Tort śmietanowy z truskawkami
- z ziemi włoskiej na cały świat
Tort, jak żadne inne ciasto jest idealnym przykładem wykwintnego deseru na specjalne okazje. Podstawą tortu jest ciasto, najczęściej biszkoptowe, przekładane masą i często nasączane alkoholem, czy też aromatem. Ozdobny wierzch często pokryty jest polewą lub masą śmietanową. Tyle tytułem wstępu. Ojczyzną tortów najprawdopodobniej są Włochy. W Polsce torty pojawiły się po raz pierwszy na dworze królowej Bony. To, co charakteryzuje tort, to bogate zdobienie - polewa, lukier, czekoladowe listki, posypki, kawowe ziarna, róże, figurki z cukru, galaretki, świeże owoce lub kandyzowane - wszystkie chwyty są tu dozwolone. Najczęściej tort jest okrągły, jednakże coraz częściej przybiera on rozmaite kształty, od prostokątnego, bo naprawdę fantazyjne figury. Ilu cukierników - tyle tortów, ten rodzaj deseru jak żaden inny pozwala uwolnić wszelkie pokłady wyobraźni. Najwięksi cukiernicy tego świata prześcigają się od dawien dawna w pomysłach na przygotowanie i zdobienie tortu na największe uroczystości. Obecnie częściej kupujemy torty niż przygotowujemy je osobiście - a szkoda. Pole do popisu jest ogromne. Z okazji 60 urodziny taty, postanowiłam przygotować tort samodzielnie od podstaw. Wyszedł bardzo smaczny, a miłe zaskoczenie jubilata było bezcenne! Od urodzin minął już tydzień, a tort wspominany jest do dzisiaj.
Biszkopt:
- 6 jajek, oddzielone żółtka od białek
- 2 szklanki cukru pudru
- 2/3 szklanki mąki pszennej
- 2/3 szklanki mąki ziemniaczanej
Masa:
- 250g sera mascarpone (1 opakowanie)
- 500 ml śmietany kremówki do 30-36%, dobrze schłodzonej
- 2 opakowania cukru wanilinowego
Przełożenie:
- truskawki, umyte, pozbawione szypułek, pokrojone w plasterki
Nasączenie:
- 2-3 łyżki wiśniówki
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru pudru
- 4 łyżki wody lub herbaty
Dekoracja:
- 50 g gorzkiej czekolady
- 3 truskawki
- kilka plasterków karamoboli
- posypka lukrowa (opcjonalnie)
- prażone płatki migdałów
Proporcje dostosowane do tortownicy o średnicy 24 cm
Przygotowanie:
- Przygotuj ciasto na biszkopt: 1 szklankę cukru pudru utrzyj z żółtkami - tak aby masa była gęsta i puszysta przez około 7-8 minut. Drugą szklankę cukru pudru ubij z białkami na lśniącą w miarę gęstą masę także przez blisko 8 minut.
- Dokładnie przesiej mąkę pszenną z ziemniaczaną. Wymieszaj aby obie mąki jednolicie się połączyły.
- W dużej misce połącz masę z żółtek i białek delikatnie przy pomocy szpatułki. Przesiej do miski 1/3 mąki i bardzo delikatnie rozmieszaj szpatułką, tak aby nie zniszczyć ubitej piany. Wsyp kolejną 1/3 ilości mąki i powtórz proces, to samo wykonaj z pozostałą mąką.
- Wysmaruj dokładnie tortownicę masłem i posyp otrębami lub bułką tartą. Przygotowaną masę przelej do tortownicy i ewentualnie wyrównaj brzeg. Piecz przez 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Po wystudzeniu przekrój ciasto tak aby powstały 3 blaty.
- Przygotuj przełożenie: zimną śmietankę ubij na sztywną pianę z cukrem wanilinowym. Delikatnymi ruchami wymieszaj ją z serkiem mascarpone.
- Przygotuj nasączenie poprzez energiczne wymieszanie wszystkich składników ze sobą.
- Na pierwszy blat ciasta wyłóż truskawki, skrop całość 1/2 nasączenia. Przełóż masą i nałóż na wierzch drugi blat. Czynność powtórz z kolejnym blatem. Przykryj wierzch ostatnim blatem i całość pokryj masą śmietankową.
- Bok tortu obłóż dłonią prażonymi płatkami migdałów. Udekoruj wierzch owocami i roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą.
- Wstaw tort do lodówki na 3-4 godziny, aby się dobrze schłodził. Krój za pomocą noża maczanego w wodzie.
Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany Kwestia Smaku
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz