wtorek, 23 czerwca 2015

Callaloo - karaibska zupa ze szpinakiem

Callaloo

- karaibska zupa ze szpinakiem


Callaloo jest jedną z najbardziej znanych karaibskich potraw. Przez wielu znawców uważana jest za kwintesencję smaku Karaibów. Zupa oryginalnie pochodzi z Zachodniej Afryku, serwowana jest dzisiaj w wielu wariantach. Główny składnik zupy stanowią liście rośliny zwanej w ten sam sposób, czyli callaloo. W Europie roślinę zastępuje się liśćmi kapusty włoskiej, szpinaku, czy też rzepy. Do zupy dodawane są także rozmaite warzywa powszechne i u nas, jak cebula, czosnek, zielona papryka, czy mniej dostępna okra. Zupa koniecznie powinna zawierać mleczko kokosowe i przyprawy jak tymianek, ziele angielskie i pieprz. Callaloo wzmocniane bywa często wytrawnym winem. Może zawierać różnego rodzaju mięso - najczęściej mięso kraba, czy wieprzowinę. To co najlepiej charakteryzuje zupę - to jej żywy zielony kolor i niezwykły smak. Callaloo jest bardzo apetyczną potrawą, serwowana osobno, ale częściej jednak w zestawieniu z ryżem, macaroni pie (specjalność Trynidadu) i różnego rodzaju mięsem. Na Jamajce callaloo podawane jest z rybą, a także pomidorami, pieczony chlebowce, gotowanymi zielonymi bananami, czy pierożkami. Co ciekawe, potrawę często podaje się jako danie śniadaniowe. Na wyspach dziewiczych callaloo podawane jest z dodatkiem grzybów. Natomiast w Gwadelupie zupa stanowi tradycyjną potrawę wielkanocną. Zupa idealna będzie dla tych, którzy lubią szpinak, a także tych, których trzeba zachęcać do jego konsumpcji. Zupa jest treściwa i delikatna w smaku, egzotyczny rarytas.



Składniki dla 4 osób:

  • 30 g masła
  • 1 średnia cebula, drobno posiekana
  • 2 ząbki czosnku, zmiażdżone
  • 2 łyżeczki świeżych liści tymianku
  • 150 g okry, pokrojonej na cm kawałki (pominęłam)
  • 300 g liści szpinaku, bez ogonków, drobno posiekane
  • 2 szklanki bulionu drobiowego
  • 1 puszka mleczka kokosowego
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu, świeżo zmielonego
  • 1/4 łyżeczki ziela angielskiego
  • 200 g surowego kraba, ostatecznie paluszków krabowych lub wieprzowiny
  • 1 łyżeczka sosu chilli
  • 1 łyżka szczypiorku, drobno posiekanego

Przygotowanie:

  1. Masło rozpuść w dużym garnku. Usmaż cebulę z czosnkiem.
  2. Dodaj okrę i tymianek, duś na wolnym ogniu przez blisko 5 minut. Wrzuć szpinak i duś przez kolejne 3 minuty. Całość mieszaj, liście szpinaku powinny zwiotczeć.
  3. Dolej bulion i mleczko kokosowe. Dopraw zielem angielskim, solą i pieprzem. Doprowadź całość do wrzenia, mieszając przy tym całość. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 30 minut.
  4. Dodaj mięso oraz sos chilli, duś na wolnym ogniu pod przykryciem przez blisko 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
  5. Rozlej zupę do misek i przybierz posiekanym szczypiorkiem.

Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Spaghetti z małżami

Spaghetti z małżami

- Spaghetti Frutti di Mare


Owoce morza są stałym składnikiem kuchni włoskiej. Najbardziej wymyślne przepisy serwowane są w nadmorskich rejonach kraju. Kucharze chętnie przyrządzają ze świeżych, dopiero co złowionych przez rybaków ryb i innych darów morza. Włosi uwielbiają owoce morza, które są powszechne w kuchni krajów śródziemnomorskich. W starożytności uważane były za pokarm bogów i afrodyzjak, szczególnie ostrygi. Inne mięczaki także są wysoko cenione - małże, omółki, przegrzebki, czy ślimaki. Nie trzeba wiele, aby wydobyć ich niezwykły smak. Przeciwnie, kucharze staraja się oprzeć potrawę o jak najprostsze składniki. Najczęściej podawane są z oliwą, skropione oliwą z dodatkiem czosnku, czasem ostrzejszych papryczek, czy świeżych ziół. Małże świetnie komponują się z makaronami różnego rodzaju a także ryżem. Tym razem postawiłam na makaron. Potrawa jest bardzo prosta w wykonaniu, a efekt jest taki jak ma być, czyli wyśmienity. Co prawda, sama małże są niezwykłe małe, ale tym razem chodzi o subtelne delektowanie się smakiem. Oliwa, czosnek, papryczki chilli, pietruszka, makaron i małże. Nic więcej nie potrzeba, aby zauroczyć podniebienie.


Składniki dla 4 osób:
  • 500 g małży
  • 1/4 szklanki białego wytrawnego wina
  • 500 g makaronu spaghetti
  • 1/2 szklanki oliwy z oliwek
  • 2 rozgniecione ząbki czosnku
  • 2 pokrojone świeże czerwone papryczki chilli
  • 1/4 szklanki grubo poszatkowanej natki pietruszki

Przygotowanie:

  1. Opłucz małże.Włóż je na mniej więcej 1 godzinę do miski z zimną wodą, aby wypłukać ewentualny piasek.
  2. Do dużego rondla wlej wino i zagotuj. Dołóż małże, gotuj pod przykryciem na małym ogniu, aż małże się otworzą. Wyjmij je z rondla i przykryj je, aby nie ostygły. Ugotowany płyn przecedź przez sitko do dzbanka. Zostaw 1/2 szklanki wywaru z wina i małży.
  3. Ugotuj makaron l dente - według instrukcji na opakowaniu. Odcedź i przełóż do rondla.
  4. W międzyczasie na małej patelni podgrzej oliwę, dodaj czosnek i chilli. Podsmażaj, mieszając, aż całość zacznie wydzielać wyraźny aromat. Przełóż małże do makaronu, dodaj zawartość patelni, posiekaną pietruszkę oraz wywar z wina. Całość ostrożnie wymieszaj i wyłóż na talerze. 




I tyle zostało z obiadu
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Włoska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

niedziela, 21 czerwca 2015

Kurczak smażony na szybko z Tobago

Kurczak smażony na szybko z Tobago

- z papryką, groszkiem cukrowym i ananasem


Kuchnia karaibska słynie z nieskończenie długiej listy dań, głównie opartej na owocach morza. Można jednak w niej znaleźć wiele dań z mięsa drobiowego, które świetnie chłonie wszelkie marynaty. Tradycja marynat sięga odłegłych czasów - długo przed przybyciem na karaibskie ziemie białego człowieka. Za sprawą europejczyków ta metoda konserwowania żywności rozpowszechniła się na całym świecie. Tobago jest wyspą wchodzą w skład państwa Trynidad i Tobago. Leży u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej, na północny wschód od Wyspy Trynidad. Tobago słynie ze swoich wysp koralowych, które przez ostatnie lata uległy znacznemu zredukowaniu. Tobago było miejscem osiedlenia wielu narodowości - Hiszpanów, Brytyjczyków, Francuzów, Duńczyków. Wyspę zamieszkiwali niewolnicy z Afryki, a także obywatele Chin, Indusi z Tamil Nadu. W XX wieku na wyspę napływała ludność z Wenezueli, czy Syrii i Libanu. Wszytskie ruchy migracyjne ludności napływowej ukształtowały dzisiejszą kuchnię Tobago. Kuchnia ta jest kolorowa, pełna rozmaitych smaków, ale jednocześnie tworzy zgraną całość. Tym razem nadszedł czas na potrawę szybką i pełną świeżych warzyw. Danie kusi kolorami. Jest syte i soczyste. Nie jest pikantne, dlatego idealne dla tych, którzy nie są wielbicielami ostrzejszych smaków. Potrawa świetnie będzie się komponowała z ryżem. Pomijając czas marynowania - przygotowanie potrawy zajmuje chwilę. Może i szkoda, bo przewracanie tych kolorów na patelni jest naprawdę przyjemnym dla oczu zajęciem.



Składniki dla 4 osób:
  • 1/4 szklanki sosu sojowego
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej
  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
  • 500 g filetu z piersi lub udek kurczaka, pokrojone
  • 2 łyżki oleju roślinnego
  • 1 średnia cebula, grubo posiekana
  • 2 ząbki czosnku, cienko pokrojone
  • 1/2 średniej papryki czerwonej, pokrojonej
  • 1/2 średniej papryki żółtej, pokrojonej
  • 1 średnia marchew, pokrojona w paski
  • 200 g groszku cukrowego
  • 400 g ananasa, pokrojonego w kostkę i odcedzonego
  • 100 g niesolonych orzechów nerkowca, uprażonych

Przygotowanie:
  1. W dużej misce połącz sos sojoowym, z mąką kukurydzianą, cukrem i przyprawami: zielem angielskim, imbirem, solą i pieprzem cayenne. Obtocz w przygotowanej marynacie pokrojonego w kostkę kurczka. Przykryj naczynie i odstaw do lodówki na przynajmniej 1 godzinę.
  2. Odcedź mięso z marynaty. Rozgrzel olej na patelni i partiami usmaż kurczaka. Przełóż na talerz i odstaw.
  3. Na patelnie wrzuć cebulę, czosnek, paprykę i marchew i groszek cukrowy. Smaż warzywa, cały czas mieszając przez około 5 minut. 
  4. Dodaj ananasa, orzecy nerkowca oraz mieso kurczaka, Całość smaż do chwili aż wszytskie składniki się ze sobą połączą i odpowiednio rozgrzeją.
  5. Rozłóż potrawę na talerze. Najlepiej będzie komponowała serwowana z ugotowanym ryżem.




Przepis zaczerpnięty z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Sałatka z krewetkami na zimno

Sałatka z krewetkami i łososiem

z makaronem sojowym na zimno


Uwielbiam kuchnię tajską ze względu na jej rześki smak i świeżość. Potrawy tajskie powinno się spożywać natychmiast po przygotowaniu. Dotyczy do przede wszystkich dań z wykorzystaniem owoców morza, warzyw i owoców. Niewątpliwie potrawy kuchni tajskiej należą do tych najbardziej kolorowych. Kuszą kolorem, smakiem i aromatem. Smak słony, kwaśny, słodki i pikantny przenikają się w przyjemny dla podniebienia sposób. Do tej pory przygotowałam wiele przepisów z wykorzystaniem drobiu i innych mięs. Należy jednak pamiętać, że kuchnia tajska to przede wszystkim owoce morza, do których Tajlandia ma nieograniczony dostęp. Dla nas krewetki stanowią niecodzienny rarytas, w Tajlandii są dość powszechnym składnikiem tamtejszej kuchni, serwowanym na niezliczenie wiele sposobów. Kiedy temperatura na zewnątrz rośnie, a słońce bezwstydnie wkrada się do naszych domów ochota na dania ciepłe i ciężkie ulega osłabieniu. Wzrasta za to ochota na dania lekkie, zimne i aroamtyczne. Sałatka z makaronem i krwewetkami jest świetną propozycją na przyjęcie lat nim wiąza i wszystkiego, co się z nim wiąże. Sałatka nietylko wygląda efektownie, ale i smakuje wybornie. Dodałam do niej także łososia, dzięki czemu sałatka może z zadowoleniem pełnić funkcje lekkiego obiadu.



Składniki dla 4 osób:
  • 200 g makaronu sojowego (lub ryżowego)
  • 1 ząbek czosnku, zmiażdżony
  • 2 łyżki sosu rybnego
  • 1 łyżka soku z cytryny lub limonki
  • 2 łyżeczki oleju arachidowego
  • 1/4 szklanki orzeszków arachidowych, uprażonych i grubo posiekanych, niesolonych
  • 2 młode cebulki, cienko pokrojone
  • 1/4 szklanki świeżej kolendry, grubo posiekanej
  • 2 małe czerwone papryczki chilli, bez nasion drobno pokrojone
  • 250 g dużych gotowanych krewetek królewskich
  • 1 filet łososia
  • 4-5 pomidorków koktajlowych, pokrojone na ćwiartki

Przygotowanie:
  1. Umieść makaron w dużej, żaroodpornej misce. Zalej wrzątkiem i odstaw aż zmięknie, następnie odcedź. Nożycami kuchennymi lub przy pomocy widelcy rozdziel nitki makarony i potnij na mniejsze odcinki.
  2. Na suchej patelni upraż orzeszki arachidowe i grubo je posiekaj. Krewetki obierz i ugotuj. Łososia usmaż na patelni. Następnie rozdziel mięso na drobniejsze kawałki. W dużej misce umieść czosnek, sos rybny, sok z limonki i olej. 
  3. Do tej samej miski wrzuć wcześniej przygotowany makaron z uprażonymi orzeszkami, cebulą, kolendrą, chilli, pomidorkami koktajlowymi, łososiem i krewetkami. Potrząśnij miską, aby wszystkie składniki się wymieszały. Podawaj od razu.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany "Podróże kulinarne. Kuchnia Tajska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!