Pikantne ciasto z owczym serem
- bułgarski obiad po wegetariańsku
Bułgarzy spożywają bardzo duże ilości sera. Przeciętny obywatel tego kraju zjada przynajmniej kilogram sera w ciągu tygodnia. W Bułgarii znaczenie mają 2 rodzaje sera: biały - sirene oraz żółty kaszkawał. Sirene przypomina grecki ser feta, jednakże ma mniej słony smak. W porównaniu do fety jest także bardziej kruchy i delikatniejszy. Jest serem półtwardym solankowym. Wyrabiany jest z różnych rodzajów mleka od owczego, koziego, po krowi, a nawet bawoli. Za najlepszy według Bułgarów uważany jest sirene z mleka owczego. Jest składnikiem obecnym w niezliczenie wielu potrawach kuchni bułgarskich. Najczęściej spożywany jest w najprostszej postaci, tzn. pokrojony w grube plastry, czy też kostkę, skropiony oliwą i oprószony słodką papryką lub ziołowym pieprzem. Sirene stanowi dodatek do popularnych w Bułgarii omletów, sławnej banicy, czy sałatki szopskiej. Dzisiaj prezentujemy ciasto z nadzieniej z sera owczego i szpinaku. Danie bardzo sycące i bezmięsne. Najlepiej smakuje z dodatkiem pokrojonych świeżych pomidorów.
- 500 g świeżych liści szpinaku
- 1/2 pęczka dymki, drobno pokrojonej
- 3-4 łyżki oliwy
- 1 pęczek kopru, drobno posiekanego
- 200 g sera owczego sirene (może być zamiennie feta)
- 2 jajka
- 3 płaty ciasta yufka (użyłam francuskiego)
- sól, świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie:
- Na rozgrzanej patelni z oliwą usmaż cebulę dymki. Dodaj szpinak i gotuj na dużym ogniu. aż zwiotczeje, a woda odparuje. Odstaw do wystygnięcia, następnie posiekaj i przełóż do miski.
- Pokrój drobno ser, wsyp go do miski i dodaj jajka. Przypraw solą i pieprzem. Dodaj szpinak oraz posiekany koperek, wymieszaj całość.
- Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Formę o średnicy około 28 centymetrów. wysmaruj jedną łyżką oliwy. Wyłóż połowę ciasta na dno formy - użyłam tortownicy. Na ciasto wyłóż farsz serowo-szpinakowy i dobrze przygnieć. Przykryj farsz pozostałym płatem ciasta.
- Ponakłuwaj wierzch ciasta i wsadź do piekarnika. Piecz przez 35-40 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza, aż się zarumieni. Najlepiej podawać ciepłe z dodatkiem pokrojonego na ćwiartki pomidora.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Bułgarska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz