czwartek, 31 grudnia 2015

Słodkie cygara z ciasta filo

Słodkie cygara

- po grecku, z ciasta filo


Grecja słynie ze swojego smaku. Wyraźnie wyczuwalne są w niej dwie nuty smakowe: cytrusowa oraz cynamonowa. Słodkie cygara przypominają smakiem baklawę. Orzechowy farsz owinięty w ciasto filo z dodatkiem słodkiego syropu cynamonowo-cytrusowego zabierze podniebienie prosto na słoneczne wybrzeże Grecji. Ciasto filo, chociaż kojarzone z Grecją, pochodzi oryginalnie z Persji. Intensywną słodycz greckich deserów Grecy zawdzięczają wpływom tureckim. Turcy również wprowadzili do greckiego cukiernictwa szerokie zastosowanie orzechów i bakalii: pistacji, orzechów włoskich, migdałów i innych. Greckie cygara będą oryginalną odmianą na naszym stole, która zaskoczy smakiem gości. Przygotowanie zajmuje niewiele czasu, dla sprawnych dłoni to 10 minut przygotowania plus dodatkowy czas na pieczenie. Zachęcam do spróbowania. Już jedno cygaro w zupełności zastąpi kawałek ciasta - jest sycące i świetnie będzie się prezentowało i smakowało w towarzystwie kawy, a tym bardziej herbaty. 


Składniki na 30 sztuk:

  • 10 płatów ciasta filo (1 opakowanie ciasta filo)
  • 1,5 szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich
  • 1/2 szklanki posiekanych, sparzonych migdałów
  • 1/4 szklanki drobnego cukru
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • 1/2 łyżeczki melonych goździków
  • 150 g roztopionego masła
  • 1 dodatkowa łyżka drobno posiekanych sparzonych migdałów
  • 1/4 dodatkowego mielonego cynamonu
Syrop:
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • skórka starta 1/2 cytryny
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 1 szklanka wody
  • 1 laska cynamonu
  • 2 goździki

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180-190 stopni Celsjusza. Blachę natrzyj tłuszczem lub wyłóż papierem do pieczenia.
  2. Wymieszaj cukier, orzechy, migdały wraz z mielonym cynamonem i goździkami.
  3. Potnij każdy płat ciasta na 3 części, tak aby powstało 30 szerokich wstążek ciasta. Każdy płat ciasta posmaruj masłem. Nałóż trzy płaskie łyżeczki mieszanki orzechowej na końcu każdego paska, pozostawiając po bokach po około 3,5 cm. Zagnij paski ciasta po bokach, posmaruj masłem i zwiń ciasno, formując rulon w kształcie małego cygara. W ten sam sposób przygotuj pozostałe cygara.
  4. Cygara umieść na blasze, posmaruj resztą masła i piecz przez około 12-15 minut - do momentu zbrązowienia ciasta. W między czasie przygotuj syrop rozpuść w garnku cukier w wodzie z sokiem cytryny. Po rozpuszczeniu cukru dodaj skórkę z cytryny, laskę cynamonu i goździki. Gotuj przez 2 minuty na wolnym ogniu bez przykrycia. Lekko ostudź.
  5. Kiedy cygara ostygną ułóż je w jednej warstwie na płytkiej blasze i polej wszystkie ciepłym syropem. Schłodź do temperatury pokojowej, następnie oprósz migdałami i cynamonem.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

środa, 30 grudnia 2015

Ćwikła z chrzanem

Ćwikła z chrzanem

- niezapomniany dodatek do mięs prosto z Polski



Ćwikła jest dobrze znana na polskim stole. W końcu jest to rodzaj polskiej sałatki. Ćwikła powstaje z ugotowanych i utartych buraków ćwikłowych. Sałatka jest mocno przyprawiona tartym chrzanem, cukrem, solą oraz sokiem z cytryny. Niekiedy dodaje się również kminek, winne jabłka, jak również goździki, czy natki pietruszki. Ćwikła podawana jest najczęściej jako dodatek do pieczonych mięs. Tarte buraki z chrzanem znane są od zawsze w polskiej kuchni, warto jednak wiedzieć, że pierwszy polski przepis na ćwikłę został zanotowany przez Mikołaja Reja w 1567 roku w znanym powszechnie dziele "Żywot człowieka poczciwego". Bardzo podobna sałatka występuje w kuchni niemieckiej pod nazwą Salatrüben lub Rote-Bete-Meerrettich i stososowana jest jako przystawka do dań głównych. Ćwikła jest serwowana na stołach we wschodniej Ukrainie. Przystawka jest bardzo prosta w wykonaniu, jednakże nie ukrywam, wylałam na nią wiele łez. Krojenie cebuli, jest jednak łatwiejszym zadaniem niż tarcie chrzanu. 



Składniki na 2 mniejsze słoiki:
  • 5 ugotowanych buraków
  • 1 korzeń chrzanu
  • 1-2 łyżki soku wyciśniętego z cytryny
  • 1 łyżeczka cukru pudru (opcjonalnie)
  • sól i świeżo zmielony pieprz


Przygotowanie:
  1. Ugotuj buraki w mundurkach. Ostudź i obierz ze skóry i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Przełóż do miski.
  2. Obierz korzeń chrzanu i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Wymieszaj z utartymi burakami. Dodaj sok z cytryny i opcjonalnie cukier puder. Dopraw szczyptą soli i pieprzu. Dodatkowo możesz wszystko dokładnie połączyć przy pomocy blendera.
  3. Przygotowaną ćwikłę włóż do słoików i pasteryzuj przynajnmniej przez 45 minut.

Smacznego!

wtorek, 29 grudnia 2015

Aromatyczna zimowa herbata z pomarańczą

Rozgrzewajaca zimowa herbata

- z cytrusami, przyprawiona cynamonem, goździkami, kardamonem i imbirem


Zimowa herbata rozgrzewająca, może nie jest tak powszechnie konsumowana na terenie całej Polski, jednakże to właśnie w naszym kraju, jak równiez w innych państwach, gdzie gości zima można rozkoszować się jej smakiem.  Szczególną popularnością cieszy się w kurortach typowo zimowych. Przygotowanie jej zajmuje niewiele czasu, bo zaledwie około dziesięć minut, a jej smak jest niezwykle rozkoszny dla zmysłów. Ponadto, herbata jest bardzo zdrowa, za sprawą cytrusów i imbiru. Magii smaku dodają widoczne w herbacie przyprawy, czyli kora cynamonu, goździki, zielony kardamon oraz kawałki pomarańczy i cytryny. Napój jest idealny wieczorową porą. Przygotowałam go pierwszy raz i od razu się zakochałam w smaku i jego kuszącym wyglądzie. Zapach herbaty roznosi się po całym domu. Gdy zmarznięci goście przybywają - jest to idealny sposób na ich przywitanie i rozgrzanie dłoni. 




Składniki dla 3-4 osób:
  • 1 litr wody
  • 4 torebki czarnej herbaty
  • 1 laska cynamonu
  • 1/2 łyżki goździków
  • kilka ziaren zielonego kardamonu
  • 4-5 cm imbiru, obranego, pokrojonego na plasterki
  • 4 grube plastry pomarańczy
  • 4 plastry cytryny
  • miód, syrop malinowy

Przygotowanie:
  1. W garnku z wodą dodaj torebki herbaty oraz wszystkie przyprawy: laskę cynamonu, kardamon, goździki i imhbir w plasterkach. Gotuj do momemntu aż wszystko stanie się wyraźnie aromatyczne.
  2. Kiedy herbata trochę przestygnie dodaj miód i syrop malinowy. 
  3. Plastry pomarańczy i cytryny przekrój na pół. Włóż do szklanek i zalej je przygotowanym naparem wraz z przyprawami.
Smacznego!

poniedziałek, 28 grudnia 2015

Avgolemono - grecka zupa cytrynowa

Kotósupa avgolemono 

-grecka zupa cytrynowa z jajkiem i kurczakiem 



Zupy greckie mają szczególny smak. Avgolemono oznacza z języka greckiego "jajko-cytryna", jest to rodzaj zupy, czasami również sosu dodawanego do potraw z drobiu czy cielęciny. Zupa powstała prawdopodobnie za sprawa wpływów francukich. Zbliżone smakiem zupy cytrynowe możemy znaleźć także w kuchni arabskiej pod nazwą tarbiya, czy tureckiej jako terbiye. W kuchni żydowskiej zupa pod nazwą sopa de huevo y limón podawana jest w czasie posiłku szabasowego oraz Rosz ha-Szana. Klasyczna wersja zupy cytrynowej kotósupa awogolemono - powstaje na bazie zawisistego rosołu z kury, z dodatkiem pienistej mieszanki cytrynowo-jajecznej podawana jest z dodatkiem ryżu i mięsa drobiowego. Zupa podawana jest w okresie chłodniejszym, szczególnie w okresie świątecznym dlatego turyści przybywający do Grecji latem nie mają okazji jej spróbować. Zupa jest uważana za odżywczą i zdrową, doskonałą do podania w okresie przeziębienia, a także niedyspozycji po spożyciu alkoholu, powszechnie znanym kacem. Avgolemono często nazywane jest grecką penicyliną. Wbrew pozorom zupa jest aromatyczna i delikatna. Zachwyca swoja aksamitną egzystencją. Moim domownikom wbrew obawom przypadła do gustu. Z pewnością ponownie ją przygotuję.



Składniki dla 3-4 osób:

  • 1 noga kurczaka
  • 8 szklanek wody
  • 2 ziarna pieprzu
  • 1 średnia posiekana marchewka
  • 1 średnia posiekana cebula
  • 1 posiekana łodyga selera naciowego
  • 100 g ryżu krótkoziarnistego
  • 1 jajko
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • sól, świeżo zmielony pieprz


Przygotowanie:
  1. W dużym garnkiem umieść nogę kurczaka, zalej wodą, dodaj ziarna pieprzu, cebulę i seler naciowy. Całość gotuj przez 2 godizny na wolnym ogniu pod przykryciem.
  2. Wyjmij kurczaka z ognia, mięso podziel na drobne kawałki i odłóż. Przecedź wywar przez sito, usuń przegotowane warzywo. Do wywaru dodaj ryż i gotuj całość przez 15 minut. Zostaw na oogniu mieszajaąc od czasu do czasu aż ryż zmięjnie. Dopraw zupę solą i pieprzem.
  3. Tuż przed podaniem ubij jajko z sokiem z cytryny w średniej misce, aż się spienią. Do miski stopniowo dolej goracy wywar i go wymieszaj. Następnie wlej całość mieszanki do garnka z bulionem i ryżem. Podgrzej całość, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
  4. Rozlej zupę do misek z kawałkami kurczaka. Udekoruj ziarenkami pieprzu lub kawałkami cytryny.
Avgolemono to kolejny przepis zainspirowany filmem Around The World in 20 Eggs:



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

niedziela, 20 grudnia 2015

Fasolada - grecka zupa fasolowa

Fasolada

- tradycjna grecka zupa fasolowa



Fasolada, czyli inaczej grecka zupa fasolowa jest jedną z napopularniejszych zup w kuchni greckiej, a przyrządzana na jej wzór w wielu miejcach w Europie i w krajach arabskich. We Włoszech znana jest pod nazwą pasta e fagioli, w Wielkiej Brytanii jako greek bean soup. Zupa szczególnie popularna jest na Cyprze, przez co niekiedy błędnie bywa zaliczana do kuchni cypryjskiej. Na Cyprze występuje pod nazwą zaczerpniętą z języka arabskiego fasoulia. Fasolada natomiast nazywana jest narodowym daniem Grecji. Pochodzi z okresu antycznej Grecji, stanowiła ofiarę dla greckiego boga Apollo podczas festiwalu ku czci Apolla mającemu miejsce w październiku. Jest to zupa wegetariańska, bo przygotowywana wyłącznie na wywarze warzywnym. Podstawowymi składnikami zupy jest biała fasola oraz oliwa. W zależności od regionu Grecji do zupy dodaje się różne składniki takie jak marchew, seler, pomidor, liście laurowe, jak również cebulę. Zupa ma delikatny, jak dla mnie europejski smak. Nie jest cieżka, zatem idealnie będzie się nadawać jako pierwsze danie obiadowe.



Składniki dla 4 osób:
  • 1 puszka białej fasoli
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 średnio cebula, posiekana
  • 1 rozgnieciony ząbek czosnku
  • 1 duża posiekana marchewka
  • 1 łodyga selera naciowego , drobno posiekana
  • 2 puszki obranych pomidorów, najlepiej od razu krojonych
  • 1 kostka bulionu warzywnego
  • 1/4 szklanki przecieru pomidorowego
  • 5 szklanek gorącej wody
  • 1/4 szklanki świeżej natki pietruszki, posiekanej
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Fasolę dokłądnie opłucz pod strumieniem bieżącej wody. W garnku rozgrzej oliwę  dodaj cebulę i czosnek - smaż do momentu aż do momentu zeszklenia. Dodaj marchewkę oraz seler naciowy. Smaż na małym ogniu przez blisko 10 minut. Mieszaj zawartość garnka od czasu do czasu.
  2. Do garnka wrzuć pokrojone drobno pomidory, pokruszoną kostkę bulionu warzywnego i wlej przecier pomidorowy. 
  3. Dodaj fasolę i wlej gorącą wodę. Gotuj całość pod przykryciem przez blisko 40 minut.Dodaj do zupy pod koniec gotowania połowę pietruszki, następnie dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. 
  4. Rozlej zupę do misek i przybierz pozostałą ilością natki pietruszki.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

piątek, 18 grudnia 2015

Grecka baklava

Grecka Baklava

- nieziemsko słodka rozkosz dla podniebienia



Grecy swoje zamiłowanie do bardzo słodkich deserów otrzymali w spuściźnie po tureckim okupancie. Ponadto, Attyka słynęła ze swoich miodów już w okresie starożytności. Dzisiejsze ciasta i ciasteczka greckie mają widocznie wschodni charakter za sprawą użytych migdałów, orzechów, rodzynek i pistacji, czy też orzeszków piniowych, jak również owoców kandyzowanych. Bakława jest najbardziej znanym na świecie ciastem greckim. Klasycznie deser przygotowywany jest z ciasta filo, które podobno pochodzi oryginalnie z Persji. Kiedyś greckie gospodynie wyrabiały je samodzielnie, teraz jest to coraz rzadszą praktyką. Płaty ciasto filo, posmarowane uprzednio masłem przekładane są masa orzechowo-miodową lub też migdałowo-miodową. Ciasto pokrojone na kwadraty po upieczeniu polewane jest gęstym syropem z dodatkiem cytryny, wody różanej, niekiedy pomarańczowej. Nadaje to całości bardzo miły aromat. Baklava jest niebywale słodkim deserem, dlatego spokojnie można ją spożywać aż do dziesięciu dni od przygotowania w mniejszych porcjach. Do takiego typu deseru idealnie będzie pasowała mocna kawa, czy też czarna herbata, której raczej nie trzeba już słodzić. Przepis przygotowany został przez męskie ręce mojego zaprzyjaźnionego sąsiada. Mężczyźni potrafią świetnie odnaleźć się w cukiernictwie - baklava wyszła znakomicie i tylko utwierdziła mnie w tym przekonaniu. 



Składniki:
  • 75 g drobno posiekanych migdałów
  • 375 g drobno posiekanych orzechów włoskich
  • 1/2 kg ciasta filo
  • 1/2 szklanki tartej bułki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 szklanki roztopionego masła
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego
  • skórka otarta z 2 cytryn

Syrop:
  • 2 szklanki cukru
  • 1 szklanka miodu
  • 2 szklanki wody
  • 1 łyżka wody różanej lub esencji waniliowej
  • sok i skórka otarta z jednej cytryny
Dodatkowo:

  • posiekane pistacje
  • posiekane orzechy włoskie


Przygotowanie:
  1. W misce wymieszaj posiekane migdały, orzechy włoskie, bułkę tartą, cynamon oraz cukier. Rozpuść masło i wymieszaj z połowa szklanki oleju rzepakowego.
  2. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczena i ułóż na blasze cztery arkusze ciasta filo. Posmaruj go masłem wymieszanym z olejem. W ten sam sposób postą z trzema kolejnymi płatami ciasta. Posyp wierzch mieszanką orzechową - postępuj w ten sam sposób do momentu wykorzystania całej mieszanki orzechowej. Na koniec wyłóż ponownie 4 płaty ciasta filo, pamiętając, że każdy płat musi być posmarowany mieszanką masła i oleju.
  3. Ostatni wierzchni płat ciasta posmaruj masłem wymieszanym z jedną łyżką ciepłej wody. Potnij ciasto po skosie na kształt rombów i piecz w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza.
  4. Przygotuj syrop do baklawy: Gotuj wodę z cukrem i sokiem z cytryny przez blisko 8 minut. Następnie dodaj miód i trzymaj na ogniu przez kolejne dwie minuty. Odstaw z ognia i dodaj wodę różaną lub ekstrakt z wanilii.
  5. Przygotowany syrop zalej już ostygniętą baklawę. Odstaw baklawę na przynajmniej 4-5 godzin przed podaniem. Oprósz z wierzchu siekanymi orzechami włoski oraz pistacjowymi.
Autor: Paniczysko

Przepis zaczarpnięty-zmodyfikowany z Greek recipes

Smacznego!

wtorek, 15 grudnia 2015

Chińska sałatka z ogórka i marchewki z sezamem

Sałatka z ogórka, marchewki i ziaren sezamu

- chińska, lekka, chrupka i odświeżająca


Kuchnia chińska, jak sam kraj jest ogromna. Cechą Istnieje wiele jej odmian w zalezności od regionu np. pekińska, kantońska, szanghajska, czy syczuańska. Cechą wspólną kuchni chińskiej jest zastosowanie dużej ilości warzyw. Sałatki są chrupkie i mają zdecydowany smak. Przygotowana dzisiaj sałatka ma charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej słodko-kwaśny smak, co jest typowe dla kuchni Wschodnich Chin, obejmującej swoim zasięgiem Szanghaj, Suzhou, Hanzhou oraz Nankin. W tej kuchni powszechne jest dodawanie cukru do potraw, nawet mięsnych. Sałatka z ogórka i marchewki z dodatkiem prażonego sezamu jest znana nie tylko w Azji. Istnieje wiele szkół jej przygotowania - mimo, że jest ekstramalnie prosta. Warzywa można kroić na słupki, cienkie wstążki, czy talarki. W każdej z form podania wygląda kusząco i świeżo. Jest doskonała do dań z grilla. W formie surówki z powodzeniem może być podawana do obiadu. 


Składniki:
  • 1 ogórek
  • 1 duża marchewka, pokrojona w cienkie słupki
  • 1 łyżka olej z nasion winogron
  • 2 łyżki octu ryżowego (użyłam 1 łyżki jabłkowego)
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego
  • 2 łyżeczki cukru lub miodu
  • 2 łyżeczki sosu sojowego
  • 1 łyżka prażonych nasion sezamu (użyłam czarnego i białego w proporcji 1:1)
  • 1/4 czerwonej papryki, pokrojona w cienkie paski (opcjonalnie)
Przygotowanie:
  1. Ogórka przekrój wzdłuż na pół i usuń dokładnie gniazda nasienne przy pomocy łyżeczki od herbaty. Dzięki temu sałatka nie nabierze goryczy. Pokrój ogórka wzdłuż na cienkie słupki.
  2. Marchewkę obierz i pokrój na cienkie słupki, ewentualnie możesz posłużyć się obieraczką do ziemniaków i utworzyć wstążki z marchewki.
  3. W misce wymieszaj pokrojonego ogórka, marchewkę i opcjonalnie czerwoną paprykę. 
  4. W odrębnej, małej miseczce wymieszaj olej z nasion winogron, ocet, olej sezamowy, cukier oraz sos sojowy. 
  5. Wymieszaj warzywa z przygotowanym dressingiem. Na suchej patelni lekko upraż nasiona sezamu, odstaw aby ostygły, następnie oprósz nimi sałatkę. Włóż do lodówki na przynajmniej 20 minut. Podawaj schłodzoną.
Smacznego!

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Zupa z marchwi, pomarańczy i imbiru

Zupa z marchwi, pomarańczy i imbiru

- zdecydowany smak, kremowa konsystencja


Kuchnia marokańska jest jedną z najpopularniejszych kuchni krajów arabskich. Na smak współczesnych potraw marokańskich wpłynęła w ogromnej mierze śródziemnomorska, arabska, andaluzyjska oraz berberyjka kultura kulinarna. Dania marokańskie jakie znamy dzisiaj wywodzą się z tradycji kulinarnej kultywowanej na dworach królewskich. Przyprawy są powszechnie i intesywnie stosowane w kuchni marokańskej. Mimo, że wiele z przypraw zostało przywiezionych do Maroka przez Arabów, to przez tysiące lat wiele składników takich jak szafran, mięta, oliwki, pomarańcze i cytryny uprawiane były w przydomowych ogrodach.


Do najpopularniejszych przypraw  używanych w Maroku należą m.in. cynamon, kumin, kurkuma, imbir, papryka, nasiona sezamu, kopru włoskiego, kolendra, szafran, czy oregano. Dzisiaj na talerzu pojawiła się zupa - z marchewki, która jest cenionym warzywem w tym kraju, pomarańczy, które podobno najsmaczniejsze są właśnie z Maroka oraz imbiru, popularnie dodawanego do potraw. Zupa ma zmysłowy i rozgrzewający dla podniebienia smak. Kolorem i smakiem wyrwie z chandry spod szarych chmur.



Składniki dla 4 osób:
  • 1 kg marchwi
  • 100 g masła
  • 1 pomarańcza
  • 5 cm imbiru, startego
  • 1 mała biała cebula, poszatkowana
  • 1,5 litra bulionu drobiowego
  • 150 ml śmietany 30% lub jogurtu naturalnego
  • sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
  • ziarna nasion słonecznika do przybrania

Przygotowanie:
  1. Marchewki obierz i pokrój w plasterki. Masło rozpuść masło na patelni i dodaj starty imbir z cebulą oraz pokrojoną marchewkę. Smaż całość na małym ogniu przez blisko 10 minut.
  2. Do gorącego bulionu dodaj marchewki i gotuj przez 15 minut lub do momentu aż marchewka stanie się miękka. 
  3. Wyciśnik sok z pomarańczy i dodaj do zupy. 
  4. Zdejmij zupe z ognia i dokładnie zmiksuj na gładką mase. Powoli dodawaj śmietanę lub jogurt i ponownie podgrzewaj zupę przez mniej więcej 5 minut. 
  5. Dopraw zupę solą i pieprzem

Smacznego!

sobota, 12 grudnia 2015

Ciasteczka Linckie

Ciasteczka Linckie

- kocie oczka-


Ciasteczka linckie są typowymi łakociami znajdującymi regularnie swoje miejsce na świątecznym stole w rejonie dawnych Austro-Węgier. Na Słowacji występują pod nazwą Linecké koláčky. W Austrii znane są pod nazwą Linzer Plätzchen, czy też Linzer Augen. Na naszym Śląsku Cieszyńskim znajdziemy je pod uroczo brzmiącą nazwą Kocie Oczka. Do wykonania ciastek potrzebne są specjalne foremki z "dziurką" w środku. Na szczęście są już u nas dostępne w co niektórych sklepach, do tej pory ich obecność zauważyłam w dwóch sklepach. Do wypełnienia ciastek powinno się tradycyjne użyć konfitury malinowej. Ja użyłam dżemu porzeczkowego i był dobry. Zachęcam i zapraszam do wspólnego świątecznego pieczenia.


Składniki:
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 350 g mąki
  • 250 g masła
  • 130 g cukru
  • 1 białko
  • szczypta soli
  • 150 g dżemu z porzeczek
  • + cukier puder do posypania dla chętnych

Przygotowanie:
  1. Mąkę połączyć z pokruszonym masłem i cukrem. Dodać szczyptę soli, białko i wanilię po czym zagnieść na gładkie ciasto. Ciasto wstawić do lodówki na godzinę.
  2. Ciasto rozwałkować na cienki placek- ok 3 mm. Wycinać ciastka- 1/2 z dziurką i druga połowa bez - jako "plecy". 
  3. Ciasteczka piec w 200 stopniach przez 6 do 8 minut - aż będą złociste.
  4. Dżem lub konfiturę podgrzać w garnku. Jeśli jest dużo pestek przetrzeć przez sitko. 
  5. Roztopiony dżem rozprowadzamy po gładkich ciastkach i przyciskamy tymi z dziurką. 
  6. Zostawiamy do wystygnięcia dżemu. Dekorujemy/lub nie cukrem pudrem.

Przepis zaczerpnięty z Tchibo.

Smacznego!

niedziela, 6 grudnia 2015

Gubbröra - szwedzka przystawka jajeczna z anchois

Gubbröra

- szwedzka mieszanka chłopa



Gubbröra stanowi rodzaj tradycyjnej szwedzkiej sałatki-przystawki sporządzanej z jajek ugotowanych na twardo, słonych filetów sardeli z dodatkiem ziół jak koperek, pietruszka i szczypiorek. Sałatkę podaje się najczęściej w zestawieniu z ciemnym żytnim pieczywem. Jest to niezbyt ciężka przekąska często podawana w okresie świątecznym. Potrawa może być podawana na zimno, ale bywa również i na ciepło w postaci smażonej. Istnieje wiele wariantów sałatki, które mogą zawierać takie dodatkowe składniki jak między innymi czerwona cebula, kawior, sardynki i śledzie. Niekóre wersje zawierają ziemniaki. Gubbröra według szwedzkiej tradycji powinna być podawana z wódką, czy tez mniej bogatym w procenty, niemniej jednak dobrym szwedzkim piwem. Moja tradycyjna gubbröra została wzbogacona o niewielką ilość dodatków, bo wyłącznie o czerowną cebulę i odrobinę pasty kawiorowej. Ze względu na chwilowy brak ciemnego chleba w domu, podałam ją na pszennych tostach. W przeciwności do obowiązującej tradycji podałam z herbatą, nie trunkiem - jako, że pora była conajmniej nieodpowienia, poranna. 


Składniki dla 2-3 osób:
  • 2-3 jajka ugotowane na twardo
  • 1 puszka/słoiczek anchois
  • 1/2 czerwonej cebuli
  • 2-3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
  • 2-3 łyżki pasty kawiorowej
  • 1 łyżka posiekanej pietruszki
  • 1 łyżka posiekanego koperku
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:
  1. Jajka, cebulę i filety anchois drobno pokrój. Posiekaj pietruszkę, koperek i szczypiorek. Wymieszaj wszystko dokładnie wraz z dodatkiem śmietany i pasty kawiorowej.
  2. Rozłóż sałatkę na kromki ciemnego pieczywa, ewentualnie zarumienione tosty. Przybierz listkami pietruszki, szczypioru lub koperku. Podawaj lekko schłodzone.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z Sweden.se

Smacznego!

wtorek, 1 grudnia 2015

Melomakarono - greckie ciasteczka miodowe

Ciasteczka miodowe Melomakarono

- kruche, maślane, pyszne, greckie


Melomakarono to tradycyjny grecki deser o owalnym kształcie. Ciasteczka melomakarona przygotowuje się przede wszystkim w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ciastka przygotowuje się z mąki lub czasami też z grysiku, skórki pomarańczowej z dodatkiem świeżego soku wyciśniętego z pomarańczy i oliwy z oliwek. Często dodaje się również cynamon i orzechy. Po upieczeniu ciastka maczane są na chwilę w miodzie i posypuje sie z wierzchu kawałkami orzechów włoskimi. Można spotkać się także z bardziej nowoczesną wersją ciastek z polewą czekoladową i wieloma innymi odmianami bazujących na tradycyjnej recepturze. Melomakarona to ciasteczka bardzo kruche. Te, które przygotowałam na bazie masła i oleju, co nadało im dodatkowo przyjemnego maślanego aromatu. Ciastka są wyjątkowo smaczne i sycące. Z przyjemnością powtórzę ten przepis. Ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, co stanowi ich dodatkowy atut. Zachęcam do przygotowania.



Składniki:
  • 125 g masła
  • 2 łyżki startej skórki cytrynowej
  • 1/3 szklanki drobnego cukru
  • 1/2 szklanki oleju
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 szklanki kruszonych orzechów włoskich
  • 2/3 szklanki soku pomarańczowego
  • 1/2 szklanki miodu
  • 2 łyżki kruszonych orzechów włoskich, dodatkowo
  • 2 łyżeczki nasion sezamu

Przygotowanie:
  1. Rozgrzej piekarnik do 180-190 stopni Celsjusza. 
  2. Przy pomocy miksera wymieszaj masło, skórkę cytrynowa i cukier. Ubijaj, stopniowo dolewając olej, aż całość uzyska  lekką i spienioną konsystencję.
  3. Do miski przesiej mąkę z dodatkiem proszku do pieczenia. Dodaj pokruszone orzechy i sok pomarańczowy. Wymieszaj całość aż do momentu powstania delikatnej masy.
  4. Nabierz łyżką porcję ciasta i uformuj ciasteczko w kształcie jajka. Wyłóż ciastka na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Lekko spłaszcz ciastka i zwierzchy nakłuj je widelcem. 
  5. Piecz w umiarkowanie nagrzanym piekarniku przez 20 minut, aż ciasteczka zbrązowieją. Pozostaw ciastka przez blisko 5 minut na gorących blachach przed ich wyłożeniem. 
  6. W czasie pieczenia ciastek w małym rondlu podgrzej miód i przy pomocy pędzelka rozsmaruj go po wierzchu ciastek. Oprósz ciastka sezamem i dodatkowymi pokruszonymi orzechami włoskimi.


Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Grecka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!