Ryż smażony z kurczakiem
z fasolką szparagową i zielonym chilli
Ryż jest dla krajów azjatyckich tym, czy dla chrześcijańskich chleb. Odgrywa ogromną rolę w symbolice, a także jest podstawą wyżywienia. Sama nazwa ryżu, w język tajskim oznacza także sam posiłek. Tajlandia ma doskonałe warunki pod uprawę ryżu - dostatek wysokiej temperatury i obfitość opadów w porze monsunowej. Kraj ten jest głównym eksporterem ryżu na świecie - jego uprawa przynosi około 2 mld zysków rocznie i pokrywa około 20% powierzchni Tajlandii. Znane są trzy podstawowe rodzaje ryżu: biały jaśminowy, złoty i słodki ryż okrągły oraz ciemny ryż purpurowy. Ten pierwszy znany jest u nas pod określenie długoziarnisty - często jest zamiennikiem indyjskiego ryżu basmati. Ryż przed gotowaniem powinien być dokładnie wypłukany, należy tez pamiętać, że nie powinien być gotowany w osolonej wodzie. Taki ryż podaje się od razu po ugotowaniu. Ten rodzaj ryżu idealnie łagodzi ostry smak tajskich przypraw, a podkreśla smak delikatniejszych. Tajowie bardzo cenią ryż i chętnie go spożywają, obliczono, że średnio stanowi 60% kalorii całego posiłku. Dzisiaj prezentujemy ryż w postać smażonej z kurczakiem, fasolką szparagową, zieloną papryczka chilli oraz słodką czerwoną papryką. Jest to danie delikatnie ostre, lekkie w smaku a jednocześnie bardzo sycące.
Składniki dla 4 osób:
- 1/4 szklanka oleju arachidowego
- 1 cebula drobno posiekana
- 3 ząbki czosnku, zmiażdżone
- 2 świeże długie zielone papryczki chilli, pozbawione pestek i cienko pokrojone
- 1 łyżka brązowego cukru
- 500 g filetów z piersi kurczaka, grubo pokrojonych
- 1 czerwona papryka, cienko pokrojona
- 200 g zielonej fasolki, grubo pokrojonej
- 4 szklanki ugotowanego ryżu jaśminowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki sosu rybnego
- 1/4 szklanki uprażonych i drobno pokrojonych orzechów arachidowych
Przygotowanie:
- Rozgrzej w woku olej, smaż cebulę i czosnek oraz chilli. Wsyp cukier i mieszaj energicznie aż ten się rozpuści. Dodaj pokrojone filety z piersi kurczaka i smaż energicznie, aż kurczak się zarumieni. Następnie dodaj paprykę i fasolkę, kontynuuj smażenie do momentu aż warzywa zmiękną.
- Dodaj ryż, sos sojowy oraz rybny i smaż jeszcze przez chwilę, potrząsaj lekko wokiem lub mieszaj szpatułką aby składniki dobrze się wymieszały. Zdejmij z ognia i rozłóż do misek. Możesz posypać do dekoracji świeżym drobno pokrojonym szczypiorkiem. Podawaj od razu.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany "Podróże kulinarne. Kuchnia Tajska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz