Kkattugi
- kiszona rzepa na ostro
Kimchi to chyba najlepiej znane koreańskie danie. W 2013 roku tradycyjny sposób przygotowywania kimchi na zimę – kimjang – został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Chociaż rzepa stanowi najczęściej dodatek tradycyjnie przygotowanego kimchi, w których pierwsze skrzypce gra kapusta pekińska, to są jego rodzaje, w których to rzepa odgrywa główną rolę. Kkattugi to znane w Korei kimchi przygotowywane z młodej rzepy. Potrawa jest pikantna, a jednocześnie jest wyjątkowo zdrowa. Rzepa słynie ze swoich wartości odżywczych, czosnek i imbir także. Można uznać, że jest to doskonała dawka zdrowia trzymanego w słoiku. Kimchi można wykorzystać na wiele sposobów - zarówno jako dodatek do obiadu, jak również na jego bazie można przygotować zupę, jest doskonałe do dań z ryżu. Ceńmy zdrowie i jedzmy koreańskie kiszonki.
Składniki:
- 2 rzepy
- 1/3 szklanki grubej soli morskiej
- 5 ząbków czosnku
- 3 cm korzenia imbiru
- 1 duży por
- 1/2 szklanki ostrej mielonej papryki
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka sosu rybnego
- 1/3 szklanki mąki ryżowej
Przygotowanie:
- Dokładnie umytą rzepę pokrój w kostkę. Włóż do miski, zasyp solą i zalej całość wodą. Odstaw miskę z rzepą na około jedną godzinę. Po tym czasie wrzuć rzepę do sitka i opłucz pod zimną wodą.
- Do garnka wsyp mąkę ryżową i zalej ją 2 szklankami wody. Doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz płomień i gotuj przez kolejne 5 minut nie przestając mieszać.
- Pokrój pora na na kawałki o długości 5 cm. Posiekaj drobno czosnek i imbir.
- Do garnka z mąką ryżową dodaj mieloną paprykę i dobrze wymieszaj. Następnie dodaj posiekany czosnek, imbir, cukier, sól oraz sos rybny. Wrzuć rzepę wraz z porem i dokładnie wymieszaj.
- Przełóż rzepę z zalewą do dużego słoika i pozostaw na jeden dzień w temperaturze pokojowej. Po upływie dnia wsadź do lodówki na przynajmniej tydzień, aby ukończyć proces kiszenia.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Potrawy kuchni koreańskiej"
Uwielbiam kimchi, więc wypróbuję kiszenie rzodkwi po koreańsku.
OdpowiedzUsuńCzy dodanie mąki ryżowej może spowodować szybsze zepsucie się kiszonki, mimo przechowywania w lodówce po okresie fermentacji?