środa, 31 grudnia 2014

Szaszłyki po gruzińsku

Szaszłyki po gruzińsku

- w pikantnej marynacie


Kiedy po raz pierwszy zapytałam swojego gruzińskiego znajomego, jakie są potrawy typowo gruzińskie, ponieważ chciałam spróbować którąś przygotować, ten odpowiedział mi natychmiast szaszłyk. Zaskoczyła mnie ta odpowiedż, ponieważ szaszłyki nie kojarzyły mi się wtedy tak bardzo z Gruzją. Pierożki chinkali, placki chaczapuri, czy lobiani - to są typowe gruzińskie potrawy, ale szaszłyk? Jednakże, wracając pamięcią do niegdyś bogatego w barki różnych narodowości Jarmarku Europa przypomniałam sobie budkę serwującą dania gruzińskie. Były pełne grillowanego mięsa nadzianego na szpadki. Zatem tak - szaszłyki są jak najbardziej gruzińskim specjałem. Jak zostałam pouczona - ów szaszłyki nie powinno się przygotowywać z drobiu, a z wieprzowiny, baraniny, czy też ewentualnie wołowiny.  Jest to danie stworzone dla gruzińskich mężczyzn, pełne mięsa, pożywne, nie zważające na kalorie. Do szaszłyków idealnie sprawdzą się gruzińskie sosy, takie jak: adżika, tkemali, czy bażi.




Składniki dla 3-4 osób:
  • 500 g polędwiczki wieprzowej
  • 1 czerwona papryka
  • 1 żółta papryka
  • 1 cebula
Marynata:
  • 1 szklanka gęstego jogurtu
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry
  • 1/2 łyżeczki ostrej mielonej papryki
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie:
  1. Umytą polędwiczkę pokrój w kostkę o średnicy około 2 cm. Przygotuj marynatę: posiekaj czosnek i wymieszaj ze szklanką jogurtu. Dodaj przyprawy: kolendrę, ostrą paprykę oraz sól. Wymieszaj pokrojone mięso i odstaw do lodówki na około godzinę.
  2. Paprykę umyj, wytnij gniazda nasienne i pokrój na mniejsze kawałki, odpowiadające kawałkom mięsa. Cebule przekrój na ćwiartki, następnie oddziel warstwami. Na drewniane patyczki do szaszłyków nadziewaj zamarynowane mięso, paprykę czerwoną, żółtą i cebulę.
  3. Szaszłyki smaż na patelni grillowej lub opiekaj na tradycyjnym grillu aż zarumienią się ze wszystkich stron. Podawaj gorące.




Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z kuchnia z wyrakiem

Smacznego!

2 komentarze:

  1. Ten post pilnie potrzebuje uzupełnienia o przepisy na wspomniane sosy...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po malutku, wszystko przed nami! Póki co przepis na sosy z bloga, z którego korzystałam przy przygotowaniu szaszłyków "Kuchnia z wyrakiem":

      tkemali: http://kuchniazwyrakiem.blogspot.com/2013/09/kuchnia-kaukaska-sos-tkemali-ostry.html

      adżika: http://kuchniazwyrakiem.blogspot.com/2013/11/adzika-gruzinski-naprawde-ostry-sos.html

      bażi: http://kuchniazwyrakiem.blogspot.com/2013/11/gruzinski-sos-orzechowy-bazi.html

      Usuń