czwartek, 1 stycznia 2015

Kuchnia polska w przepisach Lucyny Ćwierczkiewiczowej

Kuchnia polska w przepisach Lucyny ĆwierczkiewiczowejTytuł: "Kuchnia polska w przepisach Lucyny Ćwierczkiewiczowej"
Autor: Przepisy Lucyna Ćwierczkiewiczowa, opracowanie Anna Chrzanowska
Ilość stron: 448
Wydawnictwo, rok: Nowy Świat, 2007

Francja miała Julię Child my byliśmy lepsi. Już w XIX wieku Pani Lucyna dzieliła się swoją wiedzą w jaki sposób prowadzić dom i kuchnię. Swoimi poradami dzieliła się takich książkach jak 365 obiadów za pięć złotych (1860), Podarunek Ślubny (1885) czy Poradnik porządku i różnych nowości gospodarczych (1876). Jak na tamte czasy były to nowatorskie pomysły.  W swoich książkach stawiała nie tylko na kuchnię tradycyjną, ale i modną w tamtych czasach, kuchnię francuską. Oprócz książek kucharskich co oku wydawała Kalendarz na rok...kolęda dla gospodyń. Prowadziła także rubrykę w magazynie kobiecym Bluszcz dotyczącą mody i kuchni.
pani Lucyna z domu von Bachman przyszła na świat w 1829 roku natomiast zmarła w 1901 i spoczęła na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Reformowalnym. Ciekawostką jest też to iż posiadała dwóch mężów, co jak na tamte czasy było niespotykane.
Kuchnia Polska jest książką uwspółcześnioną. Przepisy które znalazły się w zbiorze są poddane kryterium użyteczności i uwspółcześnione. No bo któż z nas zleca służbie oczyszczenie półtuszy? Każdy przepis jest oznaczony dwoma rodzajami znaków: gwiazdki jako poziom trudności, i zegar jako czasochłonność.Na górze każdej strony znajduje się także zmiana miar na współcześnie używane.

Rozdziały
 1. Zupy i dodatki do zup
 2. Sosy
 3. Pasztety, paszteciki i pierogi
 4. Potrawy z mięsa ( z podziałem na rodzaj mięsa)
 5. Drób
 6. Ryby i raki
 7. Potrawy mączne i jajeczne
 8. Sery, masło, krochmale, kasze
 9. Konserwy i marynaty bez cukru
 10. Jarzyny i sałaty
 11. Desery ( w tym: leguminy,kompoty, kremy i galarety, lody i inne przysmaki)
 12. Przetwory owocowe
 13. Pieczywa, ciasta i ciasteczka
 14. Wódki likiery wina i inne napoje

Na końcu znajduje się dodatek 365 obiadów czyli dyspozycja obiadów na dany miesiąc (i dzień) z dostosowaniem potraw do produktów odpowiedniej pory roku. A zdjęcie poniżej przedstawiające największe dzieło Lucyny Ćwierczkiewiczowej według wydania XXIII, opracowane do druku, poprzedzone wstępem i zaopatrzone w słowniczek przez Jana Kalkowskiego, polskiego dziennikarza, redagującego niegdyś słynną rubrykę "Jedno danie" w Przekroju.

365 obiadów według wydania XXIII, KAW, Kraków 1985

Miłego czytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz