sobota, 11 maja 2013

Sushi - futomaki, uramaki i nigiri

Sushi

- wizytówka z Japonii: futomaki, uramaki i nigiri sushi


Najbardziej znane danie Japonii, które stało się jej symbolem. Sushi chwalone jest przez dietetyków ze względu na swoje właściwości zdrowotne, smakosze zakochali się w finezji tego dania. Na świecie powstaje coraz więcej barów i restauracji specjalizujących się w oferwaniu japońskiego specjału. W Polsce stało się popularne ostatnimi czasy, ale w Japonii znanejest  już od XVIII wieku. Za twórcę współczesnego sushi uznany jest Yohei Hanaya, restaurator z Tokio z początku XIX wieku, który oferował świeże ryby podawane na kulkach ryżu wraz z herbatą na przenośnym barze zwanym yatai. Autor szybko znalazł naśladowców i od tego momentu sushi stało się japońskim fast foodem. Jednakże to określenie według mnie zupełnie nie pasuje do określenia tego dania. Sam proces przygotowawczy składa się z kolejnych etapów, niektórych  bardziej czasochłonnych. Wykonanie sushi na pewno wymaga skupienia uwagi i zwinnych dłoni.  Japończycy wyjątkową wagę przywiązują do estetyki wyglądy potrawy oraz jej symboliki. Kompozycje sushi mają cieszyć umysl i wprowadzać w odpowiedni nastrój. Sposób podania potrawy powinny byc utrzymane w filozofii zen, akcentować szlachetną ascezę oraz wysmakowaną kompozycję. Produkowane są specjalne naczynia do serwowania sushi. Orygianle sushi powinno zawierać surowy kawałek ryby, na ten krok jeszcze się nie odważyłam. Ryż do sushi


Składniki:
 • 3 szklanki białego ryżu krótkoziarnistego (600 g)
 • 3 szklanki wody (750 ml)
 • 1/2 szklanki (125) octu ryżowego
 • 1/4 szklanki cukru
 • 1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
 1. Wsyp ryż do dużej miski, zalej zimną wodą i odcedź. Powtórz trzykrotnie - woda powinna być w miarę przejrzysta.Odstaw ryż do sitka i pozostaw na około 30 minut.

 2. Przygotuj ocet do sushi: Wymieszak w szkalnce ocet ryżowy, cukier i sól - aż do całkowitego rozpuszczenia cukru.

 3. Umieść odcedzony ryż wraz z wodą w średniej wielkości garnku, przykryj i doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu, cały czas pod przykryciem, aż do wyparowania wody (około 12 minut). Zdejmij ryż z ognia i pozostaw do wystygnięcia.

 4. Przełóż ryż do niemetalwej miski, drewnianą szpatułkąkrój ryż ostrym kątem, aby jak najlepiej odseparować ziarenka z powstałych grud. Podczas mieszania - rozdrabniania stopniowo dodawaj ocet do sushi. Podczas przyrządzania sushi  ryż trzymaj przykryty wilgotnym ręcznikiem kuchennym, tak aby nie wysechł.
Sushi:
 • 1 opakowanie arkuszy prażonych wodorostów yaki-nori
 • 3 szklanki przygotowanego ryżu do sushi
 • 1 opakowanie wędzonego łososia (150 g)
 • 1 opakowanie surimi, pokrojonego wzdłuż
 • 1 opakowanie awokado, pokrojonego w wąskie paski
 • 1/2 ogórka, pozbawionego gniazd nasiennych i pokrojonego wzdłuż na plasterki
 • 1 ogórek kiszony, pokrojony wzdłuż na cienkie plasterki
 • 3-4 łyżki majonezu
 • około 3-4 łyżek kawioru najlepiej czerwonego (użyłam czarnego)
 • ziarna sezamu jasnego i ciemnego do posypania (powinny być odtłuszczone)

Dodatkowo: gotowa pasta wasabi, różowy marynowany imbir, ciemny sos sojowy, mata bambusowa do rolowania, ostry nóż

Futomaki sushi

- grube rolkiPrzygotowanie:

1.  Ułóż arkusz yaki-nori na bambusowej macie błyszczącą stroną do dołu - w odległości około 2 cm od krawędzi maty. 

2. Przygotuj miseczkę z wodą i zwilż w niej palce. Nałóż ryż na środek arkusza i równomiernie go rozprowadź po nim.Często mocz palce w wodzie, inaczej ryż będzie przywierał do dłoni, zamaist yaki-nori. Pozostaw 2 cm pas przy krawędzi arkusza. Na wysokości około 1/4 ryżu przez pas wyłożony według uznania przygotowanymi składnikami: majonezem, ogórkiem, surimi, łososiem i awokado.3.  Po krawędziach yaki-nori nie pokrytych ryżem rozsmaruj odrobinę pasty wasabi. Unieś brzeg maty i sukcesywnie stosunkowo ciasno jednakże delikarnie zawijaj arkusz, aby ten owinął się wokół nadzienia i ryżu.4. Odwiń matę i połóż rolkę sushi i połóż ją złączeniem do dołu na drewnianym blacie. Ostrym nożem pokrój rolkę na około 3-centymetrowe kawałki. Przed każdym kolejnym cięciem przetrzyj nóż wilgotną ściereczką. Wyłóż na płaskim talerzu kawałki sushi obok siebie.


Uramaki sushi

- rolki z ryżem na zewnątrzPrzygotowanie:

1. Ułóż płat algi morskiej błyszczącą stroną do dołu na bambusowej macie 2 cm od krawędzi maty. Rozłóż ryż w ten sam sposób, co w przypadku futo-maków Posyp ryż czarnym sezamem lub kawiorem i jasnym sezamem - według uznania. Bardzo delikatnie chwyć algi i odwróć arkusz do góry nogami - na macie wyłóż folię spożywczą dla ułatwienia.2. Rozprowadź po brzegach arkusza yaki-nori wasabi, a na 1/4 wysokości wyłóż warzywa i łososia lub surimi. Roluj matę tak, aby yaki-nori owinęło się wokół ryżu i nadzienia. Delikatnie, ale ciasno uciskaj formowaną rolkę. Odwiń matę i jeśli użyta została folia spożywcza - nie rozwijaj z niej rolki. Wpierw pokrój rolkę na kawalki, następnie odwiń z foliowej otoczki. Krój rolkę ostrym nożem, za każdym razem przecieraj, aby do ostrza nie przywierał osad z ryżu. Wyłóż ura-maki na talerzu obok futo-maków.


Nigiri sushi

- ręcznie formowane


Nigiri po japońsku znaczy ugniatać. Ten rodzaj sushi nabiera ciepła pod wpływem dłoni, która formuje jego kształt. Nigiri-zushi, to obok maki-sushi najpopularniejsza postać tej potrawy. Na wierzchu ryżowego paluszka kładzie się rybę, czy inny owoc morza.


Przygotowanie:

 1. Zwilż dłonie wodą. Nabierz około 1 łyżki ryżu i delikatnie ugniatając nadaj mu porostokątny ksztalt.
 2. Cienki plaster łososia nałóż podłużnie na wierzchu ryby, ciągle trzymając formę w dłoni. Przyciśnij lekko, tak aby plaster połączył się z ryżem, uważaj jednocześnie, aby ryż się nie rozsypał.
 3. Nigiri sushi podawaj  z dodatkiem sosu sojowego w oddzielnej miseczce, Bardzo ostrożnie chwytaj porcje pałeczkami, gdyż ten rodzaj sushi jest wyjątkowo delikatny.

Wskazówki: ryż do sushi, arkusze prażonych wodorostów yaki-nori, ocet ryżowy, różowy imbir marynowany i wasabi zakupiła, w sklepie internetowym z żywnością orientalną.


Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Japońska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Jeżeli rozmaskowałeś się w daniach kuchni japońskiej, może zainteresuje Cię także:
Smacznego!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz