niedziela, 15 września 2013

Chimichanga z wieprzowiną

Chimichanga z siekaną wieprzowiną

- tortille zawijane z lekko pikantnym, rześkim farszem


Chimichanga jest to potrawa o rodowodzie meksykańskim, aczkolwiek, podobnie jak w przypadku burrito, czy chilli con carne Stany Zjednoczone również są podawane jako miejsce narodzin dania. Potrawa przypomina burrito, jest to zawinięty w kieszeń placek tortilli wypełniony farszem mięsnym z dodatkiem warzyw: fasoli, cebuli, pomidora, smażony w głebokim oleju lub maśle. Bywa, że dodaje się także ryż lub ser. Danie podaje się z dodatkiem pikantnych sosów, ale także z delikatnym guacamole. Chimichanga jest najbardziej popularna na północy Meksyku, w stanach takich jak Sonora, czy Sinaloa. Chimichanga zwana jest także chivichanga czy chimmy chonga. Co ciekawe, nazwa chimichanga gdzieniegdzie funkcjonuje jako slangowe określenie kobiecego biustu. Jak wcześniej wspomniałam, pochodzenie  potrawy nie jest dokładnie znane. Dwa kraje i kilka osób przywłaszcza sobie chwałę bycia autorem dania. Jedną z nich jest Monika Flin z Tuscon w Arizonie, właścicielka restauracji El Charro twierdzi, że wymyśliła chimichanga niechcący upuszczając ją do głebokiego tłuszczu w 1922 roku. Później samozwańcza autorka stwierdziła, że ów danie jest jednak odpowiednikiem jednej z hiszpańskich potraw. Innym domniemanym wynalazcą jest Woddy Johnson, twórca Macayo's Mexican Kitchen. W 1946 roku dokonał ekperymentu smażąc placek z burrito w głębokim oleju, z efektem umieszczenia nowo powstałego przysmaku w menu restauracji Woody's El Nido. Oficjalne źródła nie potwierdzają, aby jedna z wyżej wymienionych, a także szeregu innych osób była prawomocnym pomysłodawcą dania. Najbardziej prawdopodobne jest, że to meksykańscy immigranci przywieźli chivichanga do Stanów Zjednoczonych z Sinaola do Arizony. Z tą róznicą, że w Meksyku danie jest stosunkowo małe. Niewątpliwie chimichanga to kolejna potrawa kuchni Tex-Mex, a najbardziej trafne miejsce powstania wydaje się być Pima County w Arizonie. 


Składniki:
  • 250 g wieprzowiny pokrojonej w drobną kostkę
  • 2 ziarna czarnego pieprzu
  • 3 obrane ząbki czosnku
  • 3 szklanki wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka sproszkowanego kminku
  • 1/ 2 szklanki posiekanej świeżej kolendry (użyłam pietruszki)
  • 1 mała, drobno posiekana czerwona cebula
  • 1 drobno posiekana zielona papryczka jalapeno, pozbawiona szypułki (użyłam czerwonej chilli)
  • 1 pomidor , drobno psoiekany, pozbawiony skóry
  • 1 garść czerwonej fasoli
  • 4 duże pszenne tortille
  • olej do smażenia lub masło
  • dodatkowo: ser żółty, gęsta śmietana, sos sambal oelek lub chilli

Przygotowanie:
  1. Wlej wodę do rondla. Dodaj wieprzowinę, ziarna pieprzu, czosnek, sól i kminek. Gotuj na wolnym ogniu przez około 1 godzinę, aż mięso stanie się miękkie. Odcedź i pozostaw do wystygnięcia.

  2. Usuń ziarna pieprzu. Pokrój czosnek i większe kawałki wieprzowiny na jeszcze mniejsze. W większej misce połącz wieprzowinę, czosnek, kolendrę, cebulę, chilli, fasolę i pomidora. 

  3. Rozłóż nadzienie na wszystkie tortille i posyp serem. Zwiń je starannie, a w razie potrzeby i dodatkowego zabezpieczenia użyj wykałaczek.

  4. Rozgrzej olej lub masło na dostatecznie dużej patelni i smaż tortille w głębokim tłuszczu aż się przyrumienią. Uważaj, ponieważ łatwo je przypalić. W razie potrzeby odsącz nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku. Na wierzch usmażonych tortilli posyp starty żółty ser lub w plasterku. Przekrój każde chimichanga na pół. Podawaj z sosem ze śmiatany i sambal oelek lub chilli, czy guacamole.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Meksykańska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita


Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz