czwartek, 12 marca 2015

Harissa - pikantna pasta chilli

Harissa

- pikantna pasta chilli z Tunezji


Harissa stanowi rodzaj ostrej pasty, któą wytwarza się z papryczek chilli, czosnku, kolendry oraz kuminu, czy także kminku zwyczajnego oraz oliwy. Czasami harissa zawiera także pomidory. Pasta stanowi tradycyjny dodatek do potraw kuchni tunezyjskiej oraz innych krajów Maghrebu. Pochodzi z Tunezji, ale równie powszechnie używana jest w Libii, czy także Armenii. Harissa sprzedawana jest w tubkach, czy puszkach, jednakże bardzo wiele kobiet przygotowuje je samodzielnie w domu. Najczęściej pastę dodaje się do popularnego w Tunezji kuskusu, ale także doprawia się harissą makarony, kanapki, czy zupy. Ostrość harissy zależna jest od ilości oliwy w paście - kapsaicyna zawarta w papryczkach chilli rozpuszcza się w tłuszczach. Im więcej oliwy w paście, tym jej smak jest łagodniejszy. Jest to prosty sposób, jakim reguluje pikanterię potrawy. Harissa ma wyjątkowy aromat i smak. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Zachęcam do jej przygotowania, już jej bardzo mała ilość wzbogaci potrawę i nada jej wyraźnego charakteru.Składniki:
  • 24 suszone papryczki chilli
  • 6 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka soli
  • 4-5 łyżek oliwy
  • 2 łyżeczki mielonej kolendry
  • 2 łyżeczki mielonego kuminu

Przygotowanie:
  1. Papryczki zalej gorącą wodą i mocz je przez około 40 minut. Osusz, wytnij szypułki z gniazdami nasiennymi. Następnie pokrój na drobnoe kawałki.
  2. Obierz ząbki czosnku i posiekaj, połącz z papryczką chilli oraz oliwę. Zblenduj na gładką masę.
  3. Dopraw całość solą, kolendra i kuminem. Wymieszaj całość do uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Przełóż pastę do słoiczka i przechowuj do miesiąca czasu w lodówce. Mieszaj co jakiś czas i skrapiaj oliwą, aby pasta nie wysychała.
Przepis zaczerpnięty z Filozofia smaku

Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz