Kurczak Kung Pao
- klasyk kuchni syczuańskiej
Kurczak Kung Pao, znany również jako gong-bao należy do jednego z najpopularniejszych dań kuchni syczuańskiej. Ojczyzną potrawy jest Syczuan - prowincja chińska położona w środkowo-zachodniej części kraju. Za autora dania uważa się Dinga Baozhen, który był gubernatorem Syczuanu w okresie rządów dynastii Qing w XIX wieku. Historii na temat powstania potrawy jest wiele, jedna z opowieści głosi, że Ding Baozhen podpatrzył sposób przyrządzania mięsa w jednej z restauracji, czy też zmodyfikował już istniejące syczuańskie danie na sposób, w który jadał na północy Chin, wzbogacając je o lokalne pikantne przyprawy syczuańskie. Rozpowszechnione przez gubernatora danie zaczęto nazywać gongbao od tytułu honorowego Dinga Baozhen. Kung pao tradycyjnie przyrządzany jest z pokrojonego w kostkę mięsa drobiowego z orzeszkami i ostrymi przyprawami. Poraz pierwszy z kurczakiem gongbao miałam do czynienia w Polsce, w bliskim mojego miejsca zamieszkania barze serwującym dania azjatyckie, wyglądał i smakował zupełnie inaczej. Kolejne spotkanie z kurczakiem kung pao odbyło się w samych Chinach. Potrawa przypominała tą znacznie bardziej, jednak obok papryki, zaserwowany został również ogórek. Co przypadło bardzo moim kubkom smakowym. Danie jest lekko pikantne i świetnie nadaje się na szybki obiad w orientalnym stylu.
- 1/2 kg mięsa z ud kurczaka
- 2 łyżki mąki kukurydzianej
- 4 cm obranego imbiru, pokrojony w plasterki
- 1 dłuższa papryczka chilli, pokrojona na plasterki
- 1 cebula, poszatkowana
- 1 ząbek czosnku, posiekany
- 1 czerwona papryka, pokrojona w kostkę
- 1/2 ogórka, bez gniazd nasiennych, pokrojony w grube plastry
- 1 garść orzechów nerkowca lub ziemnych
- 5 łyżek sosu ostrygowego
- 3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżki brązowego cukru
- sól, świeżo zmielony pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Pokrojone udka kurczaka oprósz solą i pieprzem, następnie obtocz mące kukurydzianej. Usmaż na złoty kolor i odsącz nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku.
- Na niewielkiej ilości oleju podsmaż cienko pokrojone plasterki imbiru, czosnek, poszatkowaną cebulę oraz papryczkę chilli. Jak z patelni zacznie wydobywać się wyraźny aromat wrzuć usmażonego wcześniej kurczaka, orzechy oraz paprykę. Smaż przez chwilę, energicznie mieszając.
- Wlej pół szklanki wody do zawartości patelni, dodaj sos ostrygowy, sojowy cukier oraz olej sezamowy. Dodawaj stopniowo 1 łyżkę mąki kukurydzianej wymieszaną z trzema łyżkami wody. Jak tylko całość zgęstnieje zdejmij z ognia. Kurczaka przybierz posiekanym szczypiorkiem i podawaj z ryżem.
Smacznego!
W którym momencie przygotowywania potrawy dodać ogórek?
OdpowiedzUsuńMoim, jednym z wielu, pozytywnych odkryć w Chinach był właśnie ogórek na ciepło.
Pod koniec oczywiście - dla jego dobra. Tylko trzeba pamiętać, aby usunąć gniazda nasienne. Ja również poznałam ogórka na ciepło właśnie podczas wizyty w Chinach. Spodobał mi się.
Usuń