niedziela, 9 lutego 2014

Imbirowy deser śmietankowy

Imbirowy deser śmietankowy

- krem śmietankowy z pazurem imbirowo-rumowym


Wyspy położone w rejonie Morza Karaibskiego są ojczyzną jednego z najbardziej aromatycznych i charakterystycznych alkoholi na świecie - rumu. Każda z wysp wytwarza swój własny rodzaj rumu, który wyróżnia się smakiem i aromatem. Kuba i Portoryko charakteryzuje się jasnym odcieniem  trunku, W Haiti dodaje się do niego wanilię, dla Jamajki typowy jest ciężki i mocny rodzaj alkoholu. Rum ma ogromne zastosowanie jako dodatek do likierów i kolorowych koktajli, wykorzystuje je także przemysł cukierniczy, do ciast tortów i kremów.  Historia rumu sięga XV wieku, kiedy to Krzysztof Kolumb przywiózł a Karaiby sadzonki trzciny cukrowej - a dogodne tamtejsze warunki bardzo ochoczo przyjęły ją pod uprawę. Niegdyś rum nazywano się alkoholem piratów i rabusiów, czy niewolników - sama nazwa rumu wywodzi się od terminu rumbullion/rumbustion - który określał burdy nieskromnie zakrapianych alkoholem. Głównym składnikiem rumu stanowi melasa, która pozostaje własnie z produkcji cukru z trzciny cukrowej. W oryginalnym przepisie na deser rumowo-imbirowy zalecano zastosowanie prawdziwego ciemnego rumu - z braku laku, użyłam zwykłego aromatu, sproszkowany imbir nadaje całości zdecydowanego charakteru. Deser jest lekki i idealnie się komponuje z ciasteczkami imbirowymi, czy zwykłymi rurkami.




Składniki dla 2-3 osób:
  • 1 i 1/4 szklanki śmietany kremówki (300 ml)
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1/2 buteleczki olejku rumowego
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 1/2  łyżeczki startej łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka skórki limonki, drobno startej (użyłam cytryny)
  • 2 łyżki soku z limonki (użyłam z cytryny)
  • 6 pustych rurek lub ciasteczek imbirowych


Przygotowanie:
  1. Przy pomocy miksera ubij w misce śmietanę z cukrem pudrem na sztywną pianę.Ostrożnie nalej po ściance miseczki olejek rumowy, imbir, gałkę muszkatołową, skórkę i sok z limonki lub cytryny.
  2. Przelej mieszankę do 2-3 szklanek, następnie trzymaj w lodówce przez około 1 i 1/2 godziny do schłodzenia.
  3. Deser podawaj z rurkami lub ciasteczkami imbirowymi.



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Karaibska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Słodkie Walentynki 2014

Smacznego!

2 komentarze: