czwartek, 10 lipca 2014

Lody z syropem klonowym

Lody z syropem klonowym

- śmietankowe po amerykańsku


Syrop klonowy stanowi niemalże symbol kuchni amerykańskiej i kanadyjskiej. Wytwarzany jest z soku klonowego i jest mniej kaloryczny niż miód. Syrop nie zawiera żadnych konserwantów i można go swobodnie przechowywać przez około 18 miesięcy. Pozyskuje się go głównie z trzech gatunków klonów: cukrowego, czarnego oraz czerwonego, które wyróżniają się wśród pozostałych wysoką zawartością cukru w soku. Najwięcej syropu produkuje się w prowincji Quebec w Kanadzie oraz w okolicach Kolorado i Nebraski w Stanach Zjednoczonych. Farmy, na których produkuje się syrop klonowy zwane są sugarbush i sugarwood. Indianie z północno-wschodniej części Ameryki długo przed przybyciem Europejczyków pozyskiwali syrop klonowy.  Według przekazów indiańskich umiejętność wytwarzania syropu była darem bogów. Istnieje także teoria, że powstała całkowicie przypadkowo, gdy potrawa z wykorzystaniem soku klonowego uległa uwarzeniu. Pozyskiwaniu soku z klonu, niegdyś towarzyszyły specjalne rytuały. Wśród plemion indianskich syrop klonowy miał wartość tak wysoką jak sól w kuchni europejskiej. Trudno sobie wyobrazić amerykańskie pancakes bez syropu klonowego. W Kanadzie i USA syrop wykorzystywany jest do rozmaitych deserów - my dzisiaj prezentujemy, coś dostosowanego do warunków pogodowych za oknem - lody z syropem klonowym.


Składniki:
 • 300 ml śmietany kremówki- 30 lub 36 %
 • 200 ml mleka
 • 250 ml syropu klonowego
 • 3 żółtka
 • 30g cukru

Przygotowanie:
 1. Mleko mieszamy razem ze śmietanką i cukrem. Wstawiamy na ogień tak by cukier się rozpuścił a masa była lekko ciepła. Odstawiamy na 15 minut.
 2. Żółtka ucieramy na puszystą masę i dodajemy do mlecznej masy cały czas mieszając. 
 3. Całość podgrzewamy na małym ogniu by masa zgęstniała ale nie zagotowała się. Dodajemy syrop klonowy i ochładzamy przed wstawieniem do lodówki na 2 h. (nieoceniony jest tu sposób na miskę z zimną wodą). 
 4. Po tym czasie miksujemy na puszystą masę i przelewamy do pudełka które można zamknąć. Wstawiamy do zamrażalnika. 
 5. Wyjmujemy i mieszamy na początku co 2h, potem co godzinę - tak by masa była puszysta a nie zbitkami lodu. 
 6. Podajemy z orzeszkami lub liśćmi mięty.

Przepis pochodzi z książki "Moje desery i wypieki" Doroty Świątkowskiej wydawnictwa Egmont

Akcja lodowa 2014

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz