Piadina
- ma dobry początek dnia lub jego miłe zakończenie
Piadina to podawany na ciepło cienki placek z pszennej mąki. Ten rodzaj płaskiego pieczywa wypełnia się rozmaitymi dodatkami - np. z mozzarellą, szynką dojrzewającą, salami, kiełbasą, a także rukolą, szpinakiem, grzybami, czy też podaje się je na słodko z powidłami lub czekoladą. Piada pochodzi z Włoch, a konkretnie z prowincji Emilia-Romania, położonej na północy kraju. Tradycyjnie piadiny wypiekano na terakotowych talerzach, zwanych teggia, które stawiało się na ogniu. Dzisiaj najczęściej używa się do tego grilla lub patelni. Piadiny powszechnie sprzedaje się w niewielkich budkach - piadineriach. Są one także dostępne w Polsce - chociażby w wagonach WARS. Jako ciekawostkę, dodam, że piadina była spożywana przez rosyjskich kosmonautów jako część stosowanej przez nich diety śródziemnomorskiej. Niewątpliwie piadina to bardzo smaczne danie i świetna alternatywa dla kanapki. Co prawda, Włosi nie jedzą śniadania wcale, albo mało i na słodko, to ja przygotowałam piadę jako poranny posiłek. Energia nie tylko na cały poranek, ale i na popołudnie.
- 200 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 120 ml ciepłej wody
- 50 g świeżych drożdży
- 20 g masła
Dodatkowo:
- 1 kulka mozzarelli
- 1 pomidor pokrojony w plasterki
- kilka plasterków szynki dojrzewającej, salami lub innej wędliny
- rukola, lub poszatkowana sałata
- awokado
- 1 łyżka czarnych oliwek
Przygotowanie:
- W misce przesiej mąkę z solą. Rozpuść w małej misce rozpuść w kilku łyżkach ciepłej wody. Odstaw miskę na 15 minut.
- Do miski z mąką dodaj rozpuszczone drożdże, wodę oraz pokrojone w kostkę masło. Wyrabiaj ciasto na gładkie i elastyczne. Odstaw ciasto przykryte ścierką w miejsce bez przeciągów do wyrośnięcia na 30-40 minut.
- Podziel wyrośnięte ciasto na 4 części. Z każdej części uformuj kulkę i rozwałkuj na cienki okrągły placek. Smaż placki na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy przez około 2-3 minuty z obu stron.
- Na każdy placek wyłóż dodatki i złóż na pół. Podawaj na ciepło.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z Filozofia Smaku
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz