niedziela, 11 czerwca 2017

Węgierski gulasz wołowy

Węgierski gulasz wołowy

- z kwaśną śmietaną



Węgrzy są zakochani bez pamięci w papryce. Do większości węgierskich potraw narodowych dodawana jest papryczka - czy ostra, czy też łagodna. Papryka na Węgrzech była znana już od XVII wieku, jednak w tamtejszych książkach kucharskich pojawia się dopiero dwa wieki później. Dopiero wojny napoleońskie otworzyły jej drzwi do trwającej do dziś kariery. Początkowo papryka zastępowala pieprz. Mało kto wie, ale to na Węgrzech wyhodowano gatunki pozbawione ostrości. Dokonał tego w 1930 roku Ferenc Horváth. Jets to niekwestionowany wkład Węgier w historię światowej sztuki kulinarnej. Przechadzając się po węgierskich targowiskach podziwiać można zwisajace strąki suszonej papryki, wyglada to niezwykle malowniczo. Gulasz jest jednym z nardowych dań węgierskich. Składa sie z mięsa, cebuli i papryki. Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy wypasali bydło na nizinach. Bydło nazywano gulya, a pasterza, który je wypasał – gulyás. Później z języka ludowego przejęto nazwę pörkölt, które wywodzi się od dawnego węgierskiego słowa pergelt, co dziś oznacza przypieczony, przyrumieniony. Pörkölt podawany jest na płytkim talerzu jako drugie danie. Gulasz jest daniem prostym i bardzo smacznym. Serdecznie zachęcam do przygotowania. 




Składniki dla 2 osób:

  • 500 g wołowiny
  • 2 cebule, pokrojone w piórka
  • 2 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki ostrej mielonej papryki
  • 1 mała puszka przecieru pomidorowego
  • 3/4 szklanki bulionu mięsnego
  • 1 strąk czerwonej papryki
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • sół, świeżo zmielony pieprz


Przygotowanie:
  1. Rozgrzej olej w szerokim garnku i smaż pokrojoną w paski wołowinę przyprawioną pieprzem aż ta się zarumieni. 
  2. Pod koniec smażenia dodaj koncentrat pomidorowy oraz mieloną paprykę (najlpiej wędzoną). Gotuj wszystko przez chwilę. 
  3. Do garnka wlej bulion mięsny i zagotuj. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj gulasz nie  doprowadzając jednocześnie do wrzenia przez około 2 godziny na wolnym ogniu. 
  4. Na pół godziny przed końcem duszenia dodaj pokrojoną czerwoną paprykę. 
  5. Wyłóż gulasz do misek i podawaj z kleksem kwaśnej śmietany. Gulasz możesz podawać z makaronem, zacierkami czy też ziemniakami. 

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Węgierska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

2 komentarze:

  1. Za wołowinką to ja jestem jak najbardziej za. Odrzuciłbym to zielone i mógłbym jeść! Prezentuje się idealnie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W przepisie zapomniano o cebuli, która jest w składnikach wymieniona i we wstępie ��

    OdpowiedzUsuń