Pieczone piersi gęsi
-w jabłkach i z majerankiem
Niegdyś Polska słynęła z potraw przyrządzonych z gęsiny. Dzisiaj sprzedajemy stosunkowo dużo mięsa gęsi, ale poza granice Polski, sami spożywamy ją bardzo rzadko. Fakt jest taki, że spośród mięsa drobiowego cena gęsiny jest wysoka. Pieczona gęś jest tradycyjną polską potrawą, warto mimo kosztów ów tradycję kulinarną chociażby od święta pięlęgnować. Gęsina, co prawda jest tłusta, ale warto pamiętać, że jej tłuszcz jest zdrowszy i lepiej przyswajalny dla człowieka niż pozostałych zwierząt rzeźnych. Ponadto, gęś zawiera wiele wartości odżywczych, dostarcza białko, kwasy omega 6, a także jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, m.in. niacyny, witaminy B6, ryboflawiny, żelaza, cynku, miedzi, czy też selenu. Ponieważ, gęsiny nie miałam okazji wcześniej spróbować, uznałam, że najrozsądniej będzie ją przygotować tradycyjnie po polsku, czyli pieczoną w jabłkach z dodatkiem sporej ilości majeranku, z którą smak mięsa doskonale współgra. Idealny dodatkiem do tak przygotowanej piersi gęsi będą gotowane młode ziemniaki, ale także kasza jaglana, czy pęczak. Z pewnością jest to przyjemna pozycja na solidny polski obiad.
Składniki dla 2-3 osób:
- 1 kg piersi z gęsi
- 4-5 łyżek majeranku
- 1/2 kg jabłek winnych,
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Piersi gęsi umyj, włóż do miski i zalej wodą. Dodaj 2 łyżki soli i pozostaw na noc. Następnego dnia osusz piersi z solanki natnij skórę piersi w kilku miejscach i otocz w wymieszanych wcześniej przyprawach: majeranku, soli, pieprzu i wyciśniętym ząbkach czosnku. Włóż piersi na godzinę do lodówki.
- Rozgrzej piekarniki do 200 stopni Celsjusza. Umyj jabłka, obierz i pokrój je na ćwiartki. Wymieszaj w majeranku, soli i pieprzu. Wyłóż jabłka na spód brytfanny. Na nie wyłóż piersi gęsi. Naczynie przykryj i piecz przez 1 godzinę. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 170 stopni Celsjusza i piecz przez kolejne 1,5-2 godziny. W czasie pieczenia podlewaj mięso sosem, który będzie powstawał podczas pieczenia.
- Wyłóż piersi na talerze. Najlepiej będzie smakowało w zestawieniu z młodymi ziemniaczkami, posypanymi koperkiem.
Przepis zaczerpnięty-zmodyfikowany z Kuchnia Breni
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz