środa, 19 marca 2014

Mango lassi

Mango lassi

z dodatkiem kardamonu


Lassi to najpopularniejszy napój indyjski, ceniony ze swoich właściwości orzeźwiających w upalne dni. Przyrządza się go z jogurtu, wody i przypraw. Istnieją dwie odmiany lassi - słona i słodka. Słona dodatkowo przyprawiona jest często kuminem, czy chilli dla wzmocnienia smaku, w wersji słodkiej często możemy spotkać się z dodatkiem w postaci wody różanej i rozmaitych owoców, najczęściej cytryny, mango i truskawkami. Szczególnie mango lassi zyskało ogromną popularność na całym świecie. Jest zdrowsze od pozostałych słodkich odmian lassi, ze względu na fakt, że z reguły nie potrzeba dodawać do niego cukru - sam owoc w sobie jest bardzo słodki. Lassi z mango jest powszechnie serwowane i dostępne w Wielkiej Brytanii, Malezji, Singapurze, jak i wielu innych regionach świata, zamieszkiwana przez mniejszości indyjskie. Tam też często serwowana jest bardziej luksusowa wersja lassi - napój podaje się w wysokiej szklance ze słomką, posypany po wierzchu orzeszkami pistacjowymi. Najczęściej lassi podaje się na śniadanie. Poranną porą przygotowałam go i ja. Słodko-miłe rozpoczęcie dnia. Mango lassi świetnie komponuje się z jedną najpopularniejszych przypraw indyjskich - kardamonem.
Składniki dla 2 osób:
  • 1 duże dojrzałe mango lub 1 puszka mango (425 g)
  • 1 szklanka jogurtu greckiego
  • 1/2 szklanki chłodnej wody
  • 1 łyżka syropu klonowego lub miodu
  • szczypta zmielonego kardamonu (opcjonalnie, ale warto go dodać)

Przygotowanie:

  1. Jeżeli używasz świeżego mango obierz je ze skórki i usuń pestkę. Włóż do wysokiego i wąskiego naczynia i za pomocą blendera na gładki miąższ. 
  2. Dodaj resztę składników - jogurt, miód, kardamon (jeżeli używasz w łupinach - ziarna zetrzyj w moździerzu). Zmiksuj składniki ponownie ze sobą aż do powstania musu. Dolej pół szklanki wody i delikatnie zmiksuj lub  wymieszaj łyżką, aby nieco rozrzedzić napój. Rozlej do szklanej, podawaj najlepiej schłodzone.Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z Kwestia Smaku

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz