poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Banany w cieście

Smażone banany w cieście

- z miodem i  prażonym sezamem


W Wietnamie słodki smak potraw jest wszechobecny. Kiedy w naszym kręgu kulturowym finalizację posiłku najczęściej bywa kawałek ciasta, tak w Wietnamczycy po głównym posiłku najchętniej sięgają po owoce. Kraj ten może się poszczycić wyjątkową ich różnorodnością. Najczęściej owoce spożywa się surowe, wyjątek stanowią banany. Te mieszkańcy tego kraju ukochali spożywać na ciepło. Banany pieczone w liściu bananowca, grillowane, smażone na oleju lub zapiekane w cieście są jednym z najpopularniejszych deserów na wszelkich imprezach w Wietnamie. Banany posiadają wiele wartości odżywczych. Są źródłem potasu, witaminy C oraz błonnika. Dają poczucie sytości, przez co w efekcie ograniczają spożycie innych pokarmów. Owoc zawiera dużo magnezu, który wpływa na pracę mózgu, mięśni, budowę kości i zębów, działa także antystresowo. Gdy Ci smutno, gdy Ci źle - zjedz banana w cieście -  to rozweseli Cię, a nie utuczy jak czekolada.




Składniki:
  • 3 banany
  • 8 -9 łyżek zimnej wody (do ciasta)
  • 80 g mąki tempura
  • 4 łyżki miodu
  • olej roślinny do smażenia
  • 1/3 szklanki cukru
  • 3 łyżki wody (do przygotowania karmelu)
  • 3 łyżki ziaren sezamowych
Plantacja bananowca w Indiach

Przygotowanie:

1. Mąkę tempura wymieszaj w misce z bardzo zimna woda (im chłodniejsza woda tym lepiej) na gęste ciasto.

2. Obrane banany podziel na trzy części równej wielkości i zamocz je w cieście. Smaż kawałki bananów przez około 3-4 minuty, na rozgrzanej patelni. Banany powinny być zarumienione i chrupiące. Osącz je w papierowym ręczniku.

3. Łyżkę ziaren sezamowych upraż na patelni na średnim ogniu do zrumienienia. Przełóż do miski i odstaw aby wystygły. Przygotuj karmel: podgrzej cukier z wodą na średnim ogniu, aż powstanie karmel. Do masy dodaj wcześniej uprażony sezam.dodaj masę do miodu i dobrze wymieszaj.

4. Obtocz usmażone kawałki bananów w miodzie z sezamem i karmelem i wyłóż do naczynia z płytkim dnem. Posyp dodatkowo ziarnem sezamu. Podawaj jeszcze ciepłe.



Przepis zaczerpnięty - zmodyfikowany z "Podróże kulinarne. Kuchnia Wietnamska. Tradycyjne smaki i potrawy" Rzeczpospolita

Smacznego!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz