czwartek, 9 maja 2013

Tarta cytrynowa

Tarta cytrynowa

powiew orzeźwienia w upalny dzień


We francuskim mieście Mentona każdego roku obchodzone jest święto cytryny, kończące się sezon zimowy. Cytryna - zwana cytryną zwyczajną, czy też właściwą, pochodzi z południowo wschodnich Chin, co ciekawe już nie jest spotykana w stanie dziko rosnącym, czy hodowanym. Drzewo cytrynowe powstało najprawdopodobniej ze skrzyżowania limy i cytrona.  Owoc jest doskonałym źródłem witaminy C i B1. W Europie pojawiła się w XI wieku, a do Ameryki trafiła za sprawą Krzysztofa Kolumba. Popularność cytryny przypada po roku 1720, w tym okresie dowiedziono jej skuteczność w walce z groźną chorobą popularną wśród marynarzy - szkorbutem. Pod koniec XVIII wieku nakazano załodze angielskiej floty spożywać codziennie 30 g soku z cytryny, co okazało się najlepszym i najprostszym rozwiązaniem uchronienia się przed szkorbutem. Obecnie najwięcej plantacji cytryn mają takie kraje jak Stany Zjednoczone, Włochy, Brazylia, Meksyk, Grecja i Hiszpania. Mimo, że smak cytryny wykrzywia niemoralnie nasze twarze, to jednak jest jednym z najpopularniejszych owoców dodawanych do najrozmaitszych rodzajów potraw.Składniki:
 • 1 1/2szklanki mąki
 • szklanka cukru pudru
 • 15 dag masła
 • 2 żółtka
 • cukier wanilinowy
 • 1 1/2 szklanki cukru
 • 6-7 cytryn
 • płatki migdałowe

Przygotowanie:
 1. Mąkę łączymy z cukrem pudrem, cukrem wanilinowym, żółtkami i masłem. Zagniatamy ciasto tak by się lepiło. Wkładamy do folii aluminiowej i wstawiamy do lodówki na około godzinę.
 2. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na placek. Przykryty dodatkowym papierem do pieczenia i obciążony fasolą pieczemy przez 12 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
 3. Zdejmujemy obciążenie z ciasta  i schładzamy.
 4. Cytryny sparzamy i kroimy na dość cienkie plasterki. W rondlu gotujemy syrop z 1/4 szklanki wody i szklanki cukru. Gdy zacznie wrzeć wrzucamy partiami plasterki cytryn. Gotujemy przez 2 minuty na małym ogniu i wyciągamy na sitko.
 5. Plasterki układamy na cieście, posypujemy 1/4 szklanką cukru i wstawiamy na 25 minut do piekarnika.
 6. Po wyjęciu i wystygnięciu posypujemy płatkami migdałowymi.

Uwagi:
Wybrałam raczej większe cytryny bo łatwiej się je kroi. Samo ciasto po upieczeniu wydaje się suche ale cytryny dodają mu soku i wychodzi dość soczyste.

Przepis zaczerpnięty -zmodyfikowany  z "Atlas Kulinarny Świata: Francja Południowa" Gazeta Wyborcza.

 Smacznego !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz