Szwedzkie klopsiki köttbullar
- z przyprawami korzennymi i skórką z cytryny
W Szwecji prosta kuchnia domowa jest wysoko ceniona. Szwedzi uwielbiają celebrować posiłki w gronie rodzinnym. Nieskomplikowanym i bardzo chętnie przygotowywanym posiłkiem - nawet w okresie świątecznym są pulpeciki. Szwedzkie köttbullar to nie tylko specjalość rozpwszechniona przez sieć sklepów meblowych Ikea, ale większości szwedzkich gospodyń. Ich przygotowanie zajmuje mało czasu, wystarczy drobno zmielone mięso wołowe lub wołowo-wieprzowe wymieszać w czerstwą bułką uprzednio namoczoną w mleku, jajkiem oraz dodać określone przyprawy, a następnie formować z tego drobne mięsne kulki. Dodatki do klopsików są rozmaite, może być to tarta cebula, musztarda, czy przyprawy korzenne. Tym razem wybór padł na przyprawy korzenne. Do klopsików dodałam mieszankę przypraw składającą się z mielonego kardamonu, goździków, ale przede wszystkim cynamonu, który z mięsem mielonym tworzy duet idealny. Dodatkowo, otarta skórka z cytryny zwięńczyła całość niepowtarzalnie kuszącym aromatem. Klopski podałam z sosem, a także, jak na szwedzkie klopsiki przystało konfiturą z żurawiny oraz ziemniakami. Obiad niedzielny idealny. Szczególnie porą zimową. Zachęcam do przygotowania!
Składniki dla 4 osób:
- 500 g mięsa wieprzowo-wołowego
- 1 czerstwa bułka
- 1/4 szklanki mleka do namoczenia bułki
- 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
- skórka otarta z 1 cytryny
- 1 płaska łyżeczka cynamonu w proszku
- szczypta mielonego kardamonu
- szczypta mielonych goździków
- 2 jajka
- 3 łyżki bułki tartej
- sól, świeżo zmielony pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- W misce wymieszaj mięso mielone z rozmiękczoną w mleku bułką oraz jajkami. Dodaj przyprawy: czosnek, cynamon, kardamon, goździki oraz otartą skórkę z cytryny. Dodawaj stopniowo bułkę tartą, aby masa dała się dobrze formować. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem.
- Uformuj z masy drobne pulpeciki na więlkość skorupki orzecha włoskiego. Smaż na oleju ze wszystkich stron na złotobrązowy kolor. Podawaj z konfiturą z żurawiny i ziemniakami.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Swedzka. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz