środa, 25 grudnia 2013

Ciasto 3bit

Ciasto kajmakowe a la 3BIT

- bez pieczenia, dla leniwych i tych, którym czasu brak



W nawale pracy w okolicach świąt i nie tylko zawsze czasu jest mało. Świat pędzi, my wraz z nim. XXI wiek to czas kuchni szybkiej, która nie wymaga dużego nakładu pracy i wykorzystującej produkty łatwo dostępne. Danie kuchni typu fast food, czy batoniki, które szybko dodadzą energii i pozwolą zapomnieć poczucie głodu to znak charakterystycznych naszych czasów. Dzisiejszy przepis jest to ciasto nie wymagające pieczenia, na bazie herbatników, przypominający popularny baton 3BIT. Te chętnie kupowane łakocie są produkcji znanej amerykańskiej marki Kraft Foods Group, Inc. Spólka znana jest głownie z produkcji produktów szeroko dostępnych na półkach sklepowych, m.in. soków owocowych, znanego serka Philadelphia, czy też kawy Maxwell House. Działem słodyczy zajmuje się obecnie nazywany Mondelēz International, a wcześniej Kraft Foods, Inc. Firma powstała w roku 1903, jej założycielem był James Kraft. Wiele polskich fabryk zostało przez koncern wykupionych, wśród ich m.in.  producent wafli "Prince Polo", czy LU Polska - znany producent ciastek takich jak: Delicje, Biszkopty, LU Petitki. Ciasto jest rozpustnie słodkie - idealne dla wielbicieli słodkiego smaku.


Składniki:
  • 1 puszka masy krówkowej - kajmak (500 g)
  •  duże opakowanie herbatników na 2 warstwy (u mnie potrzeba było 30 sztuk)
  • 400- 500 ml słodkiej śmietany 30- 36%
  • 2 opakowania śmietan-fix (dla utwardzenia bitej śmietany)
  • 1/2 tabliczki mlecznej czekolady, startej na tarce o grubych oczkach

Przygotowanie:
  1. Wyłóż prostokątną formę herbatnikami. Ustaw jedno obok drugiego. Rozsmaruj na herbatnikach ciepłą kajmakową masę krówkową. Wyłóż drugą warstwę herbatników.
  2. Przygotuj masę śmietankową: ubij śmietanę z dodatkiem śmietan-fixu. Kiedy stanie się twarda - rozsmarują ją na wierzch kolejnej warstwy herbatników. Posyp masę śmietanową startą czekoladą, tak by równomiernie pokryła masę.
  3. Wstaw na 1-2 godzinę ciasto do lodówki. Pokrój ostrym nożem na części, najlepiej po linii zetknięcia się herbatników.

Uwagi: 
W większości przepisów pojawia się jeszcze masa budyniowa, którą pominęłam z kilku względów - jest czasochłonna i wymaga większej ilości składników. Ponadto sam okres przybywania ciasta w lodówce wydłużyłby się do 12 godzin. 




Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z Domowe wypieki


Smacznego!

3 komentarze: