Kubdari
- placek w stylu chaczapuri wypełniony mięsem mielonym
Kubdari przypomina nieco wyglądem chaczapuri imeretyńskie, czy bardziej lobiani. Jest to placek wypełniony farszem mięsnym. W skład nadzienie wchodzi mięso wieprzowe i jagnięce, cebula, czosnek oraz rozmaite przyprawy nadające potrawie charakterystyczny smak. Często do nadzienia dodawane są takze morele, które dodają lekkiej słodyczy w smaku. Kubdari jest narodowym daniem pochodzącym ze Swanetii, wysokogórskiego regionu w Gruzji. Kultura Swanów, kształtowała się przez stulecia w izolacji od reszty ziem gruzińskich, przez co nabierała silnie regionalnych cech. Za charakterystycznymi średniowiecznymi murami baszt obronnych kryją się także ciekawe dania. Kubdari, to potrawa, którą z chęcią powtórzę. Jest sycące i ma wyjatkowy smak, idealne jako samodzielne danie lub porządna przystawka.
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki jogurtu naturalnego
- 1 małe opakowanie suchych drożdży 7 g
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1 masło do posmarowania z wierzchu
Nadzienie:
- 500 g mięsa wieprzowo-wołowego, drobno pokrojonego lub mielonego
- 1 średniej wielkości cebula, poszatkowana
- 2 ząbki czosnku
- 1/3 łyżeczki sproszkowanego kminku
- 1/3 łyżeczki sproszkowanych nasion kopru
- 1 łyżeczka sproszkowanej kolendry
- 1/2 łyżeczki kozieradki
- 1 łyżeczka czerwonego pieprzu
- 1 łyżeczka soli - lub według uznania, do smaku
Przygotowanie:
- Przygotuj ciasto na kubdari. Do miski przesiej mąkę, suche drożdże, sól oraz cukier, dolej jogurt i wymieszaj ze sobą wszystkie składniki do powstania jednolitej masy. Odstaw ciasto na około pół godziny do wyrośnięcia.
- W tym czasie przygotuj nadzienie. Mięso pokrój drobno lub wykorzystaj gotowe mielone mięso wołowo-wieprzowe. Dodaj do miski z mięsem wszystkie pozostałe składniki: cebulę, czosnke oraz przyprawy: kminek, koper, kolendrę i kozieradkę. Dopraw solą i pieprzem. Rękami wymieszaj dokładnie ugniatając wszytskie składniki ze sobą.
- Wyrośnięte ciasto podziel na 3-4 części. Każdą część rozwałkuj na płaski placek. Nałóż 1/4 nadzienia na placek i przy delikatnie zrób z placka worek (jak na zdjęciu poniżej). Rozwałkuj powstały worek z nadzieniem, aby nabrał okrągłego kształtu. Powtórz tą samą czynność z postałymi plackami.
- Na rozgrzaną suchą patelnie wyłóz placek i trzymaj do zarumienienia. Przewróć na drugą stronę na wierzch rozsmaruj plaster masła do roztopienia. Czynność powtórz z pozostałymi plackami. Podawaj gorące.
Genialny przepis i świetne danie! Bardzo aromatyczne i smaczne. Właśnie jesteśmy z mężem po jego konsumpcji;) Jedyną różnicą w moim wykonaniu było dodanie na farsz startego żółtego sera. Polecam i życzę smacznego!
OdpowiedzUsuńWygląda smakowicie! ;) Ciekawi mnie tylko czy nadzienie wcześniej przysmażyć czy nakładać surowe do placka?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ;)
Skoro nie ma nic o przysmażaniu, to chyba odpowiedź sama ciśnie się na usta ... ehhh....
UsuńNa suchych drożdżach ciasto nie wyrosło...
OdpowiedzUsuńBardzo pyszne i syte danie.
OdpowiedzUsuńtroszkę zwiekszyłem przyprawy. Dla mnie ostre- i dobrze.
Żonka twierdzi ,że za ostre, ale smaczne.
polecam to danie.
Właśnie jestem po konsumpcji, bardzo dobre danie :) można spróbować w sferze w Bielsku Białej :)
OdpowiedzUsuń2 podejscia w Sferze2. 1 na plus 1 na minus. Za pierwszym raz barczysty o kamienbej twarzy szef kuchni zrobił smaczne cacuszka rozpływające się w ustach, za drugim razem klapa: odgrzany przez Panią suchy placek z farszem na granicy przydatności do spożycia.
UsuńNajlepsze dania gruzińskie w miejscowości Rajcza k/Milówki - Gościniec Rajec
OdpowiedzUsuńPycha!!! mąż je uwielbia!!!
OdpowiedzUsuń