarą lub niebiesko-zieloną pleśnią i ma charakterystyczny zapach. Sery te dojrzewają na ogół w środowisku o stałej temperaturze powietrza, np. Roquefort w jaskinii. Niebieskie sery mają charakterystyczny ostry i odrobinę słony smak. Szparagi do Polski dotarły dosyć późno, bo dopiero na przełomie XVII wieku. Późno ponieważ znane i chwalone za swój smak były już 4,5 tysiąca lat temu. Szczególnymi entuzjastami ich smaku byli Rzymianie. Szparagi występują w trzech kolorach - białym, który jest najbardziej popularny, zielonym - uzyskanym dzięki duzemu nasłonecznieniu oraz w kolorze fioletowym, który jest kolorem pośrednim między dwoma powyższymi, a jednocześnie najrzadziej spotykanym, ze względu na trudną uprawę. Sos przygotowany na bazie niebieskiego sera pleśniowego idealnie będzie pasować do gotowanych szparagów, które według bardzo wielu osób mają nazbyt delikatny smak. Jest to potrawa, której przygotowanie zajmuje zaledwie 15 minut. Danie, które koniecznie musi zostać przygotowanie w sezonie szparagowym. Szparagi w sosie z niebieskiego sera, jest potrawą niezwykle prostą w wykonaniu, a jednocześnie urzekającą.



Składniki dla 4 osób:
  • 1 pęczek zielonych szparagów 
  • 50 g sera pleśniowego - np. Lazur
  • 1-2 łyżki śmietany
  • sól, pieprz (najlepiej biały) do smaku

Przygotowanie:
  1. Umyj szparagi i poprzycinaj koncówki. Obierz je do mniej więcej 1/3 długości.
  2. Włoż szapragi główkami do góry do wysokiego garnka z wrzącą osoloną wodą. Główki powinny wystawać ponad powierzchnię wody. Gotuj pod przykryciem przez blisko 15 minut. Odcedź warzywa i opłucz krótko pod strumieniem zimnej wody.
  3. W międzyczasie przygotuj sos. W małym rondlu wymieszaj pokrojony niebieski ser pleśniowy ze śmietaną. Podgrzewaj na małym ogniu do momentu aż ser się roztopi, a składniki równomiernie połączą. 
  4. Przełóż szparagi na talerz, polej sosem serowym i dopraw do smaku solą i pieprzem.
Smacznego!

środa, 23 września 2015

Gulasz z dziczyzny

Gulasz z dziczyzny

- po polsku, po myśliwsku



Dzik jest zwierzęciem powszechnie występującym w Polsce. Niemniej jednak podlega sezonowej ochronie. Jest również popularnym zwierzęciem łownym. Dziczyzna charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, a także wysokimi walorami smakowymi. Kuchnia polska zawiera wiele przepisów opartych o mięso z sarny, zająca, bażanta, czy właśnie dzika. Obecnie, dziczyzna nie gości na naszych stołach często. Nie jest to mięso szeorko dostępne, a dodatkowo stosunkowo wysoka cena sprawia, że dziczyzna jest rzadko spożywana. Warto jednak od czasu do czasu po nią sięgnąć, dziczyzna jest zdrowa i smaczna. Mięso zwierząt łownych z reguły jest twarde i zwięzłe. Przed obróbką kulinarną mięso powinno być odpowiednio zamarynowane, a następnie przez dłuższy czas duszone, gotowane, czy też pieczone. Jeżeli chodzi o marynaty, najlepiej spisze się tu wino wytrawne. Smak dziczyzny stanie się słodszy i bardziej aromatyczny. Gulasz z dzika to pomysł na rodzinny obiad. Wszyscy będą zadowoleni i najedzeni.



Składniki:
  • 500 g mięsa na gulasz z dzika
  • 2 cebule, pokrojone w pióra
  • 4 marchewki, pokrojona w kostke
  • 1 mały seler, pokrojony w kostkę
  • 3 ząbki czosnku
  • 5 ziaren czarnego pieprzu
  • 3 liście laurowe
  • 250 g pomidorów z puszki
  • 1 szklanka wytrawnego wina
  • świeże zioła tj. rozmaryn, oregano, szałwia
  • sól do smaku
  • oliwa


Przygotowanie:
  1. Umyj mięso, usuń błony, a następnie pokrój w grubą kostkę. Przełóż kawałki mięsa do dużej miski i dodaj jedną cebulę, jedną marchewkę, połowę selera, rozgnieciony ząbek czosnku, liście laurowe oraz ziarnia pieprzu. Oprósz rozmarynem, oregano i szałwią. Zalej całość winem. Miskę przykryj folią i włóż na cała noc do lodówki.
  2. Wyjmij mięso z marynaty i osusz. Za pomocą cedzaka oddziel zalewę od warzyw. Pozostaw wyłącznie płyn marynaty. Na patelni o grubym dnie rozgrzej oliwe i smaż mięso aż się zarumieni z każdej strony.
  3. Pozostałą połowę selera,  pozostała marchewkę pokrój w kostkę. Pozostałą cebulę i czosnek drobno posiekaj. Dodaj do mięsa i smaż całość przez kilka minut.
  4. Dolej pzostałą marynatę, pomidory i dodaj zioła - szałwię, rozmaryn oraz oregano. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Duś całość pod przykryciem przez blisko 2 godziny. Mięso powinno być miękkie. 
  5. Podawaj z ziemniakami lub kluskami ślaskimi. 


Smacznego!