Pizza z pikantną wołowiną
- "Sfeeha" arabska odpowiedź na włoską klasykę
Mimo faktu, że Liban stanowi niewielkie państwo na Bliskim Wschodzie, to oferuje ogromny wachlarz orientalnych potraw, które podbiły już cały świat. Spośród wszystkich restauracji oferujących arabskie dania, to libańska zyskała największą popularność. Kuchnia libańska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Liban, ze względu na swój ciepły klimat ma pod dostatkiem świeżych warzyw i owoców, z których komponuje się wiele sałatek, a także dodaje się do wszelkiego rodzaju potraw mięsnych. Dieta libańska opiera się również na produktach zbożowych. Libańskie gospodynie domowe są mistrzyniami w wypiekaniu chlebka typu pita, który spożywa się nawet do ryżu, czy ziemniaków. Każdy, kto chociaż raz miał w ustach świeżo przygotowane pieczywo typu pita, wie , że tworzy doskonały duet z oliwą, która jest tak samo wysoce ceniona w kuchni libańskiej, jak w kuchni włoskiej. Podobnie sprawa ma się z zastosowaniem ziół - libańska kuchnia jest niezwykle aromatyczna. Szeroki wachlarz oferowanych przez Liban potraw zawiera świeże przyprawy w postaci bazyli, orzeźwiającej mięty, kolendry, czosku, czy lekko kwaskowatego sumaka. Libańczycy lubią kwaśny smak oraz kiszonki, np. rozsławione m.in. przez Jamiego Oliviera kiszone cytryny, które podkręcają smak wielu potraw mięsnych. Jeśli chodzi o mięsa, to Libańczycy najchętniej sięgają po jagnięcinę i baraninę. Zwierzęta wypasane są na pastwiskach, gdzie przez cały rok mają swobodny dostęp do świeżej trawy. Smak ich mięsa jest zupełnie inny niż polskiej baraniny, która nie cieszy się większą popularnością. Do libańskiej pizzy zamiast mięsa jagnięcego, jak zalecał przepis z powyższych względów użyłam wołowinę. Danie jest niezwykle sycące i aromatyczne. Mielone mięso oraz ciasto na pizzę okazało się być niezwykle udanym połączeniem. Zachęcam do przygotowania.
Składniki:
Farsz:
- 1 łyżeczka suszonych drożdży
- 0,5 łyżeczeki cukru
- 0,75 szklanki wrzątku
- 1,5 szklanki mąki
- 0,5 łyżeczki soli
- 0,25 szklanki oliwy
Farsz:
- 2 łyżeczki oliwy
- 250 g mielonej wołowiny
- 1 cebula, drobno posiekana
- 1 ząbek czosnku, wyciśnięty
- 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- 0,5 łyżeczki pasty sambal oelek
- 1 mała cukinia, starta
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- 1 pomidor pokrojony na półplasterki
Przygotowanie:
- Wymieszaj drożdże, cukier i 1/4 szklanki wrzącej wody w misce, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut.
- Przesiej mąkę z solą. Mieszając stopniowo dolewaj resztę wody, wyrośnięte drożdze oraz oliwę. Wyrabiaj całość aż ciasto stanie się miękkie. Przenieś ciasto na blat oprószony mąką i ugniataj ciasto aż stanie się gładkie i elastyczne.
- Umieść ciasto w wysmarowanej tłuszczem misce, nakryj kuchenną ścierką i odsyaw w ciepłe miejsce na około godzinę lub do momentu, kiedy ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie ponownie przenieś je na blat oprószony mąką i wyrabiaj do chwili aż ciasto stanie się gładkie.
- W międzyczasie przygotuj farsz: Na patelni z rozgrzaną oliwą smaż mięso aż się zarumieni. Przełóż mięso do miski i na tej samej patelni podsmaż cebulę, czosnek, przyprawy, sambal oelek oraz cukinię. Smaż do momentu aż cebula stanie się miękka. Przełóż z powrotem wołowinę i dodaj przecier pomidorowy. Podgrzewaj, mieszając przez około 5 minut, a masa stanie się gęsta. Odstaw do ostygnięcia.
- Podziel ciasto na 12 części, każdą część rozwałkuj na okrągły spód pizzy o średnicy około 10-15 cm.
- Rozmieść powstałe kółka ciasta na papierze na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdy placek wyłóż tyle nadzienia, aby zachować odstęp 1 cm od brzegu ciasta. Brzego ciasta skrop odrobiną oliwy. Na wierzch farszu wyłóż plasterki pomidora.
- Piecz w średnio rozgrzanym piekarniku przez około 15 minut lub do chwili, kiedy ciastło się ładnie zarumieni. Możesz podawać z kleksem sosu czosnkowego lub oprószone posiekanymi liśćmi świeżej kolendry.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Arabska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita
Smacznego!