piątek, 22 marca 2013

Bruschetta

Bruschetta

- grzanki z oliwą z czosnkiem, pomidorami oraz bazylią

Bruschetta sięga historią XV w. Jest to tradycyjna przystawka kuchni włoskiej. Jest bardzo smaczną i szybką w przygotowaniu przekąską, tłumaczy to jej ogromną popularność nie tylko we Włoszech. Pierwotnie była prostym posiłkiem włoskich rolników. Tu wysnuwa się teza, która głosi, że bruschetta została stworzona przez pracowników tłoczni przy plantacjach oliwek. W czasie długich godzin monotonnej pracy ich posiłkiem często był opiekany chleb, polewany oliwą i posypany solą. Podobnie jak w przypadku wielu powszechnie znanych rarytasów, tak i bruschetta jest trudna do jednoznacznego zlokalizowania na mapie. Na pewno pochodzi z centralnych lub południowych części Wloch. 2 lutego w regionie Umbria obchodzone jest święto bruschetty (Sagra de la bruschetta).



Składniki:
  • 1 nieduża bułka pszenna
  • oliwa (najlepiej z pierwszego tłoczenia)
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • 1 średniej wielkości pomidor 
  • listki bazylii
  • sól, ewentualnie świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

1. Pomidora sparz we wrzącej wodzie i obierz ze skóry. Drobno posiekaj i odstaw do miseczki.

2. Pokrój bułkę na średnio-grube kromki. Suto skrop oliwą z obu stron i zrumień na rozgrzanej wcześniej patelni. Rozsmaruj po odrobinie połowę pasty z czosnku na każdej kromce pieczywa. Kromki dzięki temu zyskają na aromacie.



3. Do miski z drobno pokrojonym pomidorem dodaj resztę czosnku oraz poszatkowane liście bazylii (ilość dowolna). Dodaj soli i ewentualnie pieprzu. Zdejmij z patelni jeszcze ciepłe kromki i na każdej wyłóż pomidory z bazylią. Najlepiej konsumować, kiedy są jeszcze ciepłe.



Smacznego!








2 komentarze: