czwartek, 5 grudnia 2013

Makaron ze szpinakiem i dymką

Makaron stir fry ze szpinakiem i dymką

w sosie sojowym i imbirem


Kuchnia chińska mimo wielu cech wspólnych jest niezwykle zróżnicowana kulinarnie. Niezależnie od regionu w Chinach spożywa się bardzo wiele warzyw. Różnice zachodzą w sposobie przyrządzania potraw oraz względem używanych składników. Na północy kraju, m.in w Pekinie, podstawą wyżywienia się stanowią pszenne bułeczki gotowane na parze oraz makaron - na próżno oczekiwać ryżu do posiłku. Chiny południowe, przedstawiają styl kuchni kantońskiej, gdzie z kolei potrawy opierają się na ryżu i drobno posiekanych składnikach smażonych razem na szybko w woku. Tam spożywa się wiele ryb i owoców morza. Kuchnia Chin Wschodnich, reprezentowana przez kuchnię szanghajską, charakteryzuje się słodkim smakiem, często dodaje się do dań cukru, podobnie jak południowa - słynie z owoców morza i ryb. Ostatnia z tych najbardziej znanych, czyli syczuańska, w Chinach Zachodnich, jest najbardziej pikantna i oparta na wołowinie. Słynie z wielu potraw wędzonych wraz z przesuwaniem się w kierunku centralnym - jej ostrość nabiera coraz większej siły. Biorąc powyższe pod uwagę, nie trudno się domyśleć, że dzisiejszy przykład kuchni chińskiej możemy zlokalizować na północy kraju. Jeden z najpopularniejszych makaronów - hokkien ze świeżymi liśćmi szpinaku i dymką. Danie pożywne, sycące - idealne do zabawy pałeczkami.



Składniki na 2-3 porcje:

  • 250 g makaronu hokkien
  • 1 łyżka oleju arachidowego (użyłam sezamowego)
  • 1 łyżka świeżo startego imbiru
  • 4 cebulki dymki drobno pokrojone
  • 1/2 pęczka dymki, drobno pokrojone
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżka chińskiego wina przyprawowego (użyłam octu balsamicznego)
  • 200 g młodych liści szpinaku, oczyszczonego
  • 1-2 ząbki czosnku, drobno posiekane
  • opcjonalnie: kilka plasterków boczku, pokrojonego

Przygotowanie:
  1. Ugotuj makaron i odcedź. przełóż do miski i porozdzielaj widelcem.
  2. W woku lub na dużej patelni rozgrzej olej. Wrzuć imbir, cebule, czosnek i ewentualnie boczek - smaż, mieszając aż zacznie wydobywać się przyjemny aromat.
  3. Dodaj makaron, sos sojowy, wino lub ocet i szpinak - smaż, energicznie mieszając aż makaron będzie gorący, a szpinak zwiotczeje. Dodaj połowę poszatkowanego szczypiorku i dobrze wymieszaj. Rozłóż na talerze i przybierz pozostałym szczypiorkiem.


Przepis zaczerpnięty zmodyfikowany "Podróże kulinarne. Kuchnia Chińska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz