środa, 15 maja 2013

Zupa szczawiowa

Zupa szczawiowa

- zupa ciepłych dni


Zupa szczawiowa, nazywana gdzieniegdzie szczawiówką, jest potrawą, która większości z nas kojarzy się ze smakiem dzieciństwa. Szczaw jest jarzyną, której nie w sposób dlużej przechować, zatem i sama zupa należy do sezonowych. Jest to tradycyjne polskie danie, ale występuje także na stołach Europy Wschodniej, czy w kuchni żydowskiej. Do ugotowania zupy wybiera się jedynie zdrowe, niezwiędnięte liście rośliny. Istnieją dwie wersje zupy w postaci chłodnika z minimalną ilością tłuszczu oraz na ciepło na wywarze z mięsa. Mama od zawsze mówiła "jedz zupy, bo zdrowe", jeśli chodzi o zupę szczawiową można wejść tu na droge  otwartej dyskusji. Liście szczawiu zawierają szczawian potasu, który po skonsumowanu wiąże się z wapniem, w ten sposób tworząc szczawian wapnia, który już nie jest dla nas przyswajalny. Osoby cierpiące na kamicę nerkową, reumatyzm, czy artretyzm powinny raczej jej unikać, a reszta dozować sobie przyjemność jej smaku. Zatem łasuchy wszystko z umiarem!



Składniki:
  • 2 litry bulionu warzywno-mięsnego (może być z kostki)
  • 500 g świeżego szczawiu
  • 200 g śmietany 22%
  • 2 łyżeczki masła
  • 1 łyżeczka mąki
  • szczypta soli i cukru do smaku
  • 4 jajka, ugotowane na twardo i pokrojone na ćwiartki
  • 4-5 ziemniaków, ugotowanych i pokrojonych w kostkę
Liście szczawiu
 Przygotowanie:

1. Szczaw przebierz i oczyść z trawy, poobrywaj ogonki. Przepłucz kilkakrotnie pod zimną wodą. Posiekaj jerzynę w paseczki.

2. W rondlu rozpuść masło, dodaj szczaw i duś przez kilka minut. W niewielkiej miseczce wymieszaj dokładnie śmietanę z mąką i szczyptą soli. Przygotowaną, pozbawioną grudek masę wlej do garnka z wywarem. Dodaj ziemniaki. Doprowadź do wrzenia, przypraw solą i cukrem. 


3. Do bulionu warzywno-mięsnego dodaj uduszony szczaw. Wymieszaj. Rozlej zupę na talerze, czy miski i  dodaj jajka. Możesz  udekorować posiekanym szczypiorkiem.



Autor: Pani Mama

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz