Bread and butter pudding
- lenistwo w praktyce
Pierwotnie bread and butter pudding nazywało się whitepot (tłum. biały garnek). Jedna z pierwszych spisanych receptur została stworzona przez Johna Notta w 1723 roku. Danie może nie należy do najbardziej wymyślnych, ani wyszukanych, ale na pewno nie można mu odmówić kreatywności. Czy chleb tostowy może służyć wyłącznie do robienia tostów i kanapek? Brytyjczycy dowodzą, że z dodatkiem kilku innych powszechnych w lodówce produktów, może wyjść zaskakujące i całkiem ciekawe danie. Gdy wszystkie cukiernie pozamykane, gdy w lodówce niewiele, gdy czasu brak... a goście jadą w natarciu - rozwiązanie jak znalazł!
Składniki:
- 10 kromek pszennego pieczywa tostowego
- 350 ml mleka
- 2 jajka
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 4 łyżki cukru - najlepiej brązowego
- 2 łyżeczki olejku waniliowego (ew. może być rumowego)
- 2 garści rodzynek
- 3 plasterki masła
Przygotowanie:
1. Pokrój kromki chleba na pół tak aby stworzyły trójkąt. Rozłóż je obok siebie rogami do góry w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym masłem.
2. Wsyp do miseczki rodzynki i dodaj dwie łyżki olejku waniliowego.Odstaw do przesiąknięcia i zmiękczenia rodzynek. W międzyczasie w rondelku zagotuj mleko z masłem. Gotuj przez 20 minut na małym ogniu nie przestając mieszać. Dodaj jajka, cynamon, gałkę muszkatołową, cukier oraz rodzynki z olejkiem waniliowym. Kontynuuj gotowanie mieszając. Możesz dodać łyżkę mąki, jeżeli konsystencja wydaje się być za rzadka.
3. Rondelek zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Rozlej płyn na wcześniej ułożone kromki pieczywa. Na wierzch posyp brązowy cukier (1-2 łyżki). Piecz przez około 30-40 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
4. Wyjmij z piekarnika i podawaj jeszcze ciepłe. Wierzch możesz posmarować dżemem lub syropem według uznania.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz