niedziela, 17 listopada 2019

Arabska pizza z pikantną wołowiną

Pizza z pikantną wołowiną

- "Sfeeha" arabska odpowiedź na włoską klasykę


Mimo faktu, że Liban stanowi niewielkie państwo na Bliskim Wschodzie, to oferuje ogromny wachlarz orientalnych potraw, które podbiły już cały świat. Spośród wszystkich restauracji oferujących arabskie dania, to libańska zyskała największą popularność.  Kuchnia libańska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Liban, ze względu na swój ciepły klimat ma pod dostatkiem świeżych warzyw i owoców, z których komponuje się wiele sałatek, a także dodaje się do wszelkiego rodzaju potraw mięsnych. Dieta libańska opiera się również na produktach zbożowych. Libańskie gospodynie domowe są mistrzyniami w wypiekaniu chlebka typu pita, który spożywa się nawet do ryżu, czy ziemniaków. Każdy, kto chociaż raz miał w ustach świeżo przygotowane pieczywo typu pita, wie , że tworzy doskonały duet z oliwą, która jest tak samo wysoce ceniona w kuchni libańskiej, jak w kuchni włoskiej. Podobnie sprawa ma się z zastosowaniem ziół - libańska kuchnia jest niezwykle aromatyczna. Szeroki wachlarz oferowanych przez Liban potraw zawiera świeże przyprawy w postaci bazyli, orzeźwiającej mięty, kolendry, czosku, czy lekko kwaskowatego sumaka. Libańczycy lubią kwaśny smak oraz kiszonki, np. rozsławione m.in. przez Jamiego Oliviera kiszone cytryny, które podkręcają smak wielu potraw mięsnych. Jeśli chodzi o mięsa, to Libańczycy najchętniej sięgają po jagnięcinę i baraninę. Zwierzęta wypasane są na pastwiskach, gdzie przez cały rok mają swobodny dostęp do świeżej trawy. Smak ich mięsa jest zupełnie inny niż polskiej baraniny, która nie cieszy się większą popularnością. Do libańskiej pizzy zamiast mięsa jagnięcego, jak zalecał przepis z powyższych względów użyłam wołowinę. Danie jest niezwykle sycące i aromatyczne. Mielone mięso oraz ciasto na pizzę okazało się być niezwykle udanym połączeniem. Zachęcam do przygotowania. 




Składniki:
  • 1 łyżeczka suszonych drożdży
  • 0,5 łyżeczeki cukru
  • 0,75 szklanki wrzątku
  • 1,5 szklanki mąki
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 0,25 szklanki oliwy

Farsz:
  • 2 łyżeczki oliwy
  • 250 g mielonej wołowiny
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 1 ząbek czosnku, wyciśnięty
  • 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
  • 0,5 łyżeczki pasty sambal oelek
  • 1 mała cukinia, starta
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1 pomidor pokrojony na półplasterki

Przygotowanie:
  1. Wymieszaj drożdże, cukier i 1/4 szklanki wrzącej wody w misce, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut.
  2. Przesiej mąkę z solą. Mieszając stopniowo dolewaj resztę wody, wyrośnięte drożdze oraz oliwę. Wyrabiaj całość aż ciasto stanie się miękkie. Przenieś ciasto na blat oprószony mąką i ugniataj ciasto aż stanie się  gładkie i elastyczne.
  3. Umieść ciasto w wysmarowanej tłuszczem misce, nakryj kuchenną ścierką i odsyaw w ciepłe  miejsce  na około godzinę lub do momentu, kiedy ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie ponownie przenieś je na blat oprószony mąką i wyrabiaj do chwili aż ciasto stanie się gładkie. 
  4. W międzyczasie przygotuj farsz: Na patelni z rozgrzaną oliwą smaż mięso aż się zarumieni. Przełóż mięso do miski i na tej samej patelni podsmaż cebulę, czosnek, przyprawy, sambal oelek oraz cukinię. Smaż do momentu aż cebula stanie się miękka. Przełóż z powrotem wołowinę i dodaj przecier pomidorowy. Podgrzewaj, mieszając przez około 5 minut, a masa stanie się gęsta.  Odstaw do ostygnięcia.
  5. Podziel ciasto na 12 części, każdą część rozwałkuj na okrągły spód pizzy o średnicy około 10-15 cm. 
  6. Rozmieść powstałe kółka ciasta na papierze na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdy placek wyłóż tyle nadzienia, aby zachować odstęp 1 cm od brzegu ciasta. Brzego ciasta skrop odrobiną oliwy. Na wierzch farszu wyłóż  plasterki pomidora. 
  7. Piecz w średnio rozgrzanym piekarniku przez około 15 minut lub do chwili, kiedy ciastło się ładnie zarumieni. Możesz podawać z kleksem sosu czosnkowego lub oprószone posiekanymi liśćmi świeżej kolendry.




Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Arabska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

poniedziałek, 11 listopada 2019

Papryki faszerowane po serbsku

Papryki faszerowane po serbsku

- nadziewane mięsem

 


Polacy coraz chętniej poznają nowe smaki. Kuchnia bałkańska jest tą, na którą spoglądamy z coraz większym zaciekawieniem i coraz lepiej ją poznajemy, chociażby podczas wakacyjnych urlopów w Chorwacji, czy Czarnogórze. Serbowie słyną z tego, że lubią dobrze zjeść. Serbskie posiłki składaja się głównie ze sporej porcji mięsa. Nawet przekąski sprzedawane w przydrożnych budkach, czy piekarniach, które znajdują sie przy niemalże każdej wiekszej ulicy, serwowane są często z mięsnym dodatkiem. Fakt jest taki, że to kuchnia niezalecana przez dietetyków. Jednakże to tłuszcz jest jednym z najlepszych nośników smaku, a poza tym, obok wszelkich rodzajów mięs, daniom serbskim towarzyszą warzywa, których smak jest równie niezapomniany. Znawcy kuchni serbskiej są zdania, że dawniej bazowała ona przede wszystkim na warzywach, nabiale i chlebie. Papryki w Serbii, zarówno słodka jak i pikantna jest wyjątkowo soczysta i smaczna. Serbowie często z papryki przygotowują słynny na całym świecie ajwar, czy mniej inna gęsta pastę ljutenicę oraz pindżur. Niemniej jednak, papryki są bardzo częstym składnikiem świeżych sałatek. Serbowie dysponują wielona przepisami, w których warzywa laczą się z mięsem np. gulasz z wołowiny i fasoli - pasulj. Paprykę faszeruje się w wielu miejscach na śwecie - kiedy dorwałam przepis na papryki nadziewane na sposób serbski nie mogłam przejść obok niego obojętnie - jest prosty, szybki i wyjątkowo pięknie się prezentuje. Jednakże, to co najważniejsze - papryka nadziewana mięsem i ryżem jest przede wszystkim smaczna. Zachęcam do przygotowania. Pracy przy tym nie ma wiele, za to wielu zachwyci przepis. 


Składniki:
  • 4 papryki
  • 200 g mielonej wieprzowiny
  • 1,5 szklanki ugotowanego ryżu
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 1 jajko
  • 2 łyżki oliwy
  • 2 ząbki czosnku, drobno posiekanego
  • szczypta ostrej mielonej papryki
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Odetnij górną część papryki i usuń gniazda nasienne. 
  2. Na patelni z rozgrzaną oliwą zeszkolij cebulę z czosnkiem, następnie dodaj mięso i smaż przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
  3. Zdejmij z ognia i wymieszaj mięso z ryżem. Dopraw solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz papryką.
  4. Napełnij papryki farszem i piecz przez 20 - 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Podawaj z kleksem śmietany. 



Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Serbska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

sobota, 2 listopada 2019

Placek z morelami

Placek z morelami

-szybki, śmietankowy, lekko kwaśny


Jako dziecko nie lubiłam ciast, dopóki nie poznałam smaku ciast z owocami. Uwielbiam placki z dodatkiem porzeczek, malin, czy truskawek. Polska słynie na świecie z uprawy miękkich owoców sezonowych. Mimo, że przedkładam warzywa nad owoce, to gdy tylko owoce sezonowe pojawią się na targu nie jestem przejść koło nich obojętnie. O ile śliwki, maliny, czy borówki amerykańskie z przyjemnością konsumuję na świeżo, to kwaśniejsze owoce chętniej przeznaczam do wypieków. Morele, mimo, że kojarzą mi się z dzieciństwem i iście polskim owocem, to jednak jest to owoc bardziej azjatycki niż europejski. Morele uprawiane są w wielu rejonach świata, a Polska nie znajduje się na liście krajów o największej ich produkcji. Śmietankowe ciasto morelowe zainspirowane przepisem Doroty Świątkowskiej z Moje Wypieki, to ciasto, które zachwyciło każdego, kto został nim poczęstowany. Jest to ciasto piaskowe, ucierane z dodatkiem jogurtu. Lekkie i szybkie w przygotowaniu - idealne w momencie, gdy goście nadciągają w natarciu. W cieplejsze dni idealnie będzie się komponowało z gałką lodów śmietankowych lub waniliowych, a kiedy chłodniej na zewnątrz stworzy cudowny duet z ciepłą herbatą. Żałuje, że przepis na niego wykorzystałam tak późno. Jest przepyszne! Szczerze zachęcam do przygotowania.



Składniki:
  • 125 g masła
  • 150 cukru
  • 2 jajka
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100 g jogurtu naturalnego
  • ok. 600 g moreli




Przygotowanie: 
  1. Przesiej mąkę, proszek do pieczenia oraz opakowanie budyniu śmietankowego. 
  2. Za pomocą miksera utrzyj masło z cukrem do momentu powstania jasnej i puszystej masy. 
  3. Nie przestając miksować dodaj kolejno jajka. Następnie dodając wcześniej przygotowaną mieszankę z mąką miksuj krótko na przemiam z dodawanym jogurtem naturalnym. 
  4. Formę o wymiarach około. 23 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia i przełóż na nią ciasto. Wyrównaj ciasto i rozłóż na nie przepołowione owoce moreli z nacięcienm ku górze.
  5. Piecz ciasto przez 40-45 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Sprawdź czy ciasto się upiekło za pomocą tzw. testu suchego patyczka. 
  6. Przestudzone ciasto oprósz cukrem pudrem. 






Przepis zaczerpnięty  z "Moje wypieki" Dorota Świątkowska. Wyd. Egmont

Smacznego!