środa, 8 lutego 2017

Śledzie zapiekane w śmietanie

Śledzie zapiekane w śmietanie

- szwedzki pomysł na śledzia


Szwecja jest rajem dla wędkarzy. W tym skandynawskim kraju każdy może wędkować na własny użytek zarówno w wodach morskich jak i w jeziorach bez dodatkowych opłat i pozwoleń. Największą popularnością w Szwecji cieszą się śledzie. Pomysłów na ich przyrządzenie jest bez liku. Zarówno w Polsce, tak samo w Szwecji najpopularniejsze są śledzie w postaci marynowanej. Mogą one występować jako senapssill w sosie musztardowym, czy löksill, czyli śledzie marynowane z cebulą oraz skärgårdsill - podawane z ikrą oraz śmietaną. Tym razem wybor padł na śledzie marynowane na sposób senapsill, w postaci zapiekanki w sosie śmietanowo-musztardowym z dodatkiem świeżych ziół takich jak koperek, pietruszka i szczypiorek. W oryginalnym przepisie zalecano użycie świeżego fileta śledzia ze skórą, który jest dosyć trudno dostępny na polskim rynku. Zastąpiłam je gotowymi filetami, które wcześniej należy dobrze namoczyć w wodzie, by pozbyć się nadmiaru soli. Zapiekanka jest bardzo ciekawą i świeżą propozycją na śledzia którego znamy od innej strony. Zachęcam do przygotowania. Potrawa może być serwowana na obiad, jak również może być podana jako przystawka. 



Składniki dla 2-3 osób:
  • 300 g filetów ze śledzia
  • 1 łyżka świeżego koperku
  • 1 łyżka natki pietruszki
  • 1 łyżka szczypioru, posiekanego
  • 1 łyżka musztardy
  • 1/2 szklanki śmietany
  • półtwardy, łagody ser
  • sól, świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
  1. Śledzie opłucz pod bieżącą zimną wodą. Osusz, zroluj i ułóż w formie do zapiekania. Oprósz solą i pieprzem. 
  2. Posiekaj koperek, pietruszkę oraz szczypiorek. Wymieszaj zioła, musztardę i śmietanę z serem. Rozłóż powstałą masę na śledziach. 
  3. Wstaw śledzie do piekarnika nagrzanego do temperatury 220 stopni Celsjusza i piecz przez około 25 minut. Wierzch powinien stać się lekko przyrumieniony.
  4. Wyjmij śledzie z piekarnika i od razu podawaj, najlepiej z ziemniakami.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Skandynawska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz