poniedziałek, 6 maja 2013

Stir Fried Beef with Noodles

Smażona wołowina z makaronem

- ucieczka w stronę orientu słodkim sosem chilli, rybnym i ostrygowym wyścielona


Thịt Bò Xào Hành Tây oznacza smażoną wołowinę  na szybko (stir fry) z cebulą. Chyba każdy z nas jadł wołowinę z cebulą w postaci gulaszu. Wietnamczycy przedstawiają zupełnie inny pogląd na tą potrawę. Przede wszystkim, wiodący słono słodki smak zawdzęcza sosom ostrygowemu i rybnemu, a także słodkiemu sosowi chilli. Kuchnia wietnamska jest bardzo zbliżona do kuchni chińskiej - Chiny od zawsze miały silny wpływ kulturowy na kraje sąsiadujące, Wietam był szczególnie podatny. Charakterstyczną różnicę stanowi fakt, że o ile w kuchni chińskiej prym wiedzie sos sojowy, to tyle w wietnamskiej jego miejsce zajmuje rybny. Sos rybny mimo, że pochodzi z Chin stanowi najważniejszy dodatek marynaty mięsa przed przyrządzenie. Wytwarza się go ze sfermentowanych ryb, soli i wody. W wersji wietnamskiej jest słodkawy, ponieważ tam podczas procesu fermentacji dodawany jest cukier. Najlepsze do przygotowania sosu uważa się gurami- trudno mi spojrzeć na to trzeźwym okiem wracając wspomnieniami do mojego ulubieńca w akwarium - gurami mozaikowego. Surowe ryby z solą w beczkach fermentuje się do stanu plynności  w słońcu. Wietnamczycy spożywają stosunkowo mało wołowiny, najczęściej w potrawach mięsnych można znaleźć kurczaka, czy kaczkę, które łatwiej przyswajają ingerencję przypraw. Tu proces marynowania, ze względu na rodzaj mięsa jest znacznie bardziej wydłużony. Jednakże, jak smakować kuchnie wietnamską - to po całości!
Składniki:
 • 500 g krzyżowki wołowej, pokrojonej na cienkie plastry
 • 1/4 szklanki sosu rybengo (60 ml)
 • 1/3 szklanki sosu ostrygowego (80 ml)
 • 1/3 szklanki słodkiego sosu chilli (80 ml)
 • 3 ząbki czosnku zmiażdżone
 • 250 g makaronu chińskiego (w oryginale hokkien)
 • 2 cebule, grubo pokrojone
 • 1 świeża papryczka chilli, pokrojona na cienkie krążki
 • 1 sałata rzymska grubo pokrojona
 • 1 mała czerwona papryka, luźno pokrojona
 • 2 łyżki oleju rzepakowego (w oryginale arachidowego)
Makaron Chiński

Przygotowanie:
 1. Wymieszaj sosy i dodaj czosnek. Wlej sosy do miski z mięsem wołowym. Wstaw naczynie na około 3 godziny do lodówki.

 2.  Wsyp makaron do żaroodpornego naczynia i zalej wrzątkiem. Oddziel nici makaronu od siebie i odcedź.

 3. Podgrzej na patelni lub woku połowę oleju. Podsmaż mięso szybko partiami, nie przestawając mieszać - aż się zarumieni i będzie usmażone.

 4. Podgrzej pozostałą część oleju, usmaż szybko cebulę do miękkości. Dodaj papryczkę chilli, paprykę oraz na koniec sałatę rzymską. Włóż makaron oraz wołowinę na patelnię, wymieszaj ze sobą składniki. Podawaj gorące.

Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Wietnamska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Jeżeli lubisz potawy typu stir-fry tu znajdziesz inne przepisy tego rodzaju:


Smacznego!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz