Sałatka Cesarska
- idealna na śniadanie, lekki lunch, czy kolację
Sałatka jest powszechnie znana na całym świecie. Pochodzi dokładnie, co dla wielu może być to wielkim zaskoczeniem - z Meksyku. Nazwa pochodzi od imienia jej wynalazcy, Caesara Cardini, włoskiego imigranta pracującego w restauracjach w Stanach i Meksyku. Z opowieści jego córki, Rosy, wynika, że sałatka Cezara narodziła się dokładnie 4 lipca 1924 roku, w pośpiechu z wykorzystaniem z tego co z wyczerpujących się zapasów pozostało w restauracji autora w mieście Tijuana, w Meksyku. Julia Child, znana amerykańska restauratorka, twierdziła, że zwykła jadać sałatkę Cezara kiedy była dzieckiem w latach 20, w restauracji jej Ceasara Cardini. Do samego pomysłu jej utworzenia roszczą sobie prawa również pracownicy restauracji Cardiniego. Pierwsza współczesna dokumentacja Sałatki Cezar pochodzi z 1946 z menu restauracji w Los Angeles, czyli blisko dwadzieścia lat po tym, kiedy datuje się jej powstanie.
- 2 jajka ugotowane na twardo, podzielone na ćwiartki
- 6 rozdzielonych liści młodej sałaty rzymskiej
- 1 kromka pieczywa, pokrojona w kostkę
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku
- 6 cienkich plasterków boczku, pokrojonych
- 6 filecików anchois, pokrojonych
- 4 cząstki pomidorów w zalewie, pokrojonych drobno
- 4 pomidorki koktajlowe, pokrojone na ćwiartki
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka startego parmezanu
- szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu
Sos:
- 1 łyżka musztardy, najlepiej Dijon
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka sosu worcester
- 1 łyżka oliwy
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku
Przygotowanie:
- Umyj liście sałaty i porwij je w rękach na mniejsze części wrzuć do miski.
- Przygotuj grzanki: kawałki pieczywa wymieszaj z oliwą i zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Usmaż na patelni aż się zrumienią. Wsyp do miski z sałatą. na tej samej patelni usmaż plasterki boczku. Pokrój filety anchois, pomidory w zalewie i zwykłe pomidory - wsyp do miski. Dodaj ćwiartki jajka ugotowanego na twardo.
- Przygotuj sos, mieszając wszystkie składniki ze sobą. Polej nim składniki w misce. Posyp parmezanem, szczyptą soli i pieprzu.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz