czwartek, 23 maja 2013

Makaron z białymi szparagami i cukinią

Farfalle z białymi szparagami i cukinią

- afrodyzjak we włoskiej kuchni miłości



Szparagi uznawane są za jedne z najsmaczniejszych warzyw. Ceni się je ze względu na ich walory smakowe i lekkostrawność. Na targowiskach dostępne są dwie odmiany wypustek szparagów - białe i zielone, stanowią one pędy tego samego gatunku. Różne kolory są efektem sposobu uprawy warzywa - zielone wyrastają na powierzchnię gruntu, białe rosną przysypane ziemią. Szparag uprawiany był już w starożytności przez Egipcjan, Greków oraz Rzymian. A teraz pora na najciekawsze: w róznych cywilizacjach, warzywo pełniło rolę symbol falliczny. Nie trudno się domyśleć, czemu - młode pędy przypominają bowiem prącie w czasie wzwodu, z tego względu uważane są za afrodyzjak.  Starożytni Rzymianie stosowali wyrafinowaną aluzję o treści "Zrób to, zanim ugotują się szparagi".  Okres surowego średniowiecza chwilowo uciszył popularność wulgarnego warzywa, ponowne przebudzenie nastąpiło w XVI wieku, gdzie zdobył wielbicieli w Anglii, Francji oraz Niemczech. Zaskakujący jest fakt, że w Polsce można spotkać szparagi dziko rosnące na terenie całego kraju - głównie w południowej części, aczkolwiek nie na terenach górzystych. Obecnie największym eksporterem szparagów są Chiny.  Szparagi są wysoko cenione także ze względów zdrowtnych, są bogate w witaminy i sole mineralne. W wielu krajach traktuje się je jako rośliny lecznicze. Szczególnie kobiety powinny mieć je w swoim menu, ze względu na bogatąe źródło kwasu foliowego. Ponadto, zawierają przeciwutleniacze, w ten sposób działają korzystnie na skórę. Wyciąg z pędów warzywa powoduje spadek ciśnienia tętniczego oraz prawidłową pracę serca. W Anglii i Indiach stosuje się szparagi powszechnie w leczeniu impotencji -   badając tą kwestię, można uznać, że ma to wpłwy na potencję, bowiem spożycie szparagów dostarcza organizmowi wielu odżywczych składników, tym samym poprawiają ogólny stan zdrowia - a idąc dalej - poprawiają potencję i zwiększają libido. Reansumując - biorąc pod uwagę wszelkie atuty tego warzywa, grzech odmówić jego konsumpcji. Polecam, subtelne w smaku, w sam raz dla kobiecego podniebienia farfalle z białymi szparagami i cukinią:


Składniki:
  • 1 pęczek białych szparagów
  • 1 średniej wielkości cukinia
  • 200 g makaraonu farfalle
  • 1 ząbek czosnku, dorbno posiekany
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1/3 drobno startego żółtego sera
  • pieprz, sól do smaku
Białe szparagi


Przygotowanie:
  1. Obierz szparagi z łykowatej skóry - najlepiej do tego użyć obieraczki do warzyw. Pokrój szparagi na 4 centymetrowe kawałki.
  2. Do wrzącej osolonej wody wrzuć makaron, gotuj według przepisu - około 15 minut. Po 5 minutach wsyp pokrojone części łodygi szparagów, a za kolejne 5 minut dodaj główki.
  3. W międzyczasie cukinię pokrój na cienkie podłóżne plasterki - również za pomocą obieraczki do warzyw. Rozgrzej 1 łyżkę oliwy na patelni i zeszklij czosnek, dodaj plastry cukinii i lekko podsmaż.
  4. Odcedź makaron i szparagi, do garnka wsyp usmażony czosnek i cukinię, wymieszaj. Dodaj 2 łyżki oliwy , przypraw solą i pieprzem, ponownie zamieszaj. Wyłóż na miski lub talerze oprósz startym serem i podawaj ciepłe.


Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz