niedziela, 22 stycznia 2017

Duńska pieczeń z jabłkami i cebulą

Duńska pieczeń wieprzowa

- z jabłkami i cebulą


Dania rybne powszechnie uchodzą za podstawę jadłospisu wszystkich mieszkańcw krajów skandynawskich. Zaskakującą zatem może wydawać się informacja, że sytuacja ma się zgoła inaczej jeżeli chodzi o Danię. W tym najmniejszym sposród krajów nordyckich zjada się więcej nie tyllko mięsa w znaczeniu ogólnym, ale samej wieprzowiny niż ryb. Dania słynie z wysokiej jakości mięsa wieprzowego, a sama hodowla świń jest zarówno intesywna, jak i nowoczesna. Wieprzowina stanowi dochodowy towar eksprtowy dla Duńczyków, a co jest ciekawe, jednym z jego najważniejszych odbiorców jest Japonia. Przepisów z wykorzystaniem wieprzowiny można odnaleźć wiele w tamtejszych książkach kulinarnych. Na duńskim stole często gości pieczony schab z jabłkami, który zdecydowałam sie przygotować. Helstegt svinekam, jak nazywany jest w Danii, to świetny pomysł na rodzinny obiad. Jest smaczny i szybko znika z talerza, a o to przeciecież chodzi, każdemu kto obiad przygotowuje. 


Składniki:
  • 1 kg wieprzowiny na pieczeń
  • 2-3 łyżki soli oraz świeżo zmielonego pieprzu
  • 3 lekko kwaśne jabłka, pokrojone w ósemki
  • 1 czerwona cebula, pokrojona w słupki
  • 1/4 kg ziemniaków, pokorkrojonych w ćwiartki
  • pieprz, świeżo zmielony pieprz
  • 1 gałązka rozmarynu, posiekanego

Przygotowanie:
  1. Natrzyj mięso solą z pieprzem i włóż do żaroodpornego naczynia. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 80 minut. 
  2. W połowie pieczenia ułóż wokół mięsa przygotowane wcześniej warzywa i oprósz je lekko pieprzem. Dodaj rozmaryn. Upieczone mięso idstaw na 10 minut, następnie pokrój na plastry i podawaj.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Skandynawska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz