sobota, 11 lutego 2017

Chrust tradycyjny

Chrust tradycyjny

- polski, najlepszy


Faworki, czyli inaczej chrust to chrupkie ciastka smażone w głębokim tłuszczu posypane cukrem pudrem w kształcie złożonej kokardy. Chruściki są tradycyjnie podwane w okresie karnawału nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, w Niemczech oraz Szwecji. Obok pączków, stanowią najchętniej kupowane słodkości w Tłusty Czwartek. W każdym kraju faworki przygotowuje się odrobinę inaczej. Polski chrust obowiązkowo wyrabia się z ciasta śmietanowego z dodatkiem niewielkiej ilości spirytusu, a utworzonego z niego kokardy smaży się w głębokim tłuszczu do zarumienienia. Według polskiej receptury owym tłuszczem powinien być nie olej a smalec. Właściwie przyrządzone faworki powinny być delikatne i kruche i natychmiast znikać z talerzy. Może nie są dietetyczne, ani najzdrowsze. Dla wielu będących na diecie faworki pozostają w swerze marzeń. Zachęcam tych, ktorzy mogą sobie pozwolić na odrobinę kulinarno-karnawałowego szaleństwa do ich przygotowania. Faworki to jedne z tych łakoci, których nie powinno się przygotowywać samemu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że ich przygotowywanie to po prostu dobra zabawa, a i silna ręka do wyrabiania ciasta się przyda. Wspólną pracą wszyscy się bogaczą - tak jest w przypadku chrustu: jedna ręka wyrabia ciasto, druga, wałkuje, trzecia kroi i zawija, a czwarta pilnuje smażenia. Wszystko idzie sprawnie, szybko, przyjemnie i wesoło. Dobrze mieć pomocny fartuch w kuchni!

Składniki:
 • 1 szklanka mąki (200 g)
 • 3 żółtka
 • 3 łyżki gęstej śmietany
 • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 łyżka spirytusu
 • szczypta soli
Dodatkowo:
 • 1 kostka smalcu, do smażenia
 • cukier puder, do posypania

Przygotowanie:
 1. Wszystkie składniki wymieszaj i zagnieć na gładkie ciasto. Rozwałkuj na grubość 1 mm i pokrój na paski o szerokości około 2 cm i długości do 10 cm. Natnij każdy pasek wzdłuż przez środek. Przewlecz jedną część paska przez środek.
 2. Wrzuć faworki na głeboki tłuszcz i smaż przez około 5 minut na złoty kolor. Przed podaniem oprósz faworki cukrem pudrem. 

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Rosyjska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!1 komentarz:

 1. Muszą być przepyszne. :)
  https://jaglusia.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń