Yakitori
- szaszłyki z kurczaka z przyprawami
Yakitori stanowi potrawę z kilkusetletnią tradycją. W skład tego tradycyjnego japońskiego specjału wchodzi mięso drobiowe, sos sojowy, sake, grzybów, papryki i pora. Szaszłyki opiekane według starodawnej receptury na węglu drzewnym, na wąskim grillu. Całość opieka się stosunkowo krótko, bo zaledwie 2-3 minuty. Potrawę można podawać z dodatkiem soku z cytryny i mieszanką siedmiu przypraw, w skład które wchodzi pieprz kajeński, mak, gorczyca, sezam, shiso, konopia i skórka mandarynki. Yakitori ma swoje kombinacje. Bywa, że składa się wyłącznie z filetów kurczaka lub kawałków wątróbki. Małe restauracyjki lub stanowiska serwujące potrawę nazywa się Yakitori-ya. Danie często spożywa się wieczorową porą przy trunkach jak piwo, czy Shōchū, czyli japońskiej wódce. Yakitori-ya są znane z nieformalnej natury i towarzyskiej atmosfery, stanowią popularne miejsce spotkań, szczególnie młodzieży i pracowników biurowych podczas drogi powrotnej do domu. Najpopularniejsze i najbardziej znane yakitori-ya znajduje się w Tokio - Omoide-Yokocho Shinjuku.
Składniki dla 2-3 osób:
- 1 pierś z kurczaka, pokrojona na 2,5 cm kawałki
- 1 średnia czerwona papryka, grubo pokrojona
- 4 świeże grzyby shiitake, przekrojone na pół *
- 6 grubych dymek, oczyszczonych, pokrojonych na 2,5 cm kawałki
- 1/4 łyżeczki pieprzu sansho (użyłam zwykłego) + siedem przypraw
Sos:
- 1/2 łyżeczki japońskiego sosu sojowego
- 1/4 szklanki octu rozcieńczonego wodą (zamiast mirin)
- 2 łyżki cukru
Przygotowanie:
- Nadziej na drewniane patyczki kolejno kawałki kurczaka, papryki, dymki oraz grzybów shiitake. Pozostaw między nimi lekkie odstępy, aby piekły się równomiernie.
- Przygotuj sos: wymieszaj składniki w niewielkim rondelku. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i podgrzewaj bez przykrycia do zmniejszenia objętości do mniej więcej 2/3. Pozostaw do wystygnięcia.
- Piecz na ruszcie, grillu lub grillowej patelni, od czasu do czasu odwracając i smarując sosem. Szaszłyki powinny być miękkie w środku i przyrumienione z zewnątrz.
- Przed podaniem posyp pieprzem.
* Z braku dostępu do grzybów shiitake, użyłam pieczarek.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Japońska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz